Yayınlanma Tarihi :

“ŞAHİNDERESİ MESİRE ALANI HALKINDIR”

“ŞAHİNDERESİ MESİRE ALANI HALKINDIR”

Çiğdem ÇİMEN

Doğa ve insanın amansız sömürüsünün, vahşetin hüküm sürdüğü dünyamızda yaşam alanlarımız giderek daralıyor. Toprağın kullanım biçimi değişiyor. Rant alanları olarak değerlendiriliyor. Şimdi de Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı Altınoluk Mahallesi sınırları içerinde yer alan Şahinderesi Kanyonu Mesire Alanı halkın kullanımına  kapatılmak isteniyor.

Bugüne kadar halkın ortak kullanımına açık olan alan, yarısına tel çekilerek kapatıldı. Burası, toplam olarak 27 dönümlük bir alan. 20 dönümü, Milli Parklar’a ait. 7 dönümü de Edremit Belediyesi’ne. İki kurum kendi aralarında anlaşamadılar. Milli Parklar kendi sınırlarını, dolayısıyla derenin tamamını tel örgüyle kapattı. Hem de öyle bir kapattı ki; yabanıl hayvanların nehrin bir yakasında dereye ulaşmaları engellendi. Hayvanlar, kendi evlerinde suya inemiyorlar. Şimdilik Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği’nin itirazı sonucu çekilen tel örgülerden iki pencere açılarak hayvanların suya kısmen de olsa ulaşımı sağlandı.

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, 8 Aralık 2023 tarihli T.C. Tarım Orman Bakanlığı 2. Bölge Müdürlüğü Milli Parklar Şube Müdürlüğü’ne bir dilekçe gönderdi. Kuruma gönderilen yazıda; halkın bu alanın ne amaçla olursa olsun tel örgülerle bölünmesini istemediği, Şahinderesi Kanyonu Mesire Alanı’nda ormanlık alanın bulunmadığı, ormanlık alan ile mesire yeri arasında akan nehrin yangın riskini ortadan kaldırdığı ve nehrin karşı kıyısında özel mülk yapılaşmaları ve piknik alanları bulunduğu belirtildi.

Bunun yanı sıra dernek, iki güzide kurumun yani Edremit Belediyesi ve Milli Parklar Müdürlüğü’nün kendi aralarındaki anlaşmazlığa çözüm bularak bu mesire alanının, bütünlüğünün bozulmadan tekrar halkın kullanımına açılmasını istediğini ifade etti. Sorunun, temel nedeninin ne olduğunu  bildirilmesini arz etti.

Bunun üzerine Balıkesir Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği’ne şöyle bir yanıt verdi:

“Ziyaretçilerin güvenliği açısından Kazdağı Milli Parkı sınırı tel ihata ile çevrilip uyarı tabelaları asılmıştır. Müdürlüğümüz sorumluluk sahası içerisinde kalan mesire alanı ile ilgili olarak Kazdağı Milli Parkı Uzun Devreli Gelişme Planı ve 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu kapsamında işletmecilik ihalesine en yakın zamanda çıkılması planlanmaktadır.’’

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Şahinderesi Dayanışma Platformu Üyesi, Diş Hekimi Mehmet Akbulut hem süreci hem de Milli Parklar’dan gelen yanıtı değerlendirdi. Sayın Akbulut, şu yönde görüş belirtti:

‘’Bu yanıttan anlıyoruz ki; Şahinderesi Kanyonu Mesire Alanı,  halka tamamen kapatılacak. İşletilmek üzere ihaleye verilen, özel ve paralı bir yer haline dönüştürülecek. Buna şiddetle itiraz ediyoruz. 

Şahinderesi Kanyonu, çok özel bir alan. Bilim insanları; Kazdağlarının, Avrupa’daki Alp Dağları’ndan sonra, Yunanistan’daki Olimpos Dağı ile beraber dünyada en çok oksijen üreten 2. bölge olduğunu söylüyor. Şahinderesi Kanyonu da Kazdağları’nın içerisinde yer alıyor. Ve oksijenin en bol olduğu yer.

Burada akciğer hastaları şifa buluyor. Başta Altınoluk’ta yaşayanlar olmak üzere, bölge halkı ve özellikle yaz aylarında gelen turistler burada birçok etkinliği burada yapıyor. Spor gurupları, sabahları bu alanı kullanıyor. Altınoluk, emekli kesimlerin yoğun olduğu bir bölgemiz. Özellikle yaz aylarında serinlemek amaçlı Şahinderesi Mesire Alanı bu kesimlerce çok kullanılır. Sosyalleşirler, yanlarında getirdikleri azıklarını, oluşturdukları anılarını paylaşırlar.  Burada türküler söylerler.

Şimdi burası halkın elinden alınmak, isteniyor. Yine Kazdağı eteklerinde, Zeytinli bölgemizde mesire alanı olarak kullanılan ve Hasan ile Emine’nin aşklarının hikâye edildiği yer olan Hasanboğuldu da yapıldığı gibi rant amaçlı özelleştirecekler.

Bu sorunu konuşmak için, 2 Aralık 2023 tarihinde Altınoluk’ta halk toplantısı yapıldı. 250 kişinin katıldığı toplantıya, 3 mahalle muhtarı ve Edremit Belediye Başkan Vekili de katıldı.  Bölgedeki STK temsilcileri, tüm siyasi partilerimizin bölgede ikamet eden üyeleri, spor ve kültür dernekleri, çevre ve ekoloji örgüt temsilcileri toplantıda yer aldı.

O gün irademizi net bir şekilde ortaya koyduk. Toplantıda; ŞAHİNDERESİ DAYANIŞMA PLATFORMU kurulma kararı alındı. Ve 20 kişiden oluşan yürütme kurulu seçildi.

Toplantıya katılanlar dediler ki: “Şahinderesi bize rağmen ranta açılamaz. Bizlerin ücretsiz kullanımına açık olmak şartı ile gerekli düzenlemelerin yapılmasından hiçbir itirazımız yok. Ancak ihaleyle özel ve paralı hale getirilmesine, hele hele tel örgülerle bütünlüğünün bozulmasına karşıyız ve buna müsaade etmeyeceğiz. Şahinderesi Kanyonu Mesire Alanı’nın ranta açılmasına, halkın ücretsiz kullanımına kapatılmasına, betonlaşmasına asla izin vermeyeceğiz’’

Bizler, önce bir imza kampanyası başlattık. 5 gün içerisinde 2400 imza topladık. 13 Aralık Çarşamba Günü, Şahinderesi Kanyonu Mesire Alanı’nda 2000-2500 arası bir katılımla basın açıklaması yaptık. İnsanlarımız, basın açıklaması için alana bir kilometre öncesinde buluştu. Ellerinde yazdıkları dövizleri taşıyarak ve Şahinderesi’ne sahip çıktıklarını ifade eden sloganlar atarak yürüdüler. Basın açıklaması miting havasında geçti.

Daha sonra, platform olarak Şahinderesi Kanyonu Mesire Alanı’ndan halkın ücretsiz olarak yararlanmaya devam etmesi için yetkili kurumlarla görüşmeye başladık. Önce Edremit Belediye Başkanı Selman  Hasan Arslan’dan randevu aldık.  8 kişilik bir heyetle gidip görüştük. Altınoluk’un tek mesire alanının ranta açılmaması gerektiğini, yaşam alanlarımızın kısıtlanmasına rıza göstermeyeceğimizi anlattık. Belediyemizden sosyal belediyecilik anlayışı gereği, milli parklarla anlaşıp buranın rehabilite edilerek tekrar halkın ücretsiz kullanımına sunmalarını talep ettik. Çaba gösterecekleri sözünü aldık.

Bu hafta Milli Parklar Bölge Temsilciliği’nden randevu alıp görüşmeye gideceğiz. Sonra Edremit Kaymakamlığı ve ihtiyaç duyarsak Balıkesir Valiliği’ne de gideceğiz. Kurumlar önünde açıklamalarımızı sürdüreceğiz. Medyamızdan, konuyu haber yapıp kamuoyunun bilgilenmesi için ilgi göstermelerini talep ediyoruz.  Bu amaçla gösterecek ilgiye ve katkılara şimdiden teşekkür ediyoruz.’’

Gerçekleştirilen basın açıklamasından sonra, istenmeyen bazı gelişmeler yaşandı. Sanki anayasal hakkını kullanarak, doğaya ve yaşadığı bölgeye sahip çıkan vatandaşlarımız cezalandırılmak ve yıldırılmak isteniyor. Sayın Mehmet Akbulut, bunun üzerine bir açıklamada daha  bulundu:

‘’Bizler Altınoluk halkı olarak anayasal hakkımızı kullandık. Trafiğin olmadığı bir yoldan mesire alanına yürüdük. Tüm afiş, döviz ve pankartlar katılımcılar tarafından üretildi ve taşındı. Mesire alanında herhangi bir sıkıntı yaşanmadı. Buna rağmen bir kısım arkadaşla beraber jandarma karakoluna ifadeye çağrıldık. Neye göre bizleri seçtiklerini söylemiyorlar. Öyle anlaşılıyor ki, dolaylı bir baskı, korkutma uygulanıyor. Bu durumu demokrasi dışı bir uygulama olduğunu düşündüğümü söylemek istiyorum. Bu durumu protesto ediyorum.’’

Kaynak : Çiğdem ÇİMEN

YORUM YAP