SAHADA DA MECLİS’TE DE İYİ ÇALIŞIYORLAR « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

21 Mayıs 2022 - 13:49

SAHADA DA MECLİS’TE DE İYİ ÇALIŞIYORLAR

Son Güncelleme :

05 Ekim 2020 - 14:01

SAHADA DA MECLİS’TE DE İYİ ÇALIŞIYORLAR

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)  Karesi İlçe Başkanı Dilek Yalçın ve yönetim kurulu üyeleri ilçeye bağlı merkez ve kırsal mahalleleri sürekli ziyaret ederken,  halkın istek ve sorunlarını meclis üyeleri ile birlikte gündeme getiriyor, çözüm arıyor.

Karesi Belediye Meclisi’nin Ekim ayı toplantısında CHP’li üyeler kadınların meslek sahibi olmasından, ihtiyaç sahibi öğrencilerin internet ve tablet gereksinimlerinin belediye tarafından karşılanmasına  dek bir çok projeyi gündeme getirdi. CHP’li üyelerin değişik konularda hazırladığı önergeler ittifak ortağı İYİ Partili meclis üyelerinin de imzalarıyla meclis başkanlığına sunuldu.

CHP Karesi İlçe Başkanı Dilek Yalçın, tüm meclis üyelerine çalışmaları için teşekkür ederken, “Kentimiz için belediye hizmetlerinin takipçisi olacağımızı, halkımızın talep ve sorunlarını meclis  gündemine taşıyarak çözüm üretilmesine katkı sunacağımızı değerli kamuoyunun bilgisine sunarız.” dedi.

“KADINLAR MESLEK SAHİBİ OLMALI”

CHP’li Meclis üyelerinden Sevinç Özden’in hazırladığı önergede, kadın ve engellilere yönelik üretim atölyelerinin kurulması istendi. Özden’in önergesi şöyle:

“Günümüz koşullarında kadınların iş hayatında yer alması hem aile yaşamına hem de ülkemizin gelişmişliği için önem arz etmektedir. Bu kapsamda belediye olarak farklı yaklaşımlar ile bu sisteme fayda sağlayabileceğimizi düşünmekteyiz. Tarafımızca öngörülen sistem aşağıdaki gibi sıralanmıştır.

* Kadın ve engellilere yönelik üretim atölyelerinin kurulması,

* Atölyelerde ilçemizin ve şehrimizin yöresel tatları, gıda ürünleri, tekstil, hediyelik eşyalar gibi ürünlerin üretimlerinin yapılması,

* Bu kategorilerde ilgili halk eğitimlerden usta öğreticilerin talep edilmesi ve kursiyerlerle birlikte atölyelerde üretime geçilmesi,

* İhtiyaç sahibi kadınlar, yetenekli kadınlar ve engelli vatandaşlar çalıştırılarak hem kişilere iş imkânı sağlanması, aynı zamanda meslek edindirilmesi,

* Bu üretilen malzemelerin satışıyla belediyeye yansıyacak olan gelirin ihtiyaç sahiplerine adaletli şekilde dağıtılması ve belediyenin yeri geldiğinde gelir döngüsü elde etmesi.

CHP Karesi İlçe Başkanı Dilek Yalçın ve yönetim kurulu üyeleri son meclis toplantısını izledi. 

“İHTİYAÇ SAHİBİ ÖĞRENCİLERE EĞİTİM DESTEĞİ VERİLMELİ”

Yine CHP’li Meclis Üyesi  Savaş Yılmaz,  tarafından hazırlanan önergede ise ihtiyaç sahibi öğrencilere  internet ve tablet desteği vermesi istendi.  Yılmaz’ın önergesinde şu görüşlere yer verildi:

“Bilindiği üzere pandemi döneminde eğitim sistemi ağır bir yara almıştır. Fiziki eğitimlerin durması nedeni ile uzaktan eğitim sistemine geçilmiş EBA sistemi tablet, bilgisayar ve kısmen TRT üzerinden sunulmaktadır. Ancak gelinen noktada uzaktan eğitim bazı donanım, ekipman ve hizmetleri gerektirmektedir. Ülkemizde yoksulluk sınırında olan birçok ailemiz ve okuması gereken çocuklarımız bulunmaktadır. Telefon operatörleri, telefonlara sadece 6 GB internet desteği vermekte olup bu 6 GB ortalama 3 – 4 günde tükenmektedir. Belediyenin sosyal hizmetler ve yardımlar için belirli bütçeleri bulunmaktadır. Gençlerimizin daha rahat okuması, ailelerin maddi nedenlerden dolayı yetememesinin önüne geçilebilmesi için tüm köy ve şehir merkezinde bulunan ihtiyaç sahibi çocuklara internet ve tablet desteği, bu bütçe üzerinden verilmesi gerekmektedir. Bu süreçte gereksiz harcamalardan kaçınarak bu sisteme dâhil olmak belediyenin en asli görevi olmalıdır.”

YILMAZ’DAN TARIM İÇİN DE ÖNERİLER

Yılmaz, tarım için de bir önerge hazırladı. Bu önergede şöyle:

“Ülkemizde tarım ve hayvancılığın son yıllarda geldiği nokta içler acısı seviyededir. Ülkemizde genel tarım ve hayvancılık üzerine öne sürülen politikalar, küçük işletmelere imkân sağlayamamakta ve her geçen gün yok olmaya mahkûm edilmektedir. Piyasada özellikle yem fiyatları oldukça artmış tarım oluşan bu handikapların engellenmesi için özellikle mera alanlarının etkin kullanılması ve olabildiğince hem devlet kurumlarının hem de belediyelerin asli görevi olması gerekmektedir. Bu durumdan yola çıkarak,

* Karesi ilçemizde yer alan meraların ıslah edilmesi,

* Hayvancılık ve tarımsal faaliyetlerde belediye imkânlarının kullanılması,

* Karesi Belediyesinin bu alanlarda proje geliştirilmesi

Belirtilen 3 noktada gerekli araştırmaların yapılması gerekmektedir.”

“HARCAMALAR AÇIKLANSIN”

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında belediyenin gerçekleştirdiği çalışmalar hakkında ayrıntılı bilgilerin Karesi Belediyesi Meclisi üyelerine verilmesini isteyen CHP’li Yılmaz, “Sayın Belediye Başkanı Dinçer Orkan pandemi sürecinde yaklaşık 3.500.000 lira harcama yapıldığını beyan etmiştir. Belediye tarafından Mart ayı başından günümüze kadar olan süreçte, yapılan harcamaların neler olduğu ve bu harcamaların gerekli dökümlerini meclis ile paylaşılmasını istiyoruz” dedi.

Bu önergeler  kabul edilerek ilgili müdürlüklere havale edildi . Sonuçları hakkında bir sonraki meclis toplantısında bilgi verileceği açıklandı. (balikesir24saat.com)

ÖNEMLİ UYARI

Sitemizde yayımlanan haberlerin telif hakları balikesir24saat’e aittir. İzin almadan, kaynak göstermeden yayınlanamaz. 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.