DOLAR 32,2893 % 0.1
EURO 35,1983 % 0.05
STERLIN 41,4518 % 0.22
FRANG 36,1940 % -0.14
ALTIN 2.469,38 % 0,31
BITCOIN 70.974,36 -0.121
Yayınlanma Tarihi :

SABAHATTİN ALİ AYVALIK’TA ANILDI

SABAHATTİN ALİ AYVALIK’TA ANILDI

Ayvalık Belediyesi tarafından Sabahattin Ali’nin anısına düzenlenen “İçimizdeki Masum: Sabahattin Ali” konulu panel İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Ayvalık Belediyesi Meclis Üyesi Tülay Çankaya’nın açılış konuşmasını yaptığı panele, Belediye Başkan yardımcıları Ersan Bahar ve Kurthan Gencel’in yanı sıra sivil toplum örgütleri temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Panelde Balıkesir Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Mustafa Özsarı, “Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatında Sabahattin Ali’nin Yeri ve Sabahattin Ali’nin Ölümü” başlıklı sunumuyla Sabahattin Ali’nin ölümü ve ölümünden sonra yaşananları ele aldı. Araştırmacı gazeteci-yazar Osman Balcıgil, “Büyük Hayatlar: Sabahattin Ali, Nâzım Hikmet ve Suat Derviş” başlıklı sunumuyla dinleyicilerin düşünmesine yönelik sorular sordu.
2018’de Celal Bayar Üniversitesi tarafından Yılın Yazarı seçilen İlknur Kamalı “Bir Acıya Kiracı: Sabahattin Ali”başlıklı sunumuyla Sabahattin Ali’nin Balıkesir, Ayvalık, Edremit ve Kazdağları ile olan ilişkisini ve bu ilişkinin edebiyatımıza yansımasını ele aldı.

Prof.Dr.Mustafa Özsarı, Sabahattin Ali’nin Marksist bir görüşe sahip olduğunun altını çizerken Osman Balcıgil bu görüşü reddederek Sabahattin Ali’nin sosyalist bir yazar olduğunu savundu. Panel sonunda bütün katılımcılara plaket ve teşekkür belgesi takdim edilirken Osman Balcıgil de kitaplarını imzaladı.

Sabahattin Ali şiirlerinden bestelenmiş şarkılar solist Alev Tekeoğlu ve orkestrası tarafından seslendirildi.  Katılımcılara eşsiz bir müzik dinletisi sunan sanatçılar büyük bir beğeniyle izlendi.(balikesir24saat)

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP