DOLAR31,0084% 0.3
EURO33,5544% 0.28
STERLIN39,1336% 0.22
FRANG35,2086% 0.36
ALTIN2.016,14% 0,20
BITCOIN1.605.6010.118

SAĞLIKÇILAR MESAİYE GEÇ BAŞLAYACAK, İŞ BIRAKACAK

Yayınlanma Tarihi :
SAĞLIKÇILAR MESAİYE GEÇ BAŞLAYACAK, İŞ BIRAKACAK

Pratisyen hekimlere 2 bin 500, uzman hekimlere 5 bin liralık ücret artışı yapılırken, diğer sağlık çalışanlarının yok sayılması sendikaların tepkisini getirdi. Türk Sağlık-Sen, Sağlık-Sen ve SES bugünden itibaren  mesaiye geç başlama, iş yavaşlatma ve iş bırakma eylemleri gerçekleştirecek. 

KAMU-SEN’e bağlı Türk Sağlık Sen, 3 Aralık cuma günü, tüm kurumlarda mesailere bir saat geç başlanacağını, mesai başlangıcında ise alkışlarla, yapılan zammın tüm sağlık çalışanlarını kapsamamasını protesto edeceğini duyurdu. Türk Sağlık-Sen, 6 Aralık pazartesi günü ise bir günlük iş bırakma eylemini gerçekleştirecek.

KESK’e bağlı SES, 3 Aralık 2021 cuma günü saat 11:00-13:30 saatleri arası iş yavaşlatma eylemi yapılacağını, 6 Aralık 2021 pazartesi günü uyarı amaçlı iş bırakma eylemi gerçekleştireceğini açıkladı.

MEMUR-SEN’e bağlı Sağlık-Sen 7 Aralık salı ve 9 Aralık perşembe günleri için tüm Türkiye’de uygulanmak üzere iş bırakma eylemi kararı aldı.

TÜRK SAĞLIK-SEN’DEN AÇIKLAMA

Türk Sağlık-Sen  bu karar sonrası Sağlık Bakanlığı önünde basın açıklaması yaptı, genel başkan Önder Kahveci, “Tüm sağlık çalışanlarına zam yapılması, haksızlığın sonlandırılması için Sağlık Bakanlığı’na binlerce sağlık çalışanı ile haykırdık. Bugün basın açıklamamızı yaptık, yarın tüm Türkiye’de işe 1 saat geç başlıyoruz. Pazartesi ise tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında iş bırakıyoruz. Haksızlığa karşı mücadelemiz hiç durmadı, durmayacak. Hep birlikte kazanacağız” dedi.

Balıkesir Şube Başkanı Musa Bilal de  yaptığı açıklamada “Böylesine bir süratle yapılan düzenleme ile sağlık çalışanlarını yok saymak, onların yaşadığı ekonomik sıkıntının görmezden gelinmesi, kayıplarının dikkate alınmaması kabul edilemezdir. Doktorlarımızın ücretlerinde artış yapılması zaruridir. Bu zaruret ebe, hemşire, sağlık memuru, sağlık teknisyeni, ATT, paramedik vb. sağlık çalışanlarının tamamı için de vardır. Tüm sağlık meslek mensuplarının ücretlerinde artış yapılmalıdır. Çünkü ekonomik olarak tüm çalışanların ciddi kayıpları vardır. Bu durum mutlaka düzeltilmeli; kayıplar telafi edilmelidir. Sağlık hizmetleri bir ekip işidir. Ekibin büyük bir bölümü görmezden gelinemez. Zam, doktorlarımız için de geriye kalan tüm sağlık personelimiz için de gereklidir. Türkiye Kamu-Sen olarak tüm kamu çalışanları için ek zam talep ettiğimiz ve bunu ısrarla vurguladığımız bir dönemde sağlık çalışanlarının arasında yapılacak bir ayrımı kabul etmemiz mümkün değildir. Ayrımcılık yapılarak, çalışma barışı bozularak bir yere varılamaz. Yapılması gereken tek şey, tüm sağlık çalışanları için geçerli, makul ve kapsayıcı bir artıştır. Sayın Bakan bunun hayata geçmesi için çaba sarf etmeli, tüm sağlık çalışanlarını sevindirecek bir müjde vermelidir.” dedi.

SAĞLIK-SEN’DEN BÜYÜK TEPKİ

İktidara yakınlığı ile bilinen Memur-Sen’e bağlı Sağlık-Sen bu karara sert tepki gösterdi. Bu kararın sağlık camiasını ayağa kaldırdığını belirten Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş Antalya’da 3 grup halinde gerçekleşecek olan “Sağlık-Sen Büyük Türkiye Buluşması” programını iptal etti. Ardından yüzlerce sendika temsilcisi ve sağlık çalışanı ile Antalya İl Sağlık Müdürlüğünün önünde basın açıklaması yaptı.
Sağlık-Sen 7 Aralık salı ve 9 Aralık perşembe günleri için tüm Türkiye’de uygulanmak üzere iş bırakma eylemi kararı aldı. Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş‘un 9 Aralık’ta iş bırakma eylemi ile birlikte, Ankara’da Sağlık Bakanlığı önünde tüm teşkilatın katılacağı basın açıklaması yapacağı duyuruldu.

SES’TEN ORTAK EYLEM ÇAĞRISI

KESK’e bağlı Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) TBMM’de kabul edilen yasa ile sağlık hizmetinin ekip hizmeti olmaktan çıkarıldiğini ve sağlık emekçileri arasındaki iş barışının bozulduğunu belirtirken, “Sağlık hizmeti ekip hizmetidir. Ekip arasında ayrımcılık yapmayın dedik. Ancak hükümet taleplerimize kulaklarını tıkadı.” denildi. SES üyelerinin 3 Aralık 2021 cuma günü saat 11:00-13:30 saatleri arası iş yavaşlatma eylemi yapacağı, 6 Aralık 2021 pazartesi günü uyarı amaçlı iş bırakma eylemi gerçekleştireceği bildirildi.
Yine iş bırakma kararı alan Sağlık Sen ve Türk Sağlık-Sen’e de çağrıda bulunan SES yöneticileri, “Bu eylemi işkolumuzdaki emek ve meslek örgütleri ile ortaklaştırmak istiyoruz. İşkolu emekçilerinin talebi örgütlü tüm yapıların birlikte hareket ederek sonuç alıcı eylem ve etkinlikler yapmasıdır.Bir sendika iş bırakırken diğer sendikanın üyelerinin çalışması GREV kırıcılıktır. Hiç kimse GREV kırıcı olmasın. Emekçilerin hakları için birlikte hareket edelim. Gün tabandan gelen sesi dinleme ve cevap olma günüdür. Farklılıklarımızı bir kenara bırakarak işkolu emekçileri için kazanım elde etme günüdür. Biz SES olarak; emekçilerin kazanım elde etmesi için her türlü eylem/etkinlikte tüm örgütler ile ortaklaşmaya hazırız.” dedi. (balikesir24saat.com)

 

YORUM YAP

DÖVİZ KURLARI

 • DolarDOLAR
  ALIŞSATIŞFARK
  30,998531,0084% 0.3
 • EuroEURO
  ALIŞSATIŞFARK
  33,531833,5544% 0.28
 • SterlinİNG. STERLİNİ
  ALIŞSATIŞFARK
  39,117839,1336% 0.22
 • FrangİSV. FRANGI
  ALIŞSATIŞFARK
  35,188435,2086% 0.36
 • Kanada DolarıKAN. DOLARI
  ALIŞSATIŞFARK
  22,937322,9494% 0.37
 • Çeyrek AltınÇEYREK ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
  3.225,213.296,39% 0,20
 • Gram AltınGRAM ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
  2.015,762.016,14% 0,20
 • BitcoinBITCOIN
  FİYATDEĞİŞİM
  1.605.6010.118

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

 • Satış
  Alış