DOLAR31,2009% 0.17
EURO33,8633% 0.09
STERLIN39,5304% 0.05
FRANG35,5109% 0.25
ALTIN2.040,22% 0,35
BITCOIN1.887.1845.921

“SATIŞIN İPTALİ İÇİN DE DAVA AÇARIZ”

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
“SATIŞIN İPTALİ İÇİN DE DAVA AÇARIZ”

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi lunapark alanını 23 milyon lira muhammen bedelle satışa çıkardı. CHP İl Başkanı Serkan Sarı, daha önceki meclis kararı ile ilgili yargı sürecinin sürdüğünü anımsatırken, bu satışı da belediye yönetiminin ” Lale Devrini ve saltanatını devam ettirme çabası” olarak değerlendirdi. Sarı, “Acilen bu ihale kararından dönmelerini umut ediyorum.  Bu hatadan dönmezlerse mücadelemiz devam edecek. Satışın da iptali için dava açıp itirazımıza devam edeceğiz. Halkımızın hakkını korumaya devam edeceğiz” dedi. 

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Cengiz Topel Caddesi’ndeki  7 bin 114 metrekarelik arsayı 23 milyon lira muhammen bedelle satışa çıkardı. İhalenin  12 Ağustos 2020 tarihinde yapılacağı açıklandı.

Daha önce Kültür Merkezi yapımı için tahsis  edilen arsa  kültür merkezi inşaatı bir türlü bitirilemeyince lunapark alanı olarak kullanılmıştı. Büyükşehir Belediye Meclisi ise muhalefetin tepkisine rağmen arsanın satışı konusunda Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’a yetki vermişti. CHP Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi Burhan Ağabeyoğlu’nun kararın iptali için dava açmasına ve konu yargıda olmasına karşın arsanın satışı ile ilgili ihalenin 12 Ağustos’ta Büyükşehir Belediyesi Encümen Salonu’nda yapılacağı açıklandı. Kapalı teklif usulüyle gerçekleştirilecek arsa için  23 milyon lira muhammen bedel belirlendi.

“HALKA KAZANDIRILACAĞINA SATILIYOR”

CHP İl Başkanı Serkan Sarı satış kararının duyulmasının ardından bugün CHP Altıeylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli ve Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi Burhan Ağabeyoğlu ile birlikte basın toplantısı düzenleyerek, sert eleştirilerde bulundu.

“Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz tarafından  kentimizin değeri olan, kent meydanı niteliğinde olan ve toplumumuzun yıllardır inşasını beklediği kültür merkezi olarak halka kazandırılmasını beklediği bir alanın ısrarlı bir şekilde satılmak isteniyor” diyen Sarı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Geçtiğimiz 2019 yılı Ağustos ayında gündeme gelen bu satış toplumda ciddi bir rahatsızlık yaratmıştır. Sonuç itibariyle meclis grubumuz bu konuyla ilgili itirazlarını dile getirmiş ama Büyükşehir Belediye Başkanlığı toplumu, sokağı, halkın taleplerini göz ardı ederek kulak arkasına atarak burayı satma konusunda ısrarlı bir tavır sergilemişti. Bizde Büyükşehir Belediye Meclis Üyemiz Burhanettin Ağabeyoğlu’nun açtığı davayla beraber bu sürecin hukuksal takipçisi olma iradesini ortaya koyduk. Halkımızın hakkını ve taleplerini korumak ve savunmak adına da elimizden gelen mücadeleyi sonuna kadar da veriyoruz”

“BU NE ACELEDİR, BU NE TELAŞTIR”

“Basına da yansıyan bir ihale ilanıyla karşı karşıya kaldık. Bu itirazların ve bu taleplerin ısrarlı bir şekilde gündeme taşınmış olmasına rağmen ne yazık ki Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz bu satıştan geri adım atmamış, halkın taleplerini göz ardı etmiştir. Bu  kabul edilebilir bir durum değildir. Bu ne aceledir, bu ne telaştır? Halkın, vatandaşın, kamunun malını ne sebeple bu kadar telaşlı bir şekilde satmaya çalışıyoruz. Bugün biz hukukun üstünlüğüne inanıyoruz. Hukuk, halkın hukukudur, haklının hukukudur. Hukuka saygı göstermezsek, saygı da göremeyiz. Öncelikle burada yapılan çalışmanın zamanı ve şekli tamamen yanlıştır. Biz kentimizi hakça bir düzenle yönetmeyi, hukuk çatısı altında yürütmeyi hedefliyoruz. Ne yazık ki bunu özümseyememiş ve benimseyememiş bir Büyükşehir yönetimi var”

“KENTİN OTEL ALANINA DEĞİL YEŞİL ALANA İHTİYACI VAR”

Balıkesir’in toplumsal anlamda yaşam alanlarının daraldığını ve kentin zaten sıkışmış bir vaziyette olduğunu vurgulayan  Sarı şunları söyledi:

“Kentimizin merkezinde ticaret alanına, otel alanına değil, toplumun, halkın, çocuklarımızın rahatça gezip, eğlenip oynayabileceği sosyal, kültürel alanlara ihtiyacı var. Şehrin merkezinde, parkın hemen yanında ve yaşam alanının hemen içerisindeki böylesine toplumsal değeri olan bir alanı otel yapmak ve bir ticari firmaya verebilmek için böylesine ciddi bir mücadele verilmesini de esefle kınıyorum.

“BEDELİNİN ALTINDA BİRİLERİNE VERİLMEYE ÇALIŞILIYOR”

Lunapark alanının satışının içeriğine gelecek olursak; biz kamunun hakkını ve hukukunu korumakla görevliyiz. Bugün satılması planlanan yer için ,  geçen sene Ağustos ayında Büyükşehir Belediyesi’nin Kıymet Takdir Komisyonu tarafından 22 milyon 766 bin 528 TL bedelle komisyon üyeleri tarafından bir fiyat belirlendi. Bu fiyat bizim komisyon üyelerimiz tarafından da uygun bulunmuş bir fiyat değildi. Bizim kendi meclis üyelerimiz komisyonda yer alan arkadaşlarımızın belirlediği fiyat 36 milyon civarındaydı. Bizim belirlediğimiz fiyatın neredeyse yarısı kadarına burası satışa çıktı. Ama bugün güncel fiyatlara baktığımızda; o gün yaklaşık 23 milyona satılması planlanan ve aradan bir yıl geçmiş olmasına rağmen hala aynı bedelle satış ilanına çıkılmıştır. Bu alan için kısaca bir hesap yaptığımızda rakamı dolar bazına çevirdiğimizde 3 milyon 900 bin dolar civarına geliyor. Aynı bedeli sadece kurlar üzerinden değerlendirdiğimizde burasının 27 milyon liraya satılması gerekiyor. Şu anda kamunun parası zayi ediliyor, birilerine bu yer verilmek üzere ısrarlı bir şekilde hatta bedelinin altında verilme çabası da aşikar.
O gün bizim değerine itiraz ettiğimiz bedel bile korunamamışken bugün yerine itiraz ettiğimiz, amacına ve fiyatına itiraz ettiğimiz yer ve satışla ilgili değişen hiçbir şey yoktur. Aynı şekilde hukuksuzca bir mücadelenin içine girilmiştir”

“23 MİLYONLUK BEDEL ONLARIN  YEME-İÇME BEDELİNE BİLE YETMİYOR”

“Buradan bir daha yönetime sesleniyoruz; kamunun vicdanına, halkın vicdanına saygı duyun. Bu şehrin, çocuklarımızın geleceğine saygı duyun ve buna yakışır bir şekilde de çalışmalarınızı yürütmeniz gerekiyor. Daha geçtiğimiz hafta Lale Devri’ni yaşama çabası içerisinde olan Büyükşehir Belediye Başkanlığını bir kere uyarmıştık. Aynı anlayışla Lale Devrini ve saltanatını devam ettirme çabasıyla yaklaşık 23 milyon lira bedelle geri dönüşü olmayacak bir alanı satmak için bir çaba içerisindeler. Bu 23 milyonluk bedel geçen yılki değerlendirmelerimizde onların temsil, ağırlama giderlerini bile karşılamıyor. Yiyelim, içelim, eğlenelim, gezelim bedeline bile yetmiyor. Satarak mı devam edeceğiz? Satarak mı bu kenti kalkındıracağız? Daha neler satılacak bu kentte? Faiz giderlerinin üçte birine bile yetmiyor. Bugün biz malı, mülkü satan bir belediye değil, halkın hakkını savunan, kaynaklarını verimli kullanan bir Büyükşehir Belediye yönetimi istiyoruz. Ne yazık ki bunu yaşayamıyoruz. Taleplerimiz, eleştirilerimiz görüyoruz ki dikkate alınmıyor. Bugün bu eleştiri ve taleplerin hepsi halkın hakkını savunmak için vermiş olduğumuz talep ve eleştirilerdir. O alanı hep birlikte sosyal donatı alanına katsak, parkın içine katsak, oraya bir kültür merkezi yapsak, çocuklarımız onun bahçesinde oynasa, yeşil alanda koşsa güzel olmaz mı?”

“SATIŞIN DA İPTALİ İÇİN DAVA AÇARIZ”

“O alan bizim Büyükşehir Belediye projelerimiz içinde yer alan büyük bir kent meydanı alanıydı. Bu alan Türkiye’yi bırakın dünyada sese getirecek büyüklükte geniş bir alanı içine alan büyük bir yaşam alanıdır. Fakat yaşam alanı yerine kaynak alanına çevrilmiş. Parça parça satılarak bütün değerlerimiz yok edilmeye çalışılmaktadır. İtirazımız bunadır. Yetkililer acilen bu ihale kararından dönmelerini umut ediyorum. Bu alanla ilgili açıladan davada  mahkeme henüz bir karar vermemiştir. Bu hatadan dönmezlerse mücadelemiz devam edecek. Satışında iptali için dava açıp itirazımıza devam edeceğiz. Halkımızın hakkını korumaya devam edeceğiz” (balikesir24saat.com)

https://www.balikesir24saat.com/lunapark-alani-gitti.html

https://www.balikesir24saat.com/bu-satisa-sessiz-kalma.html

https://www.balikesir24saat.com/lunapark-alanina-sadece-kultur-merkezi-yapilabilir.html

YORUM YAP