DOLAR27,5707% 0.47
EURO29,0040% 0.76
STERLIN33,4701% 0.72
FRANG30,0498% 0.83
ALTIN1.616,53% 0,28
BITCOIN762.6630.143

SARILALAN’DAKİ ÇUKURLAR TEHLİKE SAÇMAYA DEVAM EDİYOR

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
SARILALAN’DAKİ ÇUKURLAR TEHLİKE SAÇMAYA DEVAM EDİYOR

Park Holding ve CVK Madencilik’in Sarıalan Altın Madeni Zenginleştirme Tesisi Projesi ile ilgili ÇED Süreci devam ediyor.

Buna rağmen; CVK Madencilik, Balıkesir’in Altıeylül ilçesine bağlı olan Sarıalan’da dur durak bilmeden yeni cevher yatakları bulabilmek için çalışıyor.

Maden şirketi, köy merkezine 500 metre kadar mesafede birçok noktaya sondaj çukuru açtı. Bu çukurlar, köyün ortak malı olan çeşmelere de çok yakın. Sondaj çukurlarından biri, çeşmelerden birine sadece 50 m. uzaklıkta.. Diğer çukurların da çeşmelere olan uzaklığı 100  ve 200 metre arasında değişiyor. Köydeki bazı çeşmeler ise maden çalışmaları başladıktan bir süre sonra kurudu. Bu durumdan anlaşıldığı üzere Sarıalan’da su sorunu yaşanmaktadır.

Ayrıca projeye yönelik bir akarsu aldatmacası göze çarpmaktadır. ÇED alanında su varlığı olarak Ağulusoğan Çayı ve Kara Dere bulunmaktadır. Ancak, ÇED raporunda “Bahsedilen dereler kuru özellikte olup akış görülmemektedir” ifadesi yer aldı. Açık ocaklardan ikincisi de Dallımandıra Göleti’ne çok yakındır. Sarıalan halkı, tarlalarını bu göletin suyu ile sulamaya başladı. Ama bu altın madeni projesinin, göletin suyunu olası asit maden drenajları ile kirlettiği öngörülmektedir. Göleti besleyen su kaynaklarının da patlatmalardan etkileneceği belirtilmektedir. Köylerin ve tarım alanlarının yakınında patlatmalı açık ocak madenciliğin yapılmaması gerektiğini birçok uzman söylemektedir. Yapıldığı takdir de yöre halkının ciddi anlamda etkileneceği düşünülmektedir. Köylerin yaşanmaz hale geleceği ve bölgede göçün başlayabileceği uyarısında bulunulmaktadır.

Köy halkının sahip olduğu küçük ve büyük baş hayvanlar da bu çeşmelerden su içmektedir. Maden şirketi ise, açmış olduğu çukurlar için hiçbir önlem almamıştır. Bu nedenle hayvanların can güvenliği tehlikede altındadır. Nitekim bir vatandaşımızın ineği, geçtiğimiz yıl CVK Madencilik tarafından açılan çukurlarından birisine düştü. Ne yazık ki, düşen bu inek kurtarılamadı. Maden şirketi de vatandaşımızın yaşadığı bu mağduriyet karşında tepkisiz kaldı. Geçtiğimiz günlerde de, bir başka vatandaşımızın koyunu sondaj çukuruna düştü. Neyse ki, koyun sağ olarak kurtarıldı. Ama bu olay yaşandıktan sonra, koyunun düştüğü çukur maden şirketi tarafından kapatılmadı. Diğer çukurların etrafı da sadece çok ince şeritlerle çevrildi. Gereken önlemler alınmadığı için aynı tehlike devam etmektedir. Maden şirketinin sondaj çalışmalarında kullandığı kimyasalların suyu kirlettiğini de düşünürsek, bu sudan içen hayvanların sağlığının da tehlike altında olduğunu söyleyebilmek mümkündür.

Sondaj çukurları, köylünün ekip biçtiği tarlalara da çok yakın. Bundan dolayı da içi kimyasal dolu çukurlar, Sarıalan halkını tedirgin etmektedir. Halkımız, ‘Kendi can güvenliğimiz tehlikede. Hayvanlarımız için de endişelenmekteyiz.’’ diyor. Onlar, bu usulsüz durum karşısında, ilgili kurumların artık harekete geçmesini istiyor. Sarılalanlılar, sondaj çukurlarının kapatılmasını istiyorlar. Onların istekleri sadece bununla da sınırlı değil. Sarıalan halkı, maden şirketinin köylerindeki faaliyetini sonlandırmasını istiyor. Ve köylerinde, eskiden olduğu gibi geçim kaynakları olan tarım ve hayvanlığı huzur ve güven içinde sürdürmek istiyorlar.

Balıkesir İli İvrindi ve Altıeylül İlçeleri’nin Sarıalan, Gökçeyazı, Çamköy, Sofular köylerini kapsayan ve çevre köyleri de etkileyen bu projeye; doğayı, yaşamı ve geleceği savunan bir vatandaş olarak ben de “hayır” diyorum. Halkımızın bu isteklerini, bir kez daha yineliyorum.

CVK altın madeni projesi kapsamında devam eden sondaj çalışmalarının da ÇED sürecinin de acilen durdurulması gerektiğini belirtiyorum. “Kuzey Ege’nin Türkmen Dağı yok olmasın” diyorum. Maden faaliyetleri yüzünden doğanın dengesi bozulmasın. Ekosistem içerisinde yaşatan bütün canlılar varlığını sürdürsün.

Köylülerimiz, birlik ve barış içinde atalarından kalan topraklarda hep var olsunlar. Ve son olarak sadece Balıkesir halkını değil, gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak isteyen herkesi mücadeleye davet ediyorum. Umarım, hep birlikte vermiş olduğumuz mücadele ile halkımızın sağlığını, can ve mal güvenliğini tehdit eden altın madeni projesini durdururuz.

YORUM YAP