ŞAKA GİBİ CEZA YARGIDAN DÖNDÜ « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

14 Ekim 2021 - 11:17

ŞAKA GİBİ CEZA YARGIDAN DÖNDÜ

ŞAKA GİBİ CEZA YARGIDAN DÖNDÜ
Son Güncelleme :

21 Ocak 2021 - 13:51

 

Balıkesir’de görev yapan Aile Hekimi Fevzi Turgut, “kongreye katılacağım” diyerek yasal izninden üç gün kullanmak için Sağlık Müdürlüğü’ne dilekçe yazıp onay alarak kongreye gitti. Turgut, kongrede iken iş yerine gelen kurum görevlileri ‘Aile Hekimi İzin ve Vekalet Formu’ doldurmadan işe gelmediğini tespit ederek tutanak tutup her gün için 10’ar ceza puanı kesme cezası verdi. Balıkesir 2. İdare Mahkemesi; ‘Mevzuatta yer almayan ve  Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından oluşturulan Aile Hekimi İzin ve Vekalet Formu’nun doldurulmamasının ceza verilmesi açısından hukuka uyarlık bulunmadığını bildirerek verilen cezayı iptal etti.

Altıeylül 19 Nolu Aile Sağlığı Merkezinde görev yapan Dr. Fevzi Turgut’un üç gün süren kongreye katıldığı sırada başına gelenler Türk filmlerindeki sahneleri aratmadı.

ÖNCE OLUR VERDİLER, İZNE GİDİNCE FORM DOLDURMADI DİYE  TUTANAK TUTUP CEZA YAZDILAR

Doktor Turgut, 13-15 Kasım 2019 tarihlerinde yapılacak kongreye katılmak için dilekçe ile İl Sağlık Müdürlüğü’ne başvurdu, yerine bakacak aynı Aile Sağlığı Merkezi’nde görevli iki hekim arkadaşının da ismini dilekçeye yazdı. Sağlık Müdürlüğü de olur yazısını verdi. Doktor Fevzi Turgut kongrede iken iş yerine gelen Sağlık Müdürlüğü görevlileri, Doktor Turgut’un izne ayrılırken ‘Aile Hekimi İzin ve Vekalet Formu’nu doldurmadığını belirterek tutanak tutup her gün için 10’ar ceza puanı olmak üzere 30 ceza puanı uyguladı.

DOKTOR YARGIYA BAŞVURDU

Balıkesir Aile Hekimleri Derneği Başkanlığını da yapan Doktor Fevzi Turgut, verilen cezanın iptali için avukatı aracılığıyla Balıkesir İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Balıkesir 2. İdare Mahkemesi verdiği kararda, mevzuatta ‘Aile Hekimi İzin ve Vekalet Formu’nun bulunmadığını, doldurulması zorunlu olmayan ve Balıkesir Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından uygulamada birlik sağlanması amacıyla oluşturulan form doldurulmadığı için verilen cezanın hukuk ile uyarlı olmadığına hükmederek cezayı iptal etti.

 “YİNE KAZANDIK”

Balıkesir Aile Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu da konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Bu açıklama şöyle:

Balıkesir Aile Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Dr. Fevzi TURGUT hakkında kanunen izinli olduğu halde, “izinsiz işe gelmemek” sebebiyle verilen “ceza puanı” için, BALHED Yönetim Kurulunun talebiyle derneğimiz avukatı Sayın Av. Aydan ZEYBEK tarafından Balıkesir 2. İdare Mahkemesinde açılan 2020/288 Esas No ve 2020/929 Karar No’lu dava sonuçlanmış ve YÜCE TÜRK MAHKEMELERİ tarafından bir kez daha hukuksuzluğa dur denilerek verilen ceza iptal edilmiştir.

YÜCE TÜRK MAHKEMELERİ Müdürlüğün kendi oluşturdukları form ile izin isteme zorunluluğuna ve yapılan hukuksuzluğa DUR demiştir.

Balıkesir Aile Hekimleri Derneği, nereden gelirse gelsin Aile Hekimlerimiz hakkındaki tüm mobing uygulamalarının ve haksızlıkların karşısında durmaya devam edilecektir.”  Mahmut ACARÖZ (HABERCİ) 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.