DOLAR31,0079% 0.31
EURO33,5437% 0.26
STERLIN39,1889% 0.35
FRANG35,2343% 0.43
ALTIN2.016,43% 0,22
BITCOIN1.598.400-0.612

SARI İHALEYE FESAT KARIŞTIRIYORMUŞ !..

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
SARI İHALEYE FESAT KARIŞTIRIYORMUŞ !..

AK Partili Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Av. M. Birol Şahin, CHP İl Başkanı Serkan Sarı’nın lunapark alanı ilgili açıklamaları ile ihaleye fesat karıştırdığını iddia ederken, ” CHP İl Başkanı ve yanında bulunanlara şimdiden Cumhuriyet Başsavcılığı’na verecekleri ifadeyi hazırlamalarını tavsiye ediyorum” dedi.

Dönem dönem Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanvekili olarak da görev yapan, “Belediye Sözcüsü” gibi görülen Av. M. Birol Şahin, CHP’nin lunapark alanı ihalesinden vazgeçilmesi yönündeki çabaları sonrası İl Başkanı Serkan Sarı ve yanındakilere çeşitli suçlamalar yöneltti.

CHP’lilerle girdiği polemiklerle tanınan M. Birol Şahin’in açıklamaları şöyle:

“Maalesef  siyasetçilerimizin bir bölümü seçim mağlubiyetini bir türlü içlerine sindiremiyor..Bu hazımsızlık sonucunda seçimi kazanan Belediye yönetimine, Hükümete sürekli “çamur atma” sürekli “olan biteni çarpıtma”, “olanları eksik ve yanlış ifade etme” yönetimini “siyaset” zannediyor.. Çünkü milletin seçimdeki tercihine saygıları yok..Yani millete saygıları yok… Kendilerini seçmeyen milleten onlara sürekli olarak çarpıtma bilgiler, yanlış yönlendirme gayreti ile adeta intikam alıyorlar.. Bu tip siyasi figürler aynı zamanda birilerinin tetikçiliğini yapıyorlar..Bunu “vatandaşın sesini duyuruyorum, hakkını savunuyorum” gibi süslü cümlelerin arkasına gizliyorlar..

BU YAYGARANIN SEBEBİ NEDİR..?

Son günlerde CHP’nin İl Başkanı (Serkan Sarı)  yıllardır boş duran bir arsanın satışına karşı panik halinde karşı çıkıyor..Üst üste basın açıklamaları yapıyor.. Oysa bu arsaya karşı gösterdiği bu hassasiyetin sebebi söyledikleri olmadığı açık..Çünkü daha iki ay önce satılan eski Köy Hizmetleri Binasının ve Fen Depo arsaları“ hakkında tek cümle satıştan önce veya sonra kullanmadı..

KİMİN TALEBİ ÜZERİNE İHALEYE KATILIMI ENGELLEYİP FİYAT ARTIŞININ ÖNÜNE GEÇMEYE ÇALIŞIYOR..?

Bu iki farklı tavır acaba CHP İl Başkanı birilerinin isteği doğrultusunda İhaleye kimse girmesin, ihalede yarışma olmasın, ihale bedeli arttırılmasın çabası içinde hareket etmesinin sonucu mu..? Çünkü Belediye Meclisi satış kararı almış, bu kararın iptali için dava açılmış  Mahkeme açık bir hukuka aykırılık görmediği için yürütmeyi durdurma talebini reddetmiş, İhale bedeli mahkeme tarafından ve uzman bilirkişiler tarafından ayrı ayrı belirlenmiş, ihalenin bütün herkese açık biçimde ilan edilmiş, ve CHP İl Başkanı ihaleye çok katılımcı girerek yarışma ile daha fazla bedel belirlenmesini engellemek için, “İhaleye girmeyin, gene dava açarım” diyerek adeta katılımcıları engelleme derdine düşmesinin anlamı ve hedefi ne acaba..?

CHP İl Başkanının bu yaygarasının sebebi ihaleye girmeyi düşünen birinin planı mı..? Diğer katılımcılar girmesin de fiyat artmasın diye yapılmış sinsi bir planın uygulayıcılığını “siyaset” diye millete yutturmaya mı çalışıyorlar..?

Sanki ortada bir hukuksuzluk varmış gibi ifadelerle ve dolayısıyla hileli bir biçimde ihaleyi etkileme, ihaleye girecek taliplileri vazgeçirme çabası “ihaleye fesat karıştırma” çabası değil de nedir..?

AĞUSTOS AYI MECLİS GÜNDEMİNDE 9 MADDEDE 26 GAYRİ MENKUL SATIN ALMA TALEBİ VAR..

Bugün  Büyükşehir Belediye Meclisi Ağustos ayı ilk toplantısı yapılacak..Gündemi ilan edildi ve CHP İl Başkanı ve yanında oturan CHP’li Büyükşehir Meclis üyesine gönderildi..Gündemin 3. maddesinden başlayıp 11. maddesi dahil tam 9 maddenin konusu çeşitli ilçelerde  yapılacak projeler için 26 adet gayri menkullerin “Kamulaştırma” yani “Satın Alma” kararı…Kamulaştırılarak satın alınacak gayri menkullerin tahmini bedeli satılacak arsadan çok daha fazla..

SON BİR YILDA KAMULAŞTIRMA-SATIN ALMA BEDELİ 37.818.836,91TL. DİR..

Büyükşehir Belediyesi son bir yılda toplam 29.122.073tl. kamulaştırma bedeli ödenmiş, işlemleri devam edip ödeme aşamasındaki miktar ise 8.696.763,45tl.dir.. Son bir yılda kamulaştırma yoluyla satın alınan gayri menkul bedeli toplamı 37.818.836,91tl.dir..Ayrıca bu gün Meclis gündemine gelen 9 maddeden 26 gayrimenkulden oluşan listenin bedelleri yoktur..

CHP “Satış” işleminin yaygarasını yaparken “Satıl Alma” işlemini görmezden gelmesi siyasi bir körlükten ve artniyetli çamur siyasetinin bir yansımasıdır..?

Dürüstlük yoksa kurduğunuz her cümle sadece birkaç masa arkadaşınızın ilgisini çeker ve milletin desteğini bulamazsınız..

ÇAMUR SİYASETİ YAPANLARIN SADECE KENDİ ELİ YÜZÜ ÇAMUR KALIR

Bu şekilde çamur atarak ulaşabilecekleri ulaştıkları hiçbir yer yok aslında..Bu tip siyasetçiler sadece atmaya çalıştıkları çamurun ellerine, yüzlerindeki bulaşıklarıyla yaşamak zorunda kalıyorlar.. CHP İl Başkanının söyledikleri doğru değildir..

SATILACAK ARSANIN İMAR DURUMU “TİCARET-TURİZM-KONUT” ALANIDIR..

Arsanın İmar Planındaki vasfı “Ticaret-Turizm-Konut”tur..CHP İl Başkanı 2014-2019 tarihleri arasında Büyükşehir Belediye Meclis üyeliği yapmış ve bu dönemde Balıkesir Altıeylül İmar Planı Altıeylül ve Büyükşehir Meclislerinde kabul edilmiştir. CHP İl Başkanı eğer samimi ise yani bu arsanın Meydan ve Kültür Alanı olarak İmar Planında yer alması gerektiğine inanıyorsa 4 yıl önce yapılan İmar Planına karşı niçin dava açmamıştır..? İmar Planı kesinleştikten sonra imar durumu hakkında konuşması sadece şovdan başka bir anlam ifade etmemektedir.

ARSA İMAR DURUMUNA UYGUN KULLANILDIĞINDA GENÇLERİMİZE İŞ VE ESNAFIMIZA KAZANÇ KAPISI OLACAKTIR

Satışa sunulan arsanın imar durumu “Ticaret-Turizm-Konut” olup yıllardır atıl duran bir arsa bir yatırımcı tarafından imar durumuna uygun yapılacak tesisi ile bir çok gencimize iş imkanı, bir çok sektöre kazanç kapısıdır…

SATILACAK ARSA 7 DÖNÜM ANCAK BİTİŞİĞİNDE  11 KATI BÜYÜKLÜĞÜNDE MEYDAN, YEŞİL ALAN, KÜLTÜR SERGİ SALONU YAPIYORUZ

Söz konusu satılacak arsanın büyüklüğü 7 dönümdür.. Yanında 28 dönüm yeşil alan ve 50 dönüm Hazineden alacağımız alan vardır..Bu 78 dönümlük alanda  Meydan, Kültür Sanat Sergi Salonu, Yeşil Alan ve nezih yaşam alanının olacağı devasa bir alan olup bu yer ile ilgili proje tamamlanmak üzeredir…Şehrimize kazandırılan alan satılacak arsanın 11 kat büyüklüğündedir…Satılacak arsanın değerinin iki katından fazla bedelin bu alanda Meydan ve diğer eklentiler için harcanacağı tahmin edilmektedir.

Sırf arsa ve düzenlenen meydanın büyüklüğü bile CHP İl Başkanı ve yanındakilerin Vizyon, Ufuk ve Düşünce Dünyalarının ne kadar küçük olduğunun göstergesidir…

BALIKESİR ŞEHRİ KİMİN YÖNETECEĞİNİ SEÇTİ

CHP’li İl Başkanına bir kez daha hatırlatmak gerekirse, Balıkesir 31 Mart 2019 da seçimini yaptı ve 5 yıl boyunca şehri kimin yöneteceğine karar verdi..

Şimdi buna rağmen “Belediye’yi ben yöneteceğim, benim dediğim olacak” diye yaygara yapmak her şeyden önce Balıkesirlilere, demokrasiye, Belediye Meclisine  ve hukuka saygısızlıktır..

SERKAN SARI HÜSEYİN SARI’YA MI ÖZENİYOR?

CHP İl Başkanı Sarı aynı soyismi taşıdığı Erdek Belediye Başkanına özeniyor ki ihale sürecinde bu davranışları sergilemeye ve ihaleyi etkilemeye ısrarla çaba gösteriyor.

İHALEYE FESAT KARIŞTIRMA SUÇU

İhaleye fesat karıştırma suçu, kamu adına yapılan alım-satım, kiraya verme, kiralama ve yapım işlerindeki ihale sürecine veya kamu kurumları aracılığıyla yapılan ihale süreçlerinde (Örn, icra iflas kanunu gereği yapılan ihaleler) hileli davranışlar, gizliliği ihlal, anlaşmalar yapma, cebir ve tehdit kullanarak veya hukuka aykırı diğer davranışlar sergilenerek ihalenin usulüne uygun yapılmasının veya sonuçlanmasının engellenmesi ile oluşur (TCK md.235).  İhaleye fesat karıştırma suçunda, korunan hukuki yarar kamu idaresine ve dolayısıyla kamu görevlilerine duyulan güven ve itibar ile kamunun maddi ve mali yararları kapsamında temelde serbest rekabet ortamının korunmasıdır. Suç, doğrudan zarar suçu değil, soyut tehlike suçu niteliğinde bulunduğundan, bu suçun oluşumu için zarar doğması ihtimalinin bulunması yeterlidir.

CHP HUKUK MÜCADELESİ DEĞİL ŞOV YAPIYOR..

CHP’li bir Belediye Meclis üyesi bir  yıl önce Belediye Meclisi’nin Satış Kararının iptali için dava açmış, talep ettiği yürütmeyi durdurma kararı reddedilmişti..Bu aşamada eğer gerçekten ihaleye katılımı en aza indirmek çabası içinde olmayıp hukuk mücadelesi yapsalardı dosyaya yeniden ihale şartnamesini ibraz edip talepte bulunabilecekleri gibi ayrıca “İhalenin İptali Davası” açmaları gerekirdi..Ancak bu yasal yolu kullanmayıp sadece basın açıklamaları, imza toplama gibi neticeye değil şova yönelik işler yapmaktadırlar..

CHP İL BAŞKANI VE YANINDAKİLER İHALEYE FESAT KARIŞTIRMA TEŞEBBÜSÜ SEBEBİYLE ŞİMDİDEN SAVUNMA HAZIRLAMALARINDA FAYDA VARDIR.

CHP İl Başkanı ve onunla birlikte hareket edenlerin hukuki durumlarına gelince şu anda yaptıkları ihaleye müdahale ederek yarışmayı ve katılımı engellemek için korku, ihale iptal edilecek algısı yapmaktır ki bu açıkça “ihaleye fesat karıştırmak”tır..CHP İl Başkanı, yanında bulunanlar şimdiden Cumhuriyet Başsavcılığı’na verecekleri ifadeyi hazırlamalarını tavsiye ediyorum. (balikesir24saat.com)

YORUM YAP