‘SALGININ DURDURULMASI İÇİN AŞI ZORUNLULUĞU GETİRİLMELİ’ « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

13 Ekim 2021 - 13:58

‘SALGININ DURDURULMASI İÇİN AŞI ZORUNLULUĞU GETİRİLMELİ’

‘SALGININ DURDURULMASI İÇİN AŞI ZORUNLULUĞU GETİRİLMELİ’
Son Güncelleme :

01 Ekim 2021 - 12:07

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Dr. Necdet Uçan, aşı ile önlenebilir bir hastalık olan COVID-19 nedeniyle her gün 200 civarında insanın hayatını kaybettiğine dikkat çekerken, “Eğitim ve sağlık çalışanları başta olmak üzere, 12 yaş üstüne aşı zorunluluğu getirilmelidir. Aşıların yaygınlaştırılması sağlanmalı ve aşılanma oranı ülke genelinde hızla artırılmalıdır. Toplumsal bağışıklığın oluşabilmesi için yaklaşık 90 milyon nüfusun % 80-85’i aşılanmalıdır.” dedi.

Akademik Odalar Birliği’nin toplantısında hazırlanan ortak açıklamayı okuyan Dr. Uçan, şu görüşleri dile getirdi:

“Gerek Çocuk Hakları Sözleşmesi, Hasta Hakları Yönetmeliği, yasalar, hukuksal ve etik yönden sorun olmaması nedeniyle salgının durdurulması için; eğitim ve sağlık çalışanları başta olmak üzere, 12 yaş üstüne aşı zorunluluğu getirilmelidir. Aşıların yaygınlaştırılması sağlanmalı ve aşılanma oranı ülke genelinde hızla artırılmalıdır. Toplumsal bağışıklığın oluşabilmesi için yaklaşık 90 milyon nüfusun % 80-85’i aşılanmalıdır. Gebelerin üçüncü aydan itibaren aşılanması için acil önlemler alınmalıdır. Emziren anneler de aşılanmalıdır. Artık zamanımız çok kalmadı ve % 90-95 oranında Delta Varyant virüsü hızla bulaşmakta ve yayılmaktadır.”

“Aşı tereddüdü ya da kararsızlığı yaşayanlara, daha aktif bir şekilde, etkili, doğru bilgilendirme yapılmalıdır. Salgınla ilgili veriler düzenli ve sık aralıklarla, doğru ve şeffaf bir şekilde paylaşılmalıdır. Verilerden öğrenerek strateji geliştirme yaklaşımı yerleştirilmelidir. Bilimsel çalışmalar için getirilen ek kısıtlar acilen kaldırılmalıdır. Bilim insanlarımız engellenmemeli, tam tersine desteklenmelidir. Bu salgından günü kurtaracak hamleler ve bilim dışı yöntemlerle çıkmak mümkün değildir.”

“Sözün bittiği noktadayız. En temel demokratik haklarını kullanamayan demokratik kitle örgütlerine kısıtlama getirilmesine rağmen,aşı karşıtlarına göz kırparak, sırtını sıvazlayarak Pandemi süreci yönetilemez. Artık bırakın algı yönetimini. Tahammülümüz kalmadı, gerçeklerin kamuoyuna şeffaf bir biçimde açıklanarak, daha çok yoksul ve emekçileri vuran ölümlerin durdurulmasını istiyor ve çığlık atıyoruz. AŞI İLE ÖNLENEBİLİR BİR HASTALIKTAN ÖLÜMLER ASLA KABUL EDİLEMEZ… DURDURUN BU ÖLÜMLERİ…”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.