SAĞLIK ÇALIŞANLARI “G(Ö)REVDE” « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

14 Eylül 2022 - 07:25

SAĞLIK ÇALIŞANLARI “G(Ö)REVDE”

SAĞLIK ÇALIŞANLARI “G(Ö)REVDE”
Son Güncelleme :

08 Şubat 2022 - 15:39

Balıkesir ilindeki sağlık çalışanları, “Bugün g(ö)revdeyiz” diyerek ekonomik ve sosyal hakları için, çalışma koşullarının düzeltilmesi talebiyle iş bıraktı. Devlet ve Şehir hastanesi önündeki basın açıklamaları ile sağlık çalışanlarının yaşadığı sorunları ve isteklerini dile getiren Tabip Odası Başkanı Dr. Necdet Uçan, “Taleplerimizin karşılanmaması durumunda daha uzun süreli G(Ö)REV’e hazır olduğumuzu da buradan kamuoyuna bildirmek istiyoruz.” dedi. 

Balıkesir’deki iş bırakma eylemine Tabip Odası, Dişhekimleri Odası, Birinci Basamak Birlik ve Dayanışma Sendikası, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, Genel Sağlık-İş Sendikası, Aile Hekimleri Derneği, Aile Sağlığı Elemanları Derneği üyeleri katıldı.

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Dr. Necdet Uçan ve sağlık çalışanları saat 09:00’da Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesinde ve saat 12:30’da Balıkesir Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması ile isteklerini bir kez daha dile getirdi.

Balıkesir Devlet Hastanesindeki basın açıklamasına CHP İl Başkanı Serkan Sarı, CHP Kadın Kolları Başkanı Yardımcısı Hürmüz Avcı, Mimarlar Odası Balıkesir Şube Başkanı Betül Dikici, Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Merkez Denetleme Üyesi Metin Yalçın, Makine Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Bilal Barsbey, Elektrik Mühendisleri Odasından Faik Şenergin ve diğer sivil toplum kuruluşlarının başkan ve üyeleri destek verdi.

EDREMİT’TEN SES VERDİLER

Sağlık çalışanlarının iş bırakma eylemine Edremit’te de büyük katılım sağlandı. Sağlık çalışanları, İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Edremit Devlet Hastanesi önünde  basın açıklaması ile sorunlarına ve isteklerine dikkat çekti.  Balıkesir Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Mehmet Ali Doğan, “Pandeminin katmerleştirdiği sağlık emekçilerinin çalışma koşullarında artan zorluklar ve ekonomik krizin de derinleştirdiği ekonomik hakları ile ilgili büyük kayıpları yaşamaya devam ediyoruz. Siyasal iktidar sağlık hizmetlerini üreten hekimleri ve sağlık çalışanlarının haklarını görmezden gelmekte, tercihini sermayeden yana kullanmaktadır. Tüm toplumsal kesimler gibi bizler de artık geçinemiyoruz. ” dedi.

“ORTAK AÇIKLAMA”

“Oyalama değil hakkımız olanı istiyoruz. ekonomik ve özlük haklarımız, halkın sağlık hakkı için g(ö)rev’deyiz” diyen sağlık çalışanları taleplerini şöyle sıraladı:

*  İnsanca yaşamaya olanak veren, emekliliğe yansıyan yoksulluk sınırı üzerinde temel ücretin verilmesi; eğitim durumu, hizmet yılı, mesleki risk gibi faktörler ile ücret skalasının belirlenmesi.

* Etkili ve caydırıcı yeni bir sağlıkta şiddeti önleme yasasının çıkarılması, güvenli işyerlerinin oluşturulması.

* Sağlıktaki personel sayısının kadrolu güvenceli istihdam ile OECD ortalamasına çıkarılması.

* COVID-19 başta olmak üzere meslek kaynaklı hastalıklara karşı bütüncül bir meslek hastalıkları yasası çıkarılması.

* Ek göstergelerin 3600’den 7200’e kadar kademeli olarak yükseltilmesi.

* Koruyucu sağlık hizmetlerinin öncelediği birinci basamak sağlık hizmetlerinin oluşturulması, Aile hekimliği ceza yönetmeliğinin iptal edilmesi.

*  Liyakatsiz atamalar, soruşturmalar, mobbing, güvenlik soruşturmaları, KHK’ler ile dayatılan antidemokratik uygulamaların derhal bitirilmesi.

* Özel sağlık kuruluşlarında ciro baskısına, taşeronlaştırmaya, güvencesiz çalışmaya son verilmesi.

* Sağlığa bütçeden daha fazla pay ayrılması. uzun süreli ve angarya çalışmanın kaldırılması.

*  Hangi statüde olursa olsun tüm sağlık çalışanı emeklilerine insanca yaşamaya yetecek emeklik ücreti ödenmesi.

Bizleri artık sağlık hizmeti veremez hale getirilen bu çalışma yaşamının sürdürülemez olduğunu bir kez daha ifade ediyoruz. Oyalama değil, hakkımız olanı istiyoruz. Yaşama adanmış bir mesleğin mensupları olarak hakkımızı gasp eden bu bozuk düzene karşı alternatifsiz değiliz. Bize dayatılan bu çalışma koşulları, bu sefalet ücretlerin kader olmadığını biliyoruz. 14 Mart sağlık haftasına doğru giderken büyük sağlıkçı buluşmaları gerçekleştireceğiz. Taleplerimizin karşılanmaması durumunda daha uzun süreli G(Ö)REV’e hazır olduğumuzu da buradan kamuoyuna bildirmek istiyoruz.” (balikesir24saat.com)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.