Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :

SABAHATTİN ALİ’NİN EVİ YIKILDI, YENİSİ YAPILDI, ORTALIK KARIŞTI

SABAHATTİN ALİ’NİN EVİ YIKILDI, YENİSİ YAPILDI, ORTALIK KARIŞTI

Türk edebiyatının önemli isimlerinden Sabahattin Ali’nin Edremit’te bir süre yaşadığı iki katlı evin restore edileceğinin açıklanmasına karşın, yıkılıp yeniden yapılması büyük tartışmaları getirdi. Bir önceki Belediye Başkanı Kamil Saka “bir tarih katledilmiş, bir tarih yok edilmiştir” derken, belediye yönetimini suçladı.

Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan ise bir karalama kampanyası ile karşı karşıya olduklarını ve bu kampanyayı yürütenleri kınadığını söyledi.  Kamil Saka döneminde hazırlanan projeyi uyguladıklarını iddia eden Başkan  Arslan, evi bir müze olarak Edremit’in kültür hayatına kazandıracaklarını vurguladı.

SAKA SUÇLADI

Belediye Başkanlığı döneminde 2016’nın sonlarında Sabahattin Ali’nin Hekimzade Mahallesi Eski Bayramyeri Mevkii’nde yaşadığı evi kamulaştırıp, tapusunu alan ve belediyeye kazandıran  Kamil Saka, belediye yönetimine sert suçlamalarda bulundu. Saka şunları söyledi:

” Bir duvarının değiştirilmesiyle mevcut bina restore ettirilerek Sabahattin Ali’nin anılarıyla birlikte gelecek kuşaklara çok rahat aktarılabilirdi.  Maalesef Sabahattin Ali’nin evi ‘tadilat yapılıyor’ gerekçesiyle tamamıyla ortadan kaldırılmış, hatta temelleri bile yok edilerek yeni baştan kagir bir binaya başlanmış. . Şu anda Sabahattin Ali’nin evinde Sabahattin Ali’nin bastığı, tuttuğu hiç bir şey bırakılmamış vaziyette. Yani bir tarih yok edilmiş, bir tarih katledilmiş durumda. Bunun da maalesef yerel yönetim tarafından  yapılması, kültürden sorumlu bir yığın insan olmasına karşın evi koruyamamaları Edremit ve Edremitliler adına Sabahattin Ali’ye karşı yapılmış en büyük hakarettir”

ARSLAN: SAKA’NIN PROJESİ UYGULANDI

Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan ise Sabahattin Ali’nin evi konusunda bir karalama kampanyası ile karşı karşıya kaldıklarını söyledi. Saka döneminde hazırlanan projeyi uyguladıklarını belirten Arslan Ramazan Karaca’nın EgeTV’de hazırlayıp sunduğu “Balıkesir’inMeydanı”  programında suçlamalara yanıt verdi. Arslan şunları söyledi:
“Kamil Saka döneminde iyi bir iş yapılmış, bu evi kamulaştırarak belediyeye kazandırmışlar. Burada bir çekim merkezi oluşturmayı planlamışlar, çok güzel bir düşünce, kendisine teşekkür ediyorum, takdir ediyorum. Bu evin restorasyonu konusunda tartışmalar yaşanmış. Çünkü bu kerpiç ev. Bu evin restorasyonla kurtarılamayacağı konusunda mimarlar, mühendisler, uzmanlar yine Kamil Saka döneminde rapor hazırlamış. 2018’de binanın yıkılarak aslına uygun olarak yapılması yönünde karar alınmış. Proje hazırlanmış, ihale edilmiş, proje bedeli ödenmiş ancak uzun süre bir şey yapılmamış, bir şey yapılmayınca da zaten ayakta zor duran bina iyice tahrip olmuş. Biz göreve geldiğimizde muhtarlık ‘Ev çok ciddi tehlike arz ediyor, yıkılmak üzere’ diye bize resmi başvuruda bulundu. Dolayısıyla olayı inceledik. Sabahattin Ali ülkemiz için dünya için bir değer. Bizim için de bir şanstı.  Biz Kamil Saka döneminde hazırlanan, bedeli ödenen projeyi uyguladık. Evet ev yıkıldı, zaten bir bölümü yıkılmıştı. Burası tescilli bir bina da değildi. Şimdi bir karalama kampanyası yapıyorlar. Kendilerini kınıyorum. Müze mimarı var. Bu iş 2 Nisan’da bitecekti. Mimar koronavirüs sürecine Fransa’da yakalandı. Türkiye’ye dönüşte 14 gün karantinada kaldı. Orada inanılmaz bir düzenleme olacak.Yazan basıncıları da çağıracağız, görecekler. Kimsenin görmediği fotoğraflar da bu müzede yer alacak. Bu konuda Kültür Bakanlığı ile görüştük.Bölgede sokak iyileştirmesi de yapacağız. Burayı Edremit kültür hayatına kazandıracağız” (balikesir24saat.com)

 

Sabahattin Ali’nin kızı Filiz Ali babasının bir süre yaşadığı eski evi ziyanet etmişti.

 

Sabahattin Ali’nin çocukluğunun geçtiği eski ev yıkılıp yeniden yapıldı.

 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP