DOLAR31,1904% 0.14
EURO33,7640% -0.14
STERLIN39,4801% -0.06
FRANG35,4392% 0.06
ALTIN2.035,95% 0,14
BITCOIN1.856.6543.921

“SAYILAR DEĞİL SALGIN KONTROL ALTINA ALINMALI…”

Yayınlanma Tarihi :
“SAYILAR DEĞİL SALGIN KONTROL ALTINA ALINMALI…”

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Dr. Necdet Uçan, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın günlük Covid-19 verilerinde test sonucu pozitif çıksa da semptom göstermeyenlere yer verilmediğini açıklamasının ardından  artık hiç bir şeyin inandırıcılığının kalmadığını belirtirken, “Ne yazık ki kaygılarımız doğrulandı. Sayılar değil salgın kontrol altına alınmalı” dedi.

Dr. Necdet Uçan’ın Balıkesir Tabip Odası Yönetim Kurulu adına yaptığı açıklama şöyle:

Sayın Sağlık Bakanı “test sonucu pozitif çıkanların her biri birer vakadır. Bunların büyük kısmı belirti göstermeyen, kalan kişiler ise bulgusu olup tedavi altına alan hastalardır. Bir kısmını evde bir kısmını hastanede tedavi ediyoruz.” diyerek vaka ve hastanın ayni olmadığına dair açıklamada bulundu.

Böylece Sağlık Bakanı turkuaz tablolarla tüm ülkeye uzun süredir doğru söylenmediğini itiraf etmiş oldu.

“Günlük vaka sayısı” terimi “günlük hasta sayısı” na çevrilirken; “entübe edilen hasta” yerine “ağır hasta” ifadesi konulurken tüm ülkeye gerçek rakamların söylenmediği ortaya çıkmış oldu.

Belirti göstermeyenlere vaka denilmiş, belirti gösterenlere hasta denilmiş. Peki test yapıldığı gün belirtisi olmayıp da, ertesi gün veya daha sonra belirti gösteren vakalara ne denildi?

Testi negatif olup akciğer tomografisi pozitif çıkanlar ve kliniği Covid19’a uyanlara tedavi başlandığı halde zaten hiç hasta ya da vaka sayılmadı.

Bildirimlerde, Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği hastalık kodlama sistemi kullanılmadı.

Ve 6 ayı aşkın süreçten sonra bugünlere geldik. Haziran ayında, önlemleri kademeli olarak azaltmak yerine, hiçbir şey yokmuş gibi açılıp, saçıldık. Bilim Kurulu kurulmasına rağmen, artık hiçbir şeyin inandırıcılığı kalmadı. Yanıltıldık. (balikesir24saat.com)

 

 

YORUM YAP