DOLAR28,9202% 0.15
EURO31,5437% 0.14
STERLIN36,6183% 0.25
FRANG33,0895% 0.34
ALTIN1.898,73% 0,48
BITCOIN1.117.3532.178

“SARAY YAŞASIN DA VATANDAŞ ÖLÜRSE ÖLSÜN”

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
“SARAY YAŞASIN DA VATANDAŞ ÖLÜRSE ÖLSÜN”

CHP Balıkesir Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Ensar Aytekin, gece yarısı yapılan zamlara sert tepki gösterdi. AKP’nin seçim öncesi devlet bütçesini bitirdiğini ve şimdi faturasını vatandaşa kestiğini öne süren  Aytekin “AKP bildiğimiz oyununa devam ediyor. Seçimden önce her türlü kaynağı seçim için seferber ettiler. Şimdi kasadaki açığı gece yarısı vatandaşın sofrasından çalarak kapatmaya çalışıyorlar.  Anlaşılan o ki vatandaşa yakında ‘taş yiyin’  diyecekler. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın gitti,  saray yaşasın da vatandaş ölürse ölsün geldi. Lüks hayatları devam etsin diye, vatandaşı vergiyle cezalandıran bir iktidarla karşı karşıyayız.  ‘Saray yaşasın, vatandaş ölürse ölsün’ anlayışı ‘Türkiye yüzyılı’  diye anlattıklarının temel özeti oldu. ‘Vizyon’  diye ortaya koydukları şey zama zam yapmak” dedi.

CHP’li Aytekin’in açıklaması şöyle:

“Gece yarısı bütün ülke uykudayken, Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararnamesi ile vergi oranları arttırıldı. Yeni oranlarla KDV Cumhurbaşkanı kararıyla %8’den %10’a, %18 olarak uygulanan KDV %20’ye yükseltildi. AKP iktidarı seçimden önce bol keseden dağıttığı paraları, kampanya için sadece sosyal medyada bile reklamlarla yalanları pazarladığı milyonlarca liralık faturaları artık vatandaşa yansıtmaya başladı. Saray yaşasın da vatandaş ölürse ölsün anlayışı AKP’nin temel politikası oldu.”

“İKTİDARIN ÖNERİSİ: TAŞ YİYİN”

“Ülkedeki en büyük banknotla uzun bir süredir bir  kg et dahi alınamıyordu. Pazar tezgahlarında tezgahtar da vatandaş da utanarak taneyle alışveriş yapmaya başladı. Bir  kg domates alan artık zengin muamelesi görüyor. Seçimin üzerinden 2 aya yakın süre geçti. Ne doları durdurabildiler ne enflasyonu düşürebildiler, üzerine faizi de arttırdılar. Körfez ülkelerinden para bulmak için kapı kapı geziyorlar. Ama her seferinde elleri boş dönüyorlar. Ve artık kasada hiçbir şey kalmadı.  Hal böyle olunca, vatandaşa iğneden ipliğe zam yaparak vergi gelirlerini arttırmaya çalışıyorlar. Bu zamlarla yeme içme sektörüne KDV’yi %10 yaparak, küçük esnaf lokantalarını tamamen ortadan kaldırmaya sebep olacaklar. Anlaşılan o ki yakında vatandaşa taş yiyin diyecekler.”

“İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN GİTTİ, SARAY YAŞASIN DA VATANDAŞ ÖLÜRSE ÖLSÜN GELDİ”

“Lafa gelince sadece hamaset yapıyorlar. Terörden giriyorlar, hakaretten çıkıyorlar. Ama iş vatandaşın hayatını kolaylaştırmaya gelince her şeye sağır oluyorlar. Memura verilecek zam oranını açıklıyorlar, memur zammı daha alamadan eve alacağı her ürüne zammı katmerli katmerli yapıyorlar. Özel sektör ha keza aynı. Asgari ücretin üçte ikisi kiraya gidince geriye kalanla vatandaş ne yapacak? İnsanı yaşat ki devlet yaşasın gitti,  saray yaşasın da vatandaş ölürse ölsün geldi. Lüks hayatları devam etsin diye, vatandaşı vergiyle cezalandıran bir iktidarla karşı karşıyayız. Ve bu zamlar maalesef ki daha başlangıç!”

YORUM YAP