DOLAR 32,2363 % 0.16
EURO 34,9606 % -0.03
STERLIN 41,1241 % -0.11
FRANG 35,7350 % 0.27
ALTIN 2.412,19 % -0,52
BITCOIN 68.088,11 0.534
Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :

ŞAİR HALİL SOYUER’İN ARDINDAN EDREMİT KÖRFEZİ (2)

ŞAİR HALİL SOYUER’İN ARDINDAN EDREMİT KÖRFEZİ (2)

Ölümsüz ağaç zeytin misali, adı da eserleri de hep yaşatılır şiir çınarı Halil Soyuer’in. Duygu yüklü şiirlerini birçok ünlü isim besteleyip seslendirir. Pek kıymetli Halil Soyuer adına kızı Nursel Soyuer Gündüz, Ankara/Ümitköy’de ‘’SOYUER ZEYTİN-ZEYTİNYAĞI VE DOĞAL ÜRÜNLER BUTİĞİ’’ ni açar. Böyle bir butik mağazanın açılış fikri, Soyuer’in memleketi Havran ve Edremit’in kuruluş yıldönümü törenlerinde doğar. Her iki ilçenin o dönem görevde olan belediye başkanlarının desteğiyle Soyuer’in adının yaşatıldığı mağaza açılır. Bu önemli açılışta Zekai Tunca gibi önemli isim yer alır.

Türk Sanat Müziği’ni zenginleştiren eserleri yazan Cemal Safi, şair Halil Soyuer’in en yakın dostları arasındadır. Doksanlı yıllarda adeta sanat ve kültürel açıdan altın çağını yaşayan Akçay’da Cemal Safi, Turgut Yarkent, Yıldırım Bora, Turhan Taşan gibi birçok ünlü edebiyatçı ve müzisyen bir araya gelir. Böylesine önemli isimleri buluşturmayı sağlayan bir tutkaldır, Soyuer. 1994 yılında Akçay’da, şairler ve bestekârlar adına bir şölen düzenlenir. Düzenlenen bu gece, genç şair ve müzisyenlerin kariyeri açısından da önemli bir yere sahiptir.

Halil Soyuer, her zaman, çevresindeki genç isimleri sevgiyle kucaklamıştır. Onların edebiyat dünyasında kendilerinden emin adımlarla ilerlemelerinde önemli bir rol oynamıştır. Yerinde yaptığı uyarıları ve verdiği öğütlerle bir okul olmuştur onlar için. Kendisi gibi çok yakın dostu olan Cemal Safi de geniş bir gönül kapısına sahipti. Bugün saygı ve rahmetle andığımız Cemal Safi’nin evi, o dönemin meşhur tatil köyü olan Turban’dadır. ‘’Viva Bella’’ adını verdiği evinde konuklarını ağırlayan Safi, bahçesinde dost meclislerine ev sahipliği yapar.

Sevgili okurlarım, buraya kadar Halil Soyuer ve birbirinden değerli üstatların ışığında kısa bir sanat ve edebiyat turuna çıktık. Doksanlı yıllar, çok uzağımızda değil. Ama günümüzde Edremit Körfezi başta olmak üzere ülkemizin kültür ve sanat dünyasını düşününce, sanki bir ışık yılı kadar geriye gitmiş gibi hissetmiyor da değil insan. Sizlerin de içinde bulunduğumuz birçok durumdan dolayı ister istemez bana hak vereceğinizi biliyorum. Sanatın, kültürün ve müziğin egemen olduğu güzel yarınlar o kadar da bize uzak olamaz. Buna inanmak istiyorum.
Halli beyin memleketi Havran’da adına şiir günleri ve yarışmaları her yıl düzenlensin. Çok sevdiği Edremit’in her köşesinde yine ve yeniden birçok ünlü isim gelsin. Onların varlığı ile edebiyat ve müzikseverler unutulmaz festivallere ve fuarlara katılsın. Kazdağı, ülkemizden ve dünyadan birçok önemli sanatçı, bilim insanı ve edebiyatçıya kapılarını açsın.

Arada geçen yılların eksikliğini bir çırpıda tamamlamak mümkün. Yeter ki; biz yüzümüzü tamamen kültüre, sanata, edebiyata, bilime ve aydınlanmaya dönelim. Yeter ki; Halil Soyuer gibi bölgenin yetiştirdiği büyük değerlere sahip çıkabilelim. Onları her dönem yaşatmayı başarabilelim. Çok daha önemlisi; tıpkı büyük ustalar gibi gençliğe, üreten ve güzellikleri paylaşan her akla ve yüreğe destek olabilelim. (Son)

Kaynak:

Kazdağı Eteklerinden Ankara Doruklarına (Nursel Soyuer Gündüz)

 

Kaynak : Çiğdem ÇİMEN

YORUM YAP