Yayınlanma Tarihi :

ŞAHİN’E ‘8 MARTI’ TEPKİSİ : GÖKTEN ÜÇ MARTI İNECEK …

ŞAHİN’E ‘8 MARTI’ TEPKİSİ : GÖKTEN ÜÇ MARTI İNECEK …

29 Ekim Kadınları Derneği Balıkesir Şube Başkanı Seval Bozkurt, AK Parti Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi Mehmet Birol Şahin’in Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde ki “8 Martı” paylaşımına tepki gösterirken, “Mehmet Birol Şahin’in içinde bulunduğu düşünce yapısı ve Orta Çağ anlayışı hem acınacak hem de gülünecek haldedir. İlgili şahsın anladığı dilden anlatmak gerekirse  gökten üç martı yeryüzüne inecek; birincisi erkek egemen anlayışı, ikincisi o anlayışın savunucularını, üçüncüsü ise Şahin gibi bu anlayışın sözcülerini alıp; hak ettikleri yere yani tarihin çöp sepetine atacak. Biz kadınlar da martıların, denizlerin, rüzgârların, yaşamın seslerini seslerimize katıp inadına özgürlüğün, barışın ve yaşanılır eşit bir dünyanın şarkılarını söylemeye devam edeceğiz” dedi.

29 Ekim Kadınları Derneği Balıkesir Şube Başkanı Seval Bozkurt ve Yönetim Kurulu’nun açıklaması şöyle:

“Kamuoyunda bilindiği üzere; Balıkesir Büyükşehir Belediyesi AKP Grup Sözcüsü, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde sosyal medyadan yuvarlak içine alınmış 8 Martı olan bir fotoğrafı “Saygıdeğer Hanımefendiler, 8 Martınızı tebrik ediyor, sağlık mutluluk ve başarı diliyoruz…” notuyla paylaştı.

29 Ekim Kadınları Derneği olarak siyasi bir kişiliği olduğu için bu paylaşımı politik bulduğumuzdan cevap verme gereği duyduk.

Sayın Büyükşehir Meclis Üyesi bu fotoğrafla kadınların eşit yurttaşlık, kadın cinayetleri, emek sömürüsü, taciz, tecavüz, mobbing gibi temel meseleler ile ilgili yüz yılı aşkın süren mücadelesiyle ve eşit işe eşit ücret, insani çalışma koşulları , 18 saate varan çalışma saatlerinin düzenlenmesi gibi emek ve hak mücadelesi verirken diri diri yakılarak 8 Mart günü öldürülen 129 kadın işçinin mirası olan 8 Mart günü ve hatıraları ile açıkça alay eder bir tutum sergilemiştir.

Sayın meclis üyesinin, toplumun kanayan yarası haline gelen cinsiyet ayırımcılığına ve kadına uygulanan sistematik şiddete gereken cevabı vermek ve tepki göstermek yerine nüktedan bir paylaşımda bulunması bizleri şaşırtmadı. Konunun ciddiyetini anlayabilmesi umudu ile bu nükteli tavrını ciddiyeti ağır konularda sorumluluklarını yerine getirdikten sonra, hayatın diğer alanlarında uygulamasını olumlu bir gelişme olarak değerlendiririz.

Zira erkek egemen zihniyetten beslenen, kadını eve kapatmayı reva gören, kadını hiçe sayan, İstanbul Sözleşmesi’nin bir kişinin iki dudağı arasından çıkan cümleyle yok edilmesini onaylayan zihniyetin ve tutumların yanında yer alan ideolojik anlayışın içindedirler.

Bu paylaşım şayet mizahsa da bu paylaşımın kendisi komik değil, Mehmet Birol Şahin’in içinde bulunduğu düşünce yapısı ve Orta Çağ anlayışı hem acınacak hem de gülünecek haldedir. Yani Mehmet Birol Şahin’in sözde şakası değil kendisi artık mizahın konusu haline gelmiştir.

Sokağa çıkan kadınlara şiddet uygulanan, kadınların derdini anlatmasına müsaade edilmeyen, kadınlardan çok yine erkeklerin konuştuğu bir 8 Mart günü daha yaşarken; bu meclis üyesi gibi kimliklerin ağzını açması değil daha fazla susması gerekmektedir. Çünkü bu anlayışın dile getirmeye çalıştığı ifade toplum tarafından ‘Başkası adına utanmak’ın somut karşılığı olmuş, Balıkesir’de veya ülkemizin başka şehirlerinde yaşayan birçok yurttaşımız ve özellikle erkek arkadaşlarımız kendisinin utanmadan kurduğu bu cümleler adına utanmıştır.

Biz kadınlar; karşımıza kim dikilirse dikilsin, sesimizi kim kısmaya çalışırsa çalışsın, yasal gücümüzü kim bir kalemde silme iradesi gösterirse göstersin; tek bir adım geriye atmadan, çağdaşlık, eşitlik ve özgürlük temelli mücadelemizi sürdüreceğiz!

Birilerinin ağzından veya klavyesinden saçılan kötülük bizi korkutamayacak! Aksine adımlarımızı güçlendirecek ve çoğaltacaktır!

İlgili şahsın anladığı dilden anlatmak gerekirse: Gökten üç martı yeryüzüne inecek; birincisi erkek egemen anlayışı, ikincisi o anlayışın savunucularını, üçüncüsü ise Mehmet Birol Şahin gibi bu anlayışın sözcülerini alıp; hak ettikleri yere yani tarihin çöp sepetine atacak!
Biz kadınlar da martıların, denizlerin, rüzgârların, yaşamın seslerini seslerimize katıp inadına özgürlüğün, barışın ve yaşanılır eşit bir dünyanın şarkılarını söylemeye devam edeceğiz! (balikesir24saat.com)

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP