DOLAR31,1282% 0.28
EURO33,8247% 0.57
STERLIN39,5352% 0.4
FRANG35,3689% 0.38
ALTIN2.029,91% -0,13
BITCOIN1.615.601-0.955

SAĞLIK ÇALIŞANLARI İNSANCA YAŞAM İÇİN BEYAZ G(Ö)REVDE

Yayınlanma Tarihi :
SAĞLIK ÇALIŞANLARI İNSANCA YAŞAM İÇİN BEYAZ G(Ö)REVDE

Sağlık çalışanları  tüm Türkiye’de olduğu gibi Balıkesir’de  bir kez daha iş bırakıp, sorun ve isteklerini dile getirirken, “Biz sağlık çalışanları olarak hiçbir zaman çok çalışmaktan yorulmadık, yorulmayız da. Ancak insan onuruna yaraşır bir şekilde yaşamak istiyoruz.” mesajını verdi. 

Balıkesir’deki iş bırakma eylemine Genel Sağlık-İş Sendikası, Balıkesir Tabip Odası, Balıkesir Diş Hekimleri Odası, Birlik ve Dayanışma Sendikası, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, Balıkesir Aile Hekimleri Derneği ve Balıkesir Aile Sağlığı Elemanları Derneği üyeleri destek verdi.

İş bırakan sağlık çalışanları Balıkesir Sağlık İl Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı. Balıkesir Aile Hekimleri Derneği (AHEF) Genel Sekreteri Bülent Ertuğrul ve Genel Sağlık İş İl Başkanı Hüseyin Gündoğdu yaptıkları basın açıklaması ile yetkilileri son bir kez daha uyararak özlük haklarının derhal verilmesini ve halkın sağlığına ilişkin de somut adımların atılmasını istediler. Sağlık çalışanlarının  ortak açıklamasında şu görüşlere yer verildi

“3 GÜNLÜK EYLEM DAHA YOLDA”

“8 Şubat 2022 tarihinde Anayasa ve Uluslararası yasalardan gelen haklarımız doğrultusunda iş bırakmıştık. ‘Sesimize kulak verin’ demiştik. Ne yazık ki vermediniz. Bu nedenle 17-18 Şubat tarihlerinde bize de iş bırakmak düştü. Eğer taleplerimizi yerine getirmezseniz 14-15-16 Mart tarihlerinde 3 gün süreyle iş bırakacağımızı şimdiden ilan ediyoruz. Ülke olarak, ekonomik krizin tüm yurttaşlarımızı yoksullukla karşı karşıya bıraktığı zorlu bir süreçten geçmekteyiz. Böylesi bir süreçte sağlık çalışanları da ülkemizdeki tüm emekçiler gibi bir yanda pandemi ile mücadele ederken bir yandan da geçim derdine düşmüştür. Sağlık çalışanlarının mutfağına düşen yangın, evlerini ısıtmaktadır. Açlık sınırına yaklaşan ücretlerle faturalarını ödeyemeyen sağlık çalışanları; kara kışı, ‘kara kara düşünerek’ geçirmektedir. Ancak; emekçinin derdine çözüm üretme makamında oturanların GÖZLERİ GÖRMÜYOR, KULAKLARI DUYMUYOR.

Sağlık emekçilerinin iş bırakma eylemine Edremit’ten de büyük destek geldi. 

“HASTANELERİ HEKİMSİZ, HASTALARI İLAÇSIZ BIRAKTINIZ”

“Sağlık çalışanlarının maaşlarında ve özlük haklarında iyileştirme” dediniz, YAPMADINIZ
Çıkardığınız yönetmelikle CEZALANDIRDINIZ
COVID-19’u meslek hastalığı olarak KABUL ETMEDİNİZ
Sağlıkta şiddeti önlemede etkin ve caydırıcı yasa ÇIKARMADINIZ.
Ek gösterge yalanı ile yıllardır OYALADINIZ
Geleceğimizi güvencesiz BIRAKTINIZ
Yoksulluğa mahkûm ETTİNİZ
Tüm bunların sonucunda hastaneleri hekimsiz, ekonomik politikalarınızın başarısızlığı sonucu hastaları ilaçsız BIRAKTINIZ
İzlenen piyasacı sağlık politikaları sonucu sağlık sitemi çökme noktasına gelmiş ancak sağlık hizmetlerinin bel kemiği sağlık emekçileri çalışmaktan, üretmekten, can kurtarmaktan VAZGEÇMEMİŞTİR.
Siyasi iktidarın kendi sağlık politikalarının başarısı olarak sunduğu sağlık hizmetlerindeki başarı, aslında sağlık emekçilerinin özverili, insan üstü çaba ile gerçekleştirdiği başarıdır. Biz sağlık çalışanları olarak hiçbir zaman çok çalışmaktan yorulmadık, yorulmayız da. Ancak insan onuruna yaraşır bir şekilde yaşamak istiyoruz.

HABER VE FOTOĞRAFLAR : C. Saffet YILMAZ (balikesir24saat.com) 

 

 

 

YORUM YAP