SADIKOĞLU BAKIM MERKEZİ SOSYAL İZOLASYONDA ÖRNEK

Yayınlanma Tarihi :
SADIKOĞLU BAKIM MERKEZİ SOSYAL İZOLASYONDA ÖRNEK

Özel Sadıkoğlu Bakım Merkezi , pandemi ve karantina sürecinde yeni yapılan ek binasıyla Sosyal İzolasyon kuruluşu olarak yaşlı ve engellilere  7/24 hizmet veriyor

TÜRKİYE’DEKİ İLK SOSYAL İZOLASYON MERKEZİ 

Yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgını sonrası huzurevleri ile engelli bakım kuruluşlarında alınan koronavirüs tedbirleri kapsamında, hastanede yatan, taburcu edilen veya acil bakım ihtiyacı bulunan yaşlı ve engellilerin bulaşıcı hastalık riskinden dolayı mevcut resmi ve özel kuruluşlara tekrar kabul edilmemesi, bunun yerine sosyal izolasyon kuruluşlarında misafir edilmeleri planlandı. Türkiye’de ilk sosyal izolasyon merkezi olarak Balıkesir’de hizmet veren Özel Sadıkoğlu Bakım Merkezi belirlendi.

BİR YILDIR HİZMET VERİYOR

Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı olarak çalışmalarını sürdüren Özel Sadıkoğlu Bakım Merkezi’nin yeni  Sosyal İzolasyon Binası, 28 Mart 2020 tarihinde faaliyete geçti. 14 Nisan 2020 tarihinde hasta kabullerine başladı.

SOSYAL İZOLASYON KURULUŞU’NDA NELER YAPILIYOR?

Sadıkoğlu Bakım Merkezi Sosyal İzolasyon kuruluşu, hastanelerde farklı rahatsızlık nedeni ile tedavi gören ve taburcu olan sağlıklı yaşlılara karantina sürecinde bakımlarına, beslenmelerine, korunmalarına, becerilerinin geliştirilmelerine ve sosyal hayata uyumlarına ilişkin 7/24 hizmet veriyor.

Sosyal İzolasyon kuruluşunda hizmet verilen bireylerde günlük yaşam akışları sabah erken saatlerde başlayarak  ihtiyaçları doğrultunda devam ediyor. Gün içerisinde bireylerin tüm hijyenleri üst düzeyde sağlanıyor, hasta bakım personeli bireylerin tüm öz bakımları ile birebir ilgileniyor. Haftanın altı günü rehabilitasyon amacıyla bireysel görüşmeler yapılıyor.
Sosyal İzolasyon Merkezi’nde 28 oda bulunuyor. Tek kişilik odalarda kalan hastalar 14 günlük karantina sonrası testlerinin sağlıklı çıkması halinde evlerine gönderiliyor.

SADIKOĞLU BAKIM MERKEZİ

• 4 bin 360 m2 alana kurulan tesis 5 bin 655m2 kapalı alana sahip zemin +2 kattan oluşuyor.
• Üç bloktan oluşan merkezde 4’er kişilik oda olmak üzere 188 oda ve 200 yatak bulunuyor.
• 38 araçlık otopark alanına sahip tesisin, etrafı beton duvarlar ile kaplı ve son sistem güvenlik sistemleri kullanılıyor
• 2100m2 alandan oluşan bahçe kısmında hobi bahçesi, aktivite alanları, güvenlik kulübesi bulunuyor.

• Tesis doktor, bakıcı, öğretmen, sosyal hizmet uzmanı, psikolog, aşçı vb. ekipten oluşan çok sayıda personelden oluşuyor.

Standartlara uygun yüksek kaliteli hizmet vermeyi hedefleyen merkezde ayrıca; sosyal aktivite alanları, çok amaçlı salon, etkinlik odaları, revir, hobi bahçeleri, zeka oyunları bulunuyor.

 

 

 

YORUM YAP