“SAĞLIKTAKİ SORUNLAR İÇİN ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULMALI” « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

7 Ekim 2022 - 18:27

“SAĞLIKTAKİ SORUNLAR İÇİN ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULMALI”

“SAĞLIKTAKİ SORUNLAR İÇİN ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULMALI”
Son Güncelleme :

11 Temmuz 2019 - 10:09

CHP Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin, Balıkesir’de Şehir Hastanesi özelinde sağlık alanında yaşanan sorunların araştırılması için TBMM Başkanlığı’na araştırma önergesi verirken, sorunların belirlenmesi ve çözümü için bir komisyon kurulmasını istedi. Aytekin, “Büyük vaatler ile kurulan Şehir Hastanesi yaşanan sorunları çözmekten uzaktır. Balıkesir sağlık alanında kaderine terk edilmiştir. Ancak sağlık alanında yaşanan sorunların çözümü konusunda ısrarcıyız.” dedi.

Balıkesir’in hastane, hastane personeli ve sağlık çalışanı sayısında büyük bir eksiklik yaşadığını vurgulayan Aytekin, ” Büyük vaatler ile kurulan Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi çözümden çok yeni sorunlar yaratmıştır. Balıkesirliler sağlık alanında bir kez daha mağdur edilmiştir.Körfez bölgesi olarak adlandırılan Edremit, Ayvalık, Altınoluk gibi yerli ve yabancı turistin tatil noktası olan bir yerleşim yerinde doktor yok, hastane yok. Bu sorunu çok sık dile getirdik, getirmeye de devam edeceğiz. Meclis Başkanına sunduğumuz teklif ile Balıkesir’de sağlık alanında yaşanan sorunların araştırılarak çözün bulunmasını istedik. Sağlık alanında yaşanan sorunların çözümü konusunda ısrarcıyız. Balıkesirlilerden bize gelen taleplerin başında bu sorunun çözümü geliyor. Sözümüzü tutacağız, Balıkesir’in sağlık konusunda kaderine terk edilmesini engelleyeceğiz” dedi.
AYTEKİN’İN ÖNERGESİ ŞÖYLE:
Sağlık hizmetlerine erişim vatandaşın en temel haklarındandır. Sağlığa erişim hakkı aynı zamanda Anayasamız ile de güvence altına alınmıştır.
Balıkesir ili Türkiye’nin 17. büyük ilidir. Ancak Balıkesir halkı sağlık hizmetlerine erişimde büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Balıkesirli vatandaşlarımız hastane, doktor ve sağlık personeli azlığı yaşamaktadır. Bunun yanı sıra büyük vaatler ile kurulan Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi ise çözümden çok yeni sorunlar yaratmıştır. Balıkesirliler sağlık alanında bir kez daha mağdur edilmiştir. Bu konuda adım atılması gerekmektedir.
Bu nedenle Anayasa’nın 98, Meclis İçtüzüğü ‘nün 104 ve 105. Maddeleri uyarınca Balıkesir ilinde sağlık alanında yaşanan sorunların araştırması, sorunların tespiti ve önlem alınması için araştırma komisyonu kurulmasını saygılarımla arz ederim.
GENEL GEREKÇE
Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın 3. Fazı olarak ele alınan Şehir Hastaneleri her geçen gün tartışmaya açık hale gelmektedir. Bu durumun son örneği ise Balıkesir ilinde yaşanmaktadır.
Balıkesir ili Türkiye’nin 17’nci Büyük ilidir. Buna rağmen Balıkesir’de sağlık hakkına erişim vatandaş için bir keşmekeş haline gelmiştir. Hastane, doktor ve sağlık çalışanı azlığı, sağlığa erişim hakkını adeta vatandaşın elinden almaktadır. Bunun yanı sıra büyük vaatler ile açılan Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi ise bu soruna çözüm olmamış adeta yeni sorunlar doğurmuştur. Yap-Kirala-Devret anlayışı ile sağlık alanını büyük bir rant kapısına dönüştüren zihniyet Balıkesir halkının sorunlarını çözmekten de uzaktır.
Balıkesir’in sağlık alanında yaşadığı sorunlar ortadadır. Bu nedenle Şehir Hastanesi özelinde Balıkesir’de sağlık alanında yaşanan sorunların derhal çözülmesi için adım atılması gerekmektedir.
Anayasa’nın 98, Meclis İçtüzüğü ‘nün 104 ve 105. Maddeleri uyarınca Balıkesir ilinde sağlık alanında yaşanan sorunların araştırması, sorunların tespiti ve önlem alınması için araştırma komisyonu kurulmasını saygılarımla arz ederim. (balikesir24saat)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.