SAĞLIKTA BİR GARİP OLAY

Yayınlanma Tarihi :
SAĞLIKTA BİR GARİP OLAY

Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü, Birleşik Mağazalar A.Ş.’nin (BİM) şikayet yazısıyla harekete geçip,  işçilere verilen “iş göremez” raporlarına ilişkin hastaneleri uyardı. Balıkesir Tabip Odası, “BİM Bölge Müdürlüğü’nün meslektaşlarımızın meslek etiğini ve hekimlik pratiğini ihlal edip, haddini aşarak yargılamaya cüret etmesi ve Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü’nün ilgili şirketin iddiasını sorgulamadan meslektaşlarımız üzerinde mobbing uygulayacak şekilde yazıya dönüştürmesi asla kabul edilemez.” açıklamasını yaptı.

BİM İŞÇİLERİNİ ‘SUİSTİMAL’ İLE SUÇLADI

Edinilen bilgiye göre, Birleşik Mağazaları A.Ş.  (BİM) Balıkesir Bölge Müdürlüğü’nün 7 Eylül’de  Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğüne gönderdiği yazıda şu ifadeler yer aldı:

“Yapılan incelemeler neticesinde, bazı şirket çalışanlarımızın hasta olmamalarına ve herhangi bir rahatsızlıkları bulunmamalarına rağmen, keyfi olarak müdürlüğünüze bağlı bazı hastanelerden ve aile hekimlerinden süreli iş göremezlik raporu aldıkları tespit edilmiştir. Bu durum, rapor alan personellerimizin dışında diğer personellerimizce de suistimal edilmekte, çalışabilir vaziyette olan kişiler de işbu hususu menfaat elde etmeye yönelik alternatif bir yol olarak kullanmaktadırlar.”

‘İÇ VAKİT KAYBETMEDİLER !

Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü ise hiç zaman kaybetmeden 8 Eylül’de BİM çalışanlarının sürekli “iş göremezlik raporu” aldığı gerekçesiyle il merkezindeki Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi, Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi ile Ayvalık, Bandırmave Balya’daki  hastanelere uyarı yazısı gönderdi. Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Dr. İsmail Mert imzalı , “İş göremezlik raporu verilmesi hakkında” başlıklı yazıda, “BİM Birleşik Mağazalar A.Ş. Balıkesir Bölge Müdürlüğü’nün 7 Eylül 2023 tarih ve ‘İş görmezlik raporu’  konulu yazısı ekte gönderilmiştir. Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim” denildi.

TABİP ODASI’NDAN BİM VE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNE TEPKİ : CÜRET VE MOBBİNG

Balıkesir Tabip Odası Yönetim Kurulu bu ilginç gelişme, yazışma ve uyarılar sonrası “hekimler itibarsızlaştırılamaz” başlıklı bir açıklama yaptı. Açıklamada,  “BİM Birleşik Mağazalar A.Ş. Balıkesir Bölge Müdürlüğü’nün hekimler tarafından düzenlenen raporlar hakkında dayanaksız, asılsız, keyfi itham ve iddialarla meslektaşlarımızın meslek etiğini ve hekimlik pratiğini ihlal edip, haddini aşarak yargılamaya cüret etmesi ve Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü’nün ilgili şirketin iddiasını sorgulamadan meslektaşlarımız üzerinde mobbing uygulayacak şekilde yazıya dönüştürmesi asla kabul edilemez.” denildi.

“HEKİMLERİN MESLEKİ BAĞIMSIZLIĞINA MÜDAHALE”

Tabip Odası’nın açıklamasında, “Kurumlar arasında yapılan yazışma ve İl Sağlık Müdürlüğü’nce hekimlere yazılan yazılar hekimlerin mesleki bağımsızlığına müdahaledir ve asla kabul edilemez. Hekimlerin meslek örgütü olarak İl Sağlık Müdürlüğünü hiçbir araştırma yapmadan soyut ithamlara aracılık yapmamaya meslektaşlarımızı taciz etmemeye davet ediyoruz.” ifadeleri de yer aldı. (balikesir24saat.com)

YORUM YAP