DOLAR27,4882% 0.18
EURO28,8749% 0.19
STERLIN33,2276% -0.09
FRANG29,8104% 0.04
ALTIN1.610,27% -0,11
BITCOIN762.008-0.051

SALGINDA KAFASI KARIŞIK OLANLARA!!!

Yayınlanma Tarihi :
SALGINDA KAFASI KARIŞIK OLANLARA!!!

1- Hangi Aşı Daha Etkilidir?

Canlar,

Tüm aşılar koronaya karşı etkindir. Ancak uzmanlar delta varyantına karşı BionTECH aşısının daha etkin olduğunu vurgulamaktadırlar. Hatta BionTECH aşısının delta varyantına karşı %79 oranında etkili olduğu, iki doz BionTECH aşısı olan kişilerin %96’sının hastaneye yatış oranında azalmaya neden olduğu söylenmektedir. Ülkemizde halen uygulanan Sinovac aşısının koruyuculuğu ortadadır. İki doz Sinovac olanların, bir üçüncü doz aşı daha olmaları antikorların daha yüksek seviye çıkmasına ve koruyuculuğunun sürmesine sebep olmaktadır.

BionTECH aşısı ise, şimdilik iki doz ile yeterli koruma sağlanmaktadır. Bu iki doz BionTECH aşısı Avrupa Birliği ülkelerine gitmek için yeterli kabul edilmektedir.

Avrupa Birliği ülkelerinden bazılarının, Sinovac aşısını yetersiz bulmaları nedeniyle, bu ülkelere gideceklerin iki doz BionTECH olmaları gerekmektedir.

Ama gene de siz siz olun, kendi sağlığınız için önerilen aşı protokollerine uyunuz.

2- Kronik Hastalığı Olanlar ve Kanser Tedavisi (Kemoterapi-Radyoterapi) görenlerin aşılanmaları:

Canlar,

Ülkemizde uygulamada olan Sinovac ve BionTECH aşılarının kullanımları sonucunda ortaya çıkabilecek yan etkiler, normalde görülebilecek yan etkiler farklı olmayacaktır.

İlgili uzmanlar özellikle vurgulamaktadırlar. “Aşı olup da ölen kimse yoktur.” Ancak ölenlerin tamamının aşısız olduklarını da vurgulamaktadırlar.’’

Görülebilecek bu yan etkiler, birkaç günde geçmektedir. Geride sizleri koronadan koruyacak antikorları bırakmaktadır.

Kanser hastalarının dikkat edecekleri nokta şu olmalıdır. Gerek kemoterapi gerekse radyoterapi gören hastaların, bağışıklık sistemlerinin uygulanan tedavilerden olumsuz etkilenmeleri nedeniyle; aşılanmalarını tedavi kürlerinden önce veya sonrasına göre planlamalarının doğru olacağıdır. Bunlarda da görülen yan etkiler 2 günde geçmektedir.

3- Aşı olmak istemeyenlerin dikkatine;

Türkiye Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel diyor ki: ‘’Halen yoğun bakımda yatan, durumu ciddi olan hastaların tamamına yakını AŞI OLMAYAN vatandaşlarımızdan oluşmaktadır.’’

Gerçekten kamuoyunu takip eden vatandaşlarımız dikkat etmişlerse; bu konuda doğru bilgi ve yetkinlikte olan bilim insanlarımızın, aşı olmayanlara bir yalvarmadıkları kalıyor. Aşı olsunlar ve hayatta kalmaları garanti olsun diye.

Hiçbir vatandaşımızın zarar görmesini asla istemeyiz. Aşı olunuz ve A aşısı ya da B aşısı fark etmez. Yeter ki aşınızı olunuz ki hayatta kalabilesiniz.

Böylece önümüzdeki süreçte bizleri bekleyen çok tehlikeli ve ölümlerin yüksek olacağı dalganın yaşanmadan bertaraf edilmesi tek arzumuzdur.

Kafa karıştıran, bilgi kirliliğine neden olanları ciddiye almayınız. Onların amacı ‘’Üzüm yemek değildir. Bağcıyı dövmektir.’’

4- Yüz yüze eğitim başlamadan, tüm öğretmen ve 12 yaştan büyük evlatlarımız, bir an önce aşılarını olsunlar. Bulundukları ortam, kapalı ve sosyal mesafeye dikkatin düşük olacağı yerlerdir.

Keza, aynı tehlike öğrenci servisleri için de söz konusudur. Bağışıklıklarının tam oluşabilmesi için, gerekirse okulların açılışı ertelenebilmelidir. Çocuklarımızın sağlıkları her şeyin önündedir.

Sonuç olarak, salgının dünyada ve ülkemizde geldiği nokta 4’ncü pikini yapmaktadır. Vaka sayısı her gün artmaktadır. Bunu ölümlerin artışı da takip etmektedir. Bu durumda yeniden kapanma ve yasakların gündeme gelmemesi için, hazır aşılanma imkanı olanların derhal gelip aşı olmaları insanlık vazifesi olduğunu düşünenlerdenim.

Tüm sağlık çalışanlarımız her zaman olduğu gibi canla, başla vatandaşlarımızın sağlıklı kalmaları için savaşmaktadırlar.

Kendinizi ve yakınlarınızı seviyorsanız “Haydi AŞI OLMAYA!”

Kalın sağlıkla.

 

YORUM YAP

Ramiz kurnaz29 Ağustos 2021 / 23:31Cevapla

Teşekkürler .

Ramiz kurnaz29 Ağustos 2021 / 23:32Cevapla

Teşekkürler.