DOLAR 32,3298 % -0.02
EURO 35,1810 % 0.6
STERLIN 41,7506 % 0.46
FRANG 36,1308 % -0.09
ALTIN 2.401,58 % -0,56
BITCOIN 67.721,51 0.413
Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :

“SAĞLIK ÇALIŞANLARINA BAYRAM İKRAMİYESİ VERİLMELİ”

“SAĞLIK ÇALIŞANLARINA BAYRAM İKRAMİYESİ VERİLMELİ”

CHP Balıkesir Milletvekili Op. Dr. Fikret Şahin, Covid-19 ile mücadelenin başladığı ilk günden itibaren en ön safta mücadele veren sağlık çalışanlarına bayram öncesi bir maaş ikramiye verilmesi çağrısında bulunurken, sağlıkçıların sorun ve isteklerini de bir kez daha gündeme getirdi. 

Ülkemizde Covid-19 virüsünün en fazla sağlık emekçilerini tehdit ettiğini; hekimlerin, hemşirelerin ve hasta bakıcıların en büyük risk grubunda olduklarını vurgulayan  Şahin, ‘’ Sağlık emekçilerimiz pandeminin ilk günlerinden itibaren çok zor şartlar altında mücadele vermektedirler. Salgının başından beri yapmış olduğumuz önerimizi yineliyoruz. Gelin bugüne kadar geçen sürede  ‘önce mesleğimiz sonra sağlığımız’ diyen tüm sağlık emekçilerimize bu defa ayrım gözetmeden bayram öncesi birer maaş ikramiye verelim. Hükümeti bu konuda adım atmaya davet ediyoruz” dedi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI NE İSTİYOR

Salgınla en ön safta mücadele veren ve yaşamını kaybeden birçok sağlık çalışanının olduğunu ve hali hazırda birçoğunun özlük haklarının iyileştirilmesi  yönünde taleplerinin olduğunu belirten Şahin,  bu talepleri şöyle sıraladı:

Öncelikle salgınla mücadele esnasında virüse enfekte olan ve yaşamını kaybeden sağlık çalışanlarımızın  geride kalan aileleri acılarının bir nebze de olsa azalması için kaybettikleri yakınlarının sağlık şehidi sayılmasını talep ediyor.

Yine meslekleri gereği hastalanan sağlık çalışanlarımıza meslek hastalığı tanısı ve haklarının tanınması gerekiyor.

AKP iktidarının 2018 seçimleri öncesi seçim beyannamesinde bulunan hemşirelere 3600 ek gösterge sözü dahi 2 yıldan fazla süre geçmesine rağmen tutulamadı.

Bunun yanı sıra 620 binden fazla sağlık çalışanı da atama bekliyor, kadro istiyor.

4B statüsünde süresiz sözleşmeli olarak çalışanlar aynı kurumda aynı işi yapmasına rağmen, ayrımcılığa tabi tutuluyor ve kadrolu olarak atamaları gerçekleştirilmiyor.

Son olarak, Sayın Sağlık Bakanı salgının henüz ilk günlerinde tüm sağlık çalışanlarına söz  verdiği tavandan %100 ek ödemeyi dahi hakkaniyetli bir şekilde dağıtamadı.

Pandemi sürecini yaşamaya devam ettiğimiz şu günlerde, vatandaşın gündemi ekonomi, beklentisi ise hak etmiş olduğu özlük haklarına kavuşmak. Ama halktan kopmuş, milletle bağı kalmamış olan mevcut iktidar, baroların bölünmesini sağlayan çoklu baro yasasını, Milletvekillerin dokunulmazlığını veya Bekçi Yasası gibi aciliyeti olmayan yasa tekliflerini Gazi Meclis’e getiriyor. Onlar utanmıyor ama biz onlar adına utanıyoruz.’’ (balikesir24saat.com)

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP