SANAT CAMİASINDA YEMENİCİOĞLU ÜZÜNTÜSÜ

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
SANAT CAMİASINDA YEMENİCİOĞLU ÜZÜNTÜSÜ

Balıkesir Güzel Sanatlar Derneği Onursal Başkanı, sanatçı Özdemir Yemenicioğlu 72 yaşında vefat etti.

İki aydır rahatsızlığı nedeniyle Ege Üniversitesi, ardından  Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tedavi gören ressam Yemenicioğlu’nun vefatını Bal-Sanat Başkanı Rafet Topalak duyurdu. Başkan Topalak, ” Çok üzgünüz. Balıkesir Güzel Sanatlar Derneği Onursal başkanımız  Özdemir Yemenicioğlu’nu yitirdik. Allah rahmet eylesin. Sabır diliyorum” dedi.  Çanakkale’den bugün cenazesi getirilecek olan Yemenicioğlu’nun yarın toprağa verilmesi bekleniyor. Cenazeye  korona virüs salgını ve sokağa çıkma yasağı nedeniyle sadece yakınlarının katılabileceği bildirildi.

1948’de Balıkesir’de doğan Özdemir Yemenicioğlu, Balıkesir Devlet Güzel Sanat Galerisi Müdürlüğünde çalışırken,  1986 yılında Avusturya hükümetinin verdiği bursla Salzburg Yaz Akademisinde Raimund Çike ile çalıştı. 1991 yılında kendi imkanları ile yine Salzburg Yaz Akademisi’ nde Surcen Bötcher ile çalışmalar yaptı.

Resimlerinde bereketin, üretkenliğin ve doğurganlığın simgesi olan Ana Tanrıça imgesi ile dikkat çeken Yemenicioğlu yurt içinde ve dışında çok sayıda sergi açtı, bir çok ödül kazandı. Özdemir Yemenicioğlu,  Balıkesirli bir çok sanatçıya da hocalık yaptı. (balikesir24saat.com)

 

 

YORUM YAP