DOLAR31,1057% 0.2
EURO33,6948% 0.17
STERLIN39,4303% 0.1
FRANG35,2952% 0.16
ALTIN2.031,92% -0,03
BITCOIN1.618.544-0.228

SADECE BİR ANMA DEĞİL, “ARTIK YETER” DEME GÜNÜ

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
SADECE BİR ANMA DEĞİL, “ARTIK YETER” DEME GÜNÜ

DİSK Genel-İş Sendikası Balıkesir Şubesi, işçi sınıfının 15-16 Haziran 1970’teki onurlu direnişinin 52. yıl dönümünü Burhaniye’de gerçekleştirilen mitingle kutladı. Genel İş Balıkesir Şube Başkanı Hüseyin Ovalı,” 15-16 Haziran yalnızca anılması gereken bir tarih değil, işçi sınıfının elini kolunu bağlama girişimine karşı bir itirazdır. Sendikal hak ve özgürlükleri savunma direnişidir. İşçi sınıfının  masaya vurup ‘Artık yeter!’ deme günüdür.” dedi.

“15-16 Haziran taleplerimizi omuz omuza yükseltme günüdür.”diyen Ovalı sendika ve grev hakkının kullanımının önündeki tüm yasal ve fiili engellerin kaldırılmasını, başta asgari ücret olmak üzere tüm ücretler ve emekli maaşları artırılmasını, enflasyon karşısında eriyen ücretler üzerindeki vergi yükü azaltılmasını, zamların geri alınmasını, temel tüketim mal ve hizmetlerinin vergi ve kesintiden muaf tutulmasını, belediye şirket işçilerine kadro verilmesini istedi.

“BU DÜZEN DEĞİŞMELİ”

Çeşitli emek örgütleri ve emekten yana siyasi partiler ve halkın katılımı ile gerçekleştirilen miting emekçilerin eski kütüphane önünde toplanarak Cumhuriyet Meydanı’na yürüyüşü ile başladı. Mitinge katılanlar
“15-16 Haziran’ın ışığında kıdem tazminatımıza sahip çıkıyoruz”, “Belediye şirket işçilerine kadro istiyoruz” “Yoksuldan alıp, zengine veriyorlar, bu düzen değişmeli”, “İnsanca bir yaşam için zamlar geri alınsın ücretler arttırılsın” yazılı pankartlar taşıdı.

“ARTIK ‘YETER’ DEME GÜNÜDÜR”

Cumhuriyet Meydanı’nda konuşan DİSK Genel İş Şube Başkanı Hüseyin Ovalı,  “Bundan tam 52 yıl önce Türkiye işçi sınıfının tarihi yeniden yazıldı 15-16 Haziran 1970’te bir araya gelen, omuz omuza veren işçiler tarih yazdı.” dedi. O dönem yaşanan olayları kısaca anlatan Ovalı, “DİSK’i yok etmek isteyen ve tek sendika dayatan yasa, büyük işçi direnişinin etkisiyle Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi. 15-16 Haziran 1970’teki onurlu direnişimiz, işçi sınıfının birliğinin, dayanışmasının ve mücadelesinin sembolü haline geldi. 15-16 Haziran yalnızca anılması gereken bir tarih  değil, işçi sınıfının elini kolunu bağlama girişimine karşı bir itirazdır. Sendikal hak ve özgürlükleri savunma direnişidir. İşçi sınıfının  masaya vurup ‘Artık yeter!’ deme günüdür. Taleplerimizi omuz omuza yükseltme günüdür.” diye konuştu.

“AĞIR BEDELLER ÖDÜYORUZ”

“Yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı nedeniyle bu ülkenin işçileri başta olmak üzere geniş halk kesimleri ağır bedeller ödüyor. Çarşıdaki, pazardaki zamlar ücretleri eritiyor. Ekmeğimiz küçülüyor, faturalarımız kabarıyor. Bir yandan yoksulluk diğer yandan servetler artıyor. İktidarın politik tercihleri adaletsizliği büyütüyor.” diyen sözlerini şöyle sürdürdü:

“Belediye şirket işçisi arkadaşlarımıza Kadro talebimizi bu alandan bir kez daha yineliyoruz. Belediye şirket işçileri yalnız ve haksız değildir. 696 Sayılı KHK Alt İşveren şirketinde çalışmakta olan arkadaşlarımızın sorunlarını çözmemiştir. Taşeron işçisi arkadaşlarımız, alt işveren şirketinden, belediye şirket işçiliğine taşınmıştır. Oysa bu arkadaşlarımız; bugün aynı kurumlarda birlikte aynı işlerde çalıştığımız emekçi arkadaşlarımızdır. 52 günlük devlet ikramiyesi hakları yoktur. Eğitim ve iş durumlarına göre gözetilmişlikleri yoktur. Eğitim durumları gözetilmeden, Bir KHK ile konunun tarafları olan sendikalarla tartışılmadan oldubitti olan atamaların yeniden düzenlenmesi gerekmektedir.”

“Belediyelerde 600 bin işçi çalışmaktadır. ‘Ekonomik olarak büyüyoruz’ diyen iktidardan Belediyelerde çalışan 600 bin işçinin 52 günlük ilave tediye ve ekonomik şartları için genel bütçeden pay ayrılmasını istiyoruz. Bu meydandan bir kez daha talebimizi yineliyoruz genel iş sendikası olarak konunun takipçisiyiz. Belediye şirket işçisinin anasının  ak sütü gibi helal olan kadro haklarını alana kadar, bu konuyu takip etmeye devam edeceğiz. Belediye şirket işçisine kadro alana kadar kararlı bir şekilde bu mücadeleye devam edeceğiz.”

“MEZARDA EMEKLİ OLMAK İSTEMİYORUZ”

“696 Sayılı KHK’lı işçiler emeklilik tarihleri geldiğinde emekliliğe sevk edilmektedirler. Emeklilik bir haktır. Hele ki işçiler için tamamen kendi sağlık ve fizik durumu ile ilgili bir haktır. İşçi yaş sınırlaması yapılarak emekliliğe sevk edilmemelidir. İşçi bedeni çalışması fikri çalışmasına göre galip olandır. İşçi ancak ve ancak emekli olmaya kendi sağlık ve fizik durumuna göre karar vermelidir. Emeklilikte yaş kabul edilebilecek bir olgu değildir. Bu böyle iken bunun tam tersi olan 8 Eeylül 1999 dan sonra işe girenler içinde  mezarda da emekli olmak istemiyoruz. Buradan tüm EYT li dostlarımıza da selam olsun. Bu yasada bir an çalışanların hiçbir kaybı olmadan çıkmalıdır. Hükümetin bu durumlara yeniden çözüm araması gerekmektedir.”

“ÇALIŞMA SÜRELERİNİ GÖZDEN GEÇİRMELİYİZ.”

“Dünyada en uzun çalışma süreleri en az yıllık ücretli izin ve ücret hakkının olduğu ülkelerden birisiyiz. Unutmayınız ki, çalışma sürelerinin 45 saat olması ülkemize hiçbir ekonomik yarar getirmez, Aksine düşük çalışma süreleri istihdamı çoğaltacağı gibi verimliliği de arttıracaktır. Teknoloji çağına girdiğimiz bu dönemde artık çalışma saatlerinin 35 saat olmasını da konuşmaya başlamalıyız. Avrupa ‘robotlar çalışsın, üretsin insanlar refah içinde yaşasın’ diye düşünürken ve buna evrilirken biz bu uzun çalışma süreleri içinde ezilmekteyiz, fiziken erkenden çökmekteyiz. Her emekçi kardeşimin en az ama en az kesintisiz haftada iki gün dinlenmeye hakkı olmalıdır.”

“KRİZ, EMEKLİNİN MUTFAKTAKİ  TENCERESİNİN İÇİNDE ALEV ALEV YANMAKTADIR.”

“Emekliler enflasyonun ağır sonuçları altında ezilmektedir. Emekliler, tencerelerinde sofralarında gerekli proteini alamaz oldular. Soruyorum bu alanda toplanan emekli abilerimize ablalarımıza insanca yaşayabilecek bir emekli aylığı aldığınıza inanıyor musunuz? Soruyorum burada bulunan emekli dostlara bu şartlarda bize de emekli olmayı tavsiye ediyor musunuz? Emekli insanımızın azımsanmayacak büyük bir kısmı, ülkemizde ki ekonomik yaşam mücadelesi içinde ki en ağır şartlarla boğuşan kesimdir. En düşük emekli maaşı yada yaşlılık adı altında alınan tüm maaşlar acilen asgari ücretin altında kalmayacak şekilde düzenlenmelidir. ”

NE İSTİYORLAR

“İnsanca yaşamak için taleplerimizi omuz omuza tek yumruk yükseltmemiz gerekiyor” diyen Ovalı bu talepleri şöyle sıraladı:

* Hayat pahalılığı karşısında işçi sınıfının yaşadığı gelir kaybını telafi etmesinin önemli yolu sendika ve grev hakkıdır. Bu hakların kullanımının önündeki tüm yasal ve fiili engeller derhal kaldırılmalıdır.

*  Başta asgari ücret olmak üzere tüm ücretler ve emekli maaşları artırılmalıdır.

* Elektrik, su, doğalgaz ve internet faturalarına yapılan zamlar geri alınmalı, temel tüketim mal ve hizmetleri vergi ve kesintiden muaf tutulmalıdır. Tüm fiyatları doğrudan etkileyen akaryakıt üzerindeki vergi yükü düşürülmelidir.

*  Enflasyon karşısında eriyen ücretler üzerindeki vergi yükü azaltılmalıdır. Kar ve faiz gelirlerinin vergilendirildiği, çok kazananın çok vergi verdiği adil bir vergi politikası benimsenmelidir.

*  Yoksulluğu yenmek için güvenceli istihdam şarttır! Bugün başta belediyeler olmak üzere bir çok iş kolunda çeşitli isimler altında devam eden tüm güvencesiz istihdam biçimlerine son verilmelidir. Kadrolu, güvenceli bir iş herkesin hakkıdır. Belediye şirket işçilerine kadro verilmelidir.

“15-16 HAZİRAN BİR DEMOKRASİ DERSİDİR”

“Büyük işçi direnişinin 52’nci yılında bir kez daha tüm iş yerlerinden, meydanlardan haykırıyoruz. 15-16 Haziran direnişi işçi sınıfının verdiği bir demokrasi dersidir. Emeğin hakları olmadan demokrasi, demokrasi olmadan emeğin hakları olmaz! Emeğimiz, ekmeğimiz ve haklarımız için Yaşasın 15-16 Haziran Direnişimiz! Yaşasın işçilerin Birliği! Yaşasın Köylüler, Yaşasın Çiftçiler, Yaşasın Esnaflar, Yaşasın İşçiler, Yaşasın Emekçiler, Yaşasın Emekliler, Yaşasın DİSK ! Yaşasın Genel-İş Sendikası!”

Miting, daha sonra müzik eşliğinde çekilen halaylarla sona erdi.

Haber: C. Saffet YILMAZ

YORUM YAP

DÖVİZ KURLARI

 • DolarDOLAR
  ALIŞSATIŞFARK
  31,095531,1057% 0.2
 • EuroEURO
  ALIŞSATIŞFARK
  33,665633,6948% 0.17
 • SterlinİNG. STERLİNİ
  ALIŞSATIŞFARK
  39,386639,4303% 0.1
 • FrangİSV. FRANGI
  ALIŞSATIŞFARK
  35,271735,2952% 0.16
 • Kanada DolarıKAN. DOLARI
  ALIŞSATIŞFARK
  22,999723,0222% 0.11
 • Çeyrek AltınÇEYREK ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
  3.250,543.322,18% -0,03
 • Gram AltınGRAM ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
  2.031,592.031,92% -0,03
 • BitcoinBITCOIN
  FİYATDEĞİŞİM
  1.618.544-0.228

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

 • Satış
  Alış