SAĞLIK OLSUN..

Yayınlanma Tarihi :
SAĞLIK OLSUN..

Uzun zamandır “İl Sağlık Müdürlerini” izliyorum..
Özellikle “Balıkesirli” olanları daha çok izlemeye çalışıyorum.
Atamaları “siyaseten” yapılsa da Balıkesir’in “öz” evlatları olan hekimlerin istisnasız hepsi “katkı vermek için” büyük çaba sarf etmişlerdir.
Balıkesir orijinli olup da bulunduğu makamın hakkını verememekte vardır.
İl Sağlık Müdürlüğüne atananların hemen hepsi bihakkın bu görevi başarı ile yerine getirmiştir.
Memleketçilik ayrımı yaparak Balıkesir orijinli olmayanları yok saymak asla mümkün değildir.
Burada altını çizmek istediğim “Balıkesir’de doğup büyümüş, memleketini tanıyan, sosyal ilişkileri daha geniş olan kimliklerin”  bulunduğu ilin sorunlarını çözmekte bir “tık” daha avantajlı olduğudur.
Sağlık gibi insanın her saniye ihtiyacı olan bir birimi tüm sorunlarına rağmen yönetmek zor iştir…
Bir milyonun üzerinde bir nüfusu bulunan Balıkesir ilinde;16 Devlet Hastanesi, yüzlerce Aile Sağlık Merkezi ,yüzlerce sağlık personeline hakim olmak , sorunlarla hem dert olmak kolay değildir.
Randevu almanın insanları canından bezdirdiği , yazlık nüfusun 3 milyon civarında seyrettiği şu dönemde çok akıllıca bir işe imza atılmıştır.
Balıkesir’in Körfez bölgesi gibi “yazlıkçısı yoğun” bir bölgede büyük ve tam donanımlı bir Devlet Hastanesi ihtiyacı herkesin malumu iken Altınoluk’ta şartlar zorlanarak , okul binasından istifade edilerek, 7/24 görev yapan , Edremit Devlet Hastanesine bağlı olarak halka bir “poliklinik” hizmeti vermek takdire değerdir.
Yaşlısıyla, çocuğuyla binlerce vatandaşın “acil sağlık ihtiyacı” için sunulan bu hizmet tam anlamıyla örnektir.
Dilerim benzerleri en kısa sürede il bazında sahil şeridinin diğer ihtiyaç hissedilen noktalarında da verilir.
Başarılı ve ilgili İl Sağlık Müdürü Dr. Serkan Kadir Keskin ve ekibinin , Edremit Devlet Hastanesi Başhekimi ve personeliyle birlikte “Altınoluk örneği” tam bir başarı hikayesidir…
Sınırlı şartlar içinde “çözüm” üretme becerisi “yönetici” olanın , çevreyi, yöreyi tanımasının, acil ihtiyaçları bilmesinin getirdiği bir avantajdır.
Balıkesir’in “öz be öz” çocuğu olan İl Sağlık Müdürü Dr. Serkan Kadir Keskin’in yönetimindeki “Balıkesir Sağlığı”nın daha ileriye taşınması ve mevcut sorunların en kısa sürede giderilmesi için , analitik çözümler üreten Keskin’in tespit ve önerilerine “siyasi irade” kulak vermelidir.
Hekim açıkları, randevuların en kısa süreye indirilmesi, MR ve Tomografi çekimleri için “bekleme sürelerinin” tümden ortadan kaldırılması gibi sorunlar “Balıkesir milletvekilleri”nin  öncelikli işidir.
Sınırlı imkanlar içinde “çözüm” üretmek ( örnekte olduğu gibi) nasıl beceriyse; problemleri kökünden çözmekte vekillerin bizatihi işidir, görevidir.
Bu da böyle biline..

YORUM YAP