21° Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.40
 • DOLAR 5.70

SABAHATTİN ALİ, 71 YILDIR KAYIP

Kültür - 7 Şubat 2019 01:38 A A

Sabahattin Ali’nin ailesi, ölüm haberini neredeyse bir yıl sonra 1949 yılı Ocak ayında aldı. O’na ait olduğu söylenen ceset tanınmaz haldeydi. Teşhis etmeye o zaman hayatta olan annesi ve eşi çağrılmadı. Ceset, esrarengiz bir şekilde kayboldu. Nereye gömüldüğü bilinmiyor. Günümüze kadar gelen iktidarlar tarafından olayın iç yüzü aydınlatılmadı. Bu durum ne zaman son bulacak?
Sabahattin Ali gibi tüm dünyada tanılan, eserleri bir çok dile çevrilen bir yazarın hunharca öldürüldüğünü kabul etmek istemiyorum. Dünyada yazarlara, sanatçılara, fikir ve düşünce insanlarına verilen değeri gördükçe üzüntüm artıyor.

Biz neden değerlerimize onlar hayattayken sahip çıkmıyoruz?
Neden onların özgür düşüncelerine saygılı değiliz?
Neden Sabahattin Ali ve onun gibi katledilen aydınlarımızın unutulmaması için sürekli bir çaba içerisinde değiliz?
Neden bu ölümlere alıştık?

Her birinin cevabında koskoca ayıbımızla karşılaştığımız sorular uzar gider…

Sabahattin Ali’nin çocukluğu, Edremit’in Hekimzade Mahallesi Eski Bayramyeri mevkinde geçer. Gazi İlkokulu’nda okur. Balıkesir Muallim Mektebi’nde öğrenim görür. İlk yazıları Balıkesir’de Irmak Dergisi’nde çıkar. Kazdağları’nda uzun yürüyüşler yapar. Edremir Körfezi’nde çekilen pek çok fotoğraflarını biliyoruz. Bölgeyi onun gibi en insani duygular ile yaşayan yoktur. Hikayelerinde Kazdağları’nın doğal güzelliğini yaşarız. Köylülerin hayatını en can alıcı ifadeler ile anlatır. Hasanboğuldu Efsanesi’ni ondan öğreniriz.
Sabahattin Ali’nin Edremit Körfezi için önemi çok büyük. O nedenle söylemeden geçemeyeceğim. Edremit’te yaşadığı ev, çoktan tüm dünyadan gelen turistleri ağırlayan bir müzeye dönüşmeliydi. Yazılarının yer aldığı dergiler bu müzede sergilenmeliydi. Balıkesir ve Edremit’te yaşadığı zaman sürecini öğrenmeliydik. Sabahattin Ali, tüm dünyaya aittir. O’nu sadece Edremit ile sınırlandırmak olmaz. Hem Balıkesir’de hem Edremit’te yaşamasından dolayı onur duyuyorum. Ama dediğim gibi onu sadece ‘Edremit’in Şairi’ olarak görmek evrensel kişiliğini baltalar.
Edremit bölgesinde yaşadığını vurgulamak istiyorsak bıraktığı mirasa sahip çıkalım. Kentlerimizde yaşadığı yerleri kapsayan bir yol haritası oluşturalım. Onu, kendisine hiç benzemeyen bir heykel ile anmış olmayız. Adının verilen bir kitap fuarında,  kızı Porf. Dr. Filiz Ali’yi halk ile buluşturmazsanız O’nu anmış olmazsınız.Bölgemizde Sabahattin Ali’ye sahip çıkma amacı taşıyan sanatsal ve kültürel etkinlikler yapıldı. Bu örneklerin çoğalmasını diliyorum.
2019 yılı, eserlerinin telif hakkının bittiği yıl… 112. yaşını kutluyoruz ama bu gerçek ile karşı karşıyayız. Pek çok yayınevi, eserleri istediği gibi yayımlayabilecek. Ne yazık ki marketlerde kitapları değerini düşüren bir anlayışla satılmaya başlandı. Kendisini dünya görüşünden dolayı yerden yere vuranlar, O’nun üzerinden rant elde ediyor.Uzun yıllar eserleri yasaklandı. Kitapları basılmadı.17 yıllık bir kayıp söz konusu. Kızı Filiz Ali’ye bu kaybı kim ödeyecek Düzeltilmesi gereken yanlışlar çok. Her şeye rağmen O’nu hep anacağız. O’na ve düşüncelerine sahip çıkacağız. Sabahattin Ali, bizler ile yaşadıkça bu yanlışlar yok olup gider.
Şubat ayı, Sabahattin Ali ayıdır. Doğum günü O’na yakışan bir etkinlik ile kutlanmalıydı. Söz konusu yanlışlıkları yok edeceğimizi anlatmalıydık. Yönetmen Metin Avdaç, 2012 yılında çektiği ”Sabahattin Ali Sabah Yıldızı” belgeseli ile zaten bunu anlatmıştı, anlatmaya devam ediyor. Kendisine destek olmalıydık. Bu amaç ile geçtiğimiz cumartesi günü Ayvalık’ın simgesi Şeytanın Kahvesi’nde, Sabahattin Ali dostları ile beraberdik. ”Sabahattin Ali Sabah Yıldızı” belgeselini izledik. Belgesel gösteriminin gerçekleşmesini Filiz Ali ve Metin Avdaç’a borçluyuz.Kendilerine sonsuz teşekkürlerimi gönderiyorum. Değerli katkıları olmasaydı belgeseli izleyemezdik. Bu etkinlik başta Şeytanın Kahvesinin sahibi Suat Kaçak olmak üzre, Ayvalıklı edebiyat ve sinema severlerin ortak çabaları ile gerçekleşti. Belgesel Dvd’sinin temini, kahvenin düzenlenmesi, projeksiyon cihazı ve sinevizyon perdesinin bulunması, monte edilmesi gibi tüm her şey dayanışmanın ürünüdür. Bu etkinlik hiçbir maddi kaygı da taşımıyordu. Amaç Sabahattin Ali’yi ve savunduğu değerli yaşatmaktı. O gün bizler ile olan herkes var olsun.

Belgesel, O’nun yaşamını ve öldürülüşünü tüm gerçekliği ile anlatıyor. Doğduğu topraklara, yaşadığı her yere gidilmiş. Sabahattin Ali’yi bilen,gören, tanıyanlar ile konuşulmuş. İzlediğimiz her şey gerçek.Dönemin siyasi olaylarını hatırladık. Sabahattin Ali’ye karşı yürütülen karalama kampanyalarına öfkelendik. Günümüzdeki gelişmeler ile ilişkilendirdik. Sabahattin Ali’nin ailesini yakından tanıdık. Onu önce insan olarak çok sevdik. Kızının erdemli bir insan olarak yetişmesi için nasıl bir baba olduğuna tanık olduk. Daha çocukken bile okumaya olan merakı, bizlere örnek oldu. Baş yazarı olduğu Marko Paşa’nın baskılara direnişinden cesaret bulduk. Doğa sevgisinin, insanın yaşamındaki önemini anladık. Her zaman özgür düşünen bireyler olarak yaşamaya devam edeceğimize söz verdik. Bizleri yıldırmak isteyenlere en az Sabahattin Ali gibi cevap vereceğimizden şüphe duymuyorum.O gün bir arada olduğum dostlar, beni buna inandırdı.
Yönetmen Metin Avdaç, günümüzde sermayenin söz sahibi olduğu sektör ile savaşıyor. Yüksek salon kiralarına karşı, mücadeleci yüreklerin bulunduğu yerlere belgeselini ulaştırıyor. O’nun gibi Sabahattin Ali’ye yapılanları kimse cesurca anlatamaz.Aydınlarımızın yok edilişine tepkisiz kalmamız isteniyor. Metin Avdaç ise Sabahattin Ali ile bütünleşiyor.Onu sahipleniyor. Bizlere Sabahattin Ali sevgisini aşılıyor.Onun edebi kişiliğini tanıtıyor Ölümünün ardından kızı Filiz Ali’nin verdiği mücadelenin de sesi olmuş. Belgesel gösterimi pek çok kez Filiz Ali’nin katılımı ile gerçekleşti. Keşke o gün de Filiz Ali ve değerli yönetmenimiz bizler ile olsaydı. Bunu çok isterdim.Sanki izlediğimiz her şey birden canlanıverecekti.
Ayvalıklılar, Filiz Ali’nin burada yaşıyor oluşundan onur duyuyor. Belgesel gösterimi öncesinde yaptığı konuşma ile Şeytanın Kahvesi’nin sahibi Suat bey bunu dile getirdi. Etkinliğin Ayvalık’üa gerçekleşmesinin en önemli nedeni Filiz Ali’nin burada yaşamasıdır. Ayvalık halkına, klasik müziği sevdirmiş. Müzik okulu, AIMA Ayvalık International Music Academy’de yetişen öğrenciler geleceğimizdir. Ayvalıklılara babasından devraldığı misyonu aktarıyor. Onlar ile onlar gibi yaşıyor. Sabahatin Ali’nin kızı olarak değil Prof. Dr. Filiz Ali olarak varlığı kent için çok önemli. O’nu öğrencileri ile Şeytanın Kahvesi’nde sohbet ederken görebilirsiniz.
Kahvenin kültürel, sanatsal değerlere sahip çıkan ev sahipliği, ”Sabahattin Ali Sabah Yıldızı” belgeselini de kucakladı. Ayvalılıkları, Sabahattin Ali ile bir araya getirebilecek başka bir yer hemen akla gelmiyor. Belgesel ile Sabahattin Ali’nin yaşadığı kentlerin en güzel hallerini gördük.Değişsin istemediğimiz Ayvalık’ın dokusunu olduğu gibi yaşatan yerdir Şeytanın Kahvesi…
Belgeseli izleyen bizler Sabahattin Ali’nin yaşamına dair daha bilmediğimiz çok şey olduğunu fark ettik.Onun eserlerinin zamansız olduğunu biliyoruz.Yazdıkları gelecekte de karşılık bulacak. Hak, adalet, eşitlik gibi demokrasiyi var eden değerler için büyük yazarımız gibi bedeller ödeyenler yine olacak. Bizlerin Sabahattin Ali’yi sevdiğimiz gibi, gelecek nesiller de gerçekleri savunanları sevecek, onların yanında yer alacak. İşte o zaman faili meçhul cinayetler aydınlanacak. Buna neden olanlar, vicdanlardan kaçamaz.
Belgeseli izlemek için gelen herkes Sabahattin Ali sevgisi ile oradaydı. Teknik sorundan dolayı belgeselin son kısmı izlenemedi. Hiç kimse bunu sorun etmedi. Herkes belgesel bana ne öğretti, Sabahattin Ali’yi nasıl yaşatabilirim gibi olumlu düşünceler ile Şeytanın Kahvesi’nden ayrıldı. Hoşgörülü dostlara selam olsun. Her biri aydınlanma ordusunun bir neferidir. Onlardan aldığım güç ile Ayvalık’tan döndüm.

Yaşadığım tüm  zorluklar için Sabahattin Ali’nin Sinop Cezaevi’nde iken yazdığı gibi: ”Aldırma gönül aldırma” diyeceğim. Kazdağı Çiğdemi’nin başı önüne hiç eğilmeyecek.

Bu haber 773 kez okundu.
Kültür - 01:38 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON EKLENENLER

 • 01
  F.E.T.Ö.
  Dönüp dolaşıp geldiğimiz yer aynı. Ve bu bağlamda trajikomik bir manzara karşımızda… Çünkü legal ya da illegal tüm köktendinci oluşumların devletle mücadelesi var. Anayasal kaide çok basitti aslında; Devlet, kendi varlığı dışında hiçbir oluşuma meydan vermemeliydi. Fakat türlü hesaplarla verilen tavizlerin neticesinde Anayasal düzene, demokrasiye, cumhuriyete doğrudan diş bileyen din kisveli oluşumlar doğdu, kök saldı, […]
 • 02
  KARESİ’DE LAVANTA HASADI
  Karesi Belediyesi’nin Kocaavşar Mahallesi’nde bulunan lavanta bahçesinde Belediye Başkanı Dinçer Orkan ve vatandaşlar hasat yaptı. Karesi Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıllarda kırsal Kocaavşar Mahallesi’nde oluşturulan Lavanta Bahçesi’nde hasat yapıldı. Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan ve vatandaşların katılımı ile yapılan lavanta hasadı renkli görüntülere sahne oldu. Lavanta hasadına mahalle sakinleri de katıldı. Başkan Orkan vatandaşlar ve belediye […]
 • 03
  ALEVİLER ÜVEY EVLAT MI?
  CHP Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin, Alevi köylerinin ‘baraj yapacağız’ diyerek boşaltıldığını,  Alevi köylerine yol yapılmadığını iddia etti. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Kurum’un yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren CHP’li Aytekin, Alevi vatandaşların yaşadığı bölgelerde hizmet alımlarında ayrımcılık yapıldığını öne sürdü. “Alevi, Çepni ve Türkmen köyleri hizmet alımlarında adeta üvey […]
 • 04
  BASİAD’DAN “YÜZ AKI” FİRMALARA KUTLAMA
  Balıkesir Sanayici ve İş Adamları Derneği (BASİAD) Türkiye’nin ilk 500 ve ikinci 500 sanayi şirketi arasına giren Balıkesirli firmaları kutladı. BASİAD yönetim kurulu son toplantısında Türkiye’nin ilk 500 Sanayi Kuruluşu ardından ikinci 500 çalışmasının açıklanmasının ardından konuyu, ülke ve Balıkesir ölçeğinde değerlendirdi.Toplantının ardından açıklamalarda bulunan BASİAD Başkanı Abdullah Bekki, “2018 yılında üretim yaparak; katma değer […]
 • 05
  BU TEKLİFLER DE REDDEDİLİR Mİ
  CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın’ın öğrencilerin devlet yurtları ile toplu ulaşım araçlarından ücretsiz yararlanması  için hazırladığı kanun teklifleri TBMM Genel Kurulu’nda iktidar milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın’ın 25 milyon öğrenci ve ailesini yakından ilgilendiren kanun teklifleri TBMM Genel Kurulu’nda iktidar milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. CHP’li Akın, öğrencilerin devlet yurtları ile toplu ulaşım araçlarından […]

YAZARLARIMIZ

 • MUHALEFET, SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİNE HAZIR MI?

  İstanbul halkı 31 Mart seçimlerinden sonra yaşanan sürece tepkisini 23 Haziran seçiminde İmamoğlu’na verdiği açık ara destekle ortaya koydu. Bunun muhalefet ve iktidar üzerinde farklı etkileri olacağı belliydi. Muhalefet sistem değişikliğine odaklanır, umutlanırken AKP içinde Partili Cumhurbaşkanın belirlediği politikalar ilk kez ciddi yoğunlukta tartışılmaya başlandı. AKP’de yol ayrımı daha bir netlik kazandı. İstanbul seçimi sonrası […]
 • GECİKMİŞ BİR İNAL YAZISI

  Dağ taşın “hukuklu” olduğu ülkemizde nesli tükenen gerçek hukukçulardandı. Kısa bir süre önce kaybettik. Turgut İnal; Balıkesir Barosu ile özdeşleşmiş değerli bir kimlikti. Gerek hukuk tarihine gerekse Balıkesir dünyasında iz bıraktı. Çok yönlüydü. Koleksiyonerdi. Arşivciydi. Her zaman belgelerle konuşur, çantasından her konuyla ilgili doküman çıkardı. Şaşırtırdı. Mesleğine saygılıydı. Siyasi hayatında başına gelmeyen kalmamıştı. Aynı zamanda […]
 • OĞUZ BOYLARI

  Selçuklu Devleti’nin yaşadığı yıllarda ve Moğolların önünden kaçan ya da onların ardından çeşitli şekillerde pek çok Oğuz boyu Anadolu’ya gelmeye devam etti.İlhanlı Devleti’nin yıkılmasıyla Anadolu’nun doğusunda kurulan devletler, Akkoyunlu ve Karakoyunlu Türkmen devletleri kısa zamanda güçlenip sınırlarını kapayınca, Asya’dan Türkmen göçü tamamen durdu. Hemen bunların ardından başlayan ve yüzyıllar süren Osmanlı-Safevi sürtüşmeleri hudut boylarını geçilmez […]
 • “DİNİKÛM PARA İMANIM MANGIR”

  Dini imanı para olanlar için kullanılır. Hani şu her gün bir yenisini duyduğumuz helal haram nutukları atıp el altından milletin parasını iç edenler için. Samimi Müslümanların gerçeği görmeleri için daha ne olması gerekiyor? Sadece Dalaman-Fethiye orman yangınının kısa sürede söndürülemeyişi bile milletin nasıl soyulduğunu anlamaya yeter de artar, ama anlamak isteyene. Orman bakanı Orman yangınlarını […]
 • YOBAZ

  Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu ve İş Bankası hisselerinden elde edilen gelirin bir kısmını bağışladığı Türk Dil Kurumu sözlüğünde “yobaz” şöyle tanımlanıyor: Dinde bağnazlığı aşırılığa vardıran, başkalarına baskı yapmaya yönelen (kimse). Sıfat : “Bu memleketi de dört buçuk yobaza bırakamayız.” -A. Gündüz. Bir düşünceye, bir inanca aşırı ölçüde bağlı olan (kimse). Mecazi Kaba […]
 • CHP’Lİ KIRLI’NIN KİTABI VE ÜSTLENDİĞİ TARİHİ MİSYON

  “Bu kitap satın alındığı zaman çok seviniyorum. Çünkü bu kitaptan elde edilen gelir ile bu kitabın devamı olan ikinci kitap basılacak.” İfadeleri şehrimiz Balıkesir’e uzun yıllardır kültür hizmetinde bulunan Kitapçı Tivoli’nin sahibesi Sibel Kutluel Rodoplu’ya ait. Zaten satın aldığım kitabın öneminin farkındaydım. Bu bilgiyi de öğrenince kitabı iyi ki alıyorum dedim. Ve daha çok kimselere […]
 • T.C’DEN TCDD’NİN KARA TRENİ’NE!

  Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin T.C. ile ilgili önergeyi anlaşılmaz bir şekilde reddetmesinin ardından konu unutturulmak istense de  bir şekilde gündeme geliyor. Politika gazetesinden arkadaşımız Tarık Sürmelioğlu,“T.C. değil Türkiye Cumhuriyeti yazın” başlıklı yazısında olaya değişik bir açıdan yaklaştı. Sürmelioğlu, 16 Mayıs’ta  Kuva-yi Milliye Günü’nde Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz‘a seslendi ve şunları yazdı: “Kuva-yı Milliye […]
 • BALYA-AKBAŞ… Fatma Zehra KÖSELEY

  Gideceğimiz Balya Akbaş Köyü 5 km mesafede. Köylünün üretimden gelen gücünün yarattığı değerin kıymetini bilen biz iki kardeş son durağımıza bir an önce varmak için hiç mola vermiyoruz. Akbaş Köyü kahvesinde oturup nefes alıyor ve bir orta şekerli kahve içiyoruz. Tanışımız ve eski bir dostumuzu soruyorum. Zafer Akçay. Balıkesir’den emekli olup köyüne dönenlerden . Baba […]
 • HİÇBİR ŞEY GÜZEL OLMAYACAK- HAKAN TOPALOĞLU

  Hayatımıza dair gerçekleri görmezden geliyoruz. Hayata gerçekçi baktığını iddia edenimiz  çok ama gerçeği değil gerçeğin görüntüsünü, olan biteni değil olan bitenin bize yansıtılan kadarını görüyor ve hatta inanıyoruz. Bu olgu hayatımızda olan bitenler için olduğu kadar hayatımızdaki insanlar için de geçerli. Aziz Nesin’in ülkemizde yaşayan insanlarımızın zeka düzeyini sorgulayan sözleri hala akıllarda ve dillerde. Kendi […]
 • NAMUSLULARIN SİYASETİ / İbrahim ATACANOĞLU

  Namuslu insanlar yani egoları toplumsal değerlerin önüne geçmemiş insanlar, namussuzlar kadar hırslı olmadıkları için çoğu zaman siyasi mücadelede geride kalabiliyorlar. Asıl siyaseti yapması gerekenler bu gruptaki insanlardır.Aksi taktirde her anlamda ülkede refaha huzura ulaşmak mümkün olmamaktadır. Dikkat ederseniz ülkemizde sağını solunu ayırt etmeksizin baktığınızda bir koltuk savaşı mücadelesini görmek mümkün. Nefsiyle haşır neşir olanlar için […]
 • ‘BİZ 9 KARDEŞİZ’- İbrahim ERGÜL

  Hafta sonu Balıkesirliler Dernekleri Platformu’nun (BALDEP) Gönen’de gerçekleştirilen 8’nci çalıştayını takip ettim.Programın termal oteldeki ikinci bölümü yarım saat geç başlayınca,benim gibi toplantıya saatinde önce gelen Ahmet Akın’la daha geniş sohbet etme fırsatım oldu. Ahmet Akın’ın TBMM de Balıkesir’i temsil eden dokuz milletvekilinden biri olduğunu bilmeyen yoktur sanırım. Cumhuriyet Halk Partisi’nin Balıkesir milletvekili Ahmet Akın’la daha […]
 • ÜNLÜ- ŞANLI LAK LAKÇILAR LÜP LÜPÇÜLER

  İnsan, boş gezenin boş kalfası olunca; kalfalığın zor zanat olduğuna inanıyorsun. İnanmanın ötesinde,  kendine bir yaşam biçimi olarak seçiyorsun. Ülkemizde emekli olacağına öl daha iyi. Varlığın, vatana millete dert. Kalan tüm ömrün boyunca bakılacaksın. Bakılıyorsan, bakıldığın başına kakılacak. Kendisine ergin, olgun insan dediğimiz insanların başına yük olacaksın. Ortalıkta, itilmiş, kakılmış olarak yaşayıp, ömür vadenin bitmesini […]
 • SİYASİ İŞLER- İlhan AY

  Bugün 14 Şubat Sevgililer Günü. Seçen ve seçilen için ise 31 Mart Sevgililer Günü. Çünkü bugünde seçmen gül de verir, diken de. Herkes hesabını kitabını buna göre yapsın. Malum seçim zamanı, sokakta, pazarda, kahvede, otobüste her yerde aynı sohbetler. Bizim milletimiz kahvehanelerde hükümet de yıkar, hükümet de kurar, yani siyasi bir milletiz… Onun için halkın […]
 • MERHABA BENİM ADIM EYLEM. ÖYKÜ ARİN YAZICININ ANNESİYİM! – MEMET KOŞAR

  2 ay ne kadar uzun bir süre sizin için? Belki tuttuğun takımın şampiyon olup olamayacağı belli olacak, heyecanla bekliyorsun. Belki çocuğun olacak cinsiyeti belli olmuş onu kucağına alacağın günü bekliyorsun, sabırsızca. Okulun bitecek, içinde bir umut var hayata dair bir çok şey seni bekliyor, umutlusun. Veya nişanlın askerde, dönmesine de 2 ay kaldı, korkuyorsun, her […]
 • PAZARLAMADA 25 YIL – Nedim ISPARTA

  Bugün size 25 yıllık pazarlama hayatımın 1/3’ünü oluşturan ansiklopedi satışı sırasında başımdan geçen ilginç satış olaylarından bahsedeceğim. 90’lı yıllarda ilk satış yaptığım bölge Kütahya’dayım. Okullarda anket yaparak velilere ulaşıyoruz. Taşımalı eğitim sebebiyle en ücra köylere kadar ulaşıyoruz. Altımda Lada otomobil, tek başıma satış yapıyorum ( Daha sonra 3 yıl arka arkaya 185 kişi arasında Türkiye […]
 • BİR DÜNYA ÇİÇEK- RAMAZAN KARACA

  Geçtiğimiz hafta Avlu Gösteri Merkezi’nde çok güzel ve yararlı bir etkinlik gerçekleştirildi. Benim de özellikle takip ettiğim gecede yaşadıklarımız ve gördüklerimiz bizleri çok mutlu etti. Geceyi Türk Eğitim Vakfı Balıkesir Şubesi tertiplemişti. “Safiye Ayla- Anma Etkinlikleri” ismi verilen gecenin neden TEV tarafından yapıldığı da davetiyenin üzerinde yazıyordu. Safiye Ayla TEV’in çok değerli ve önemli bir […]
 • AGENDER NESİL- Sedat İRGİL

  Cinsiyet veya teknik adıyla “Cinsel Kimlik” çok karmaşık bir kavram. Kromozomlarınızın XX veya XY olması yeterli değil. Anne karnında maruz kaldığınız hormon, beslenme, anotomik yapı vs. bunda çok etkili. Ayrıca aynı yemek kültürü gibi toplumun kadın ve erkeklere yüklediği roller var. Yine teknik adıyla “Toplumsal cinsiyet rolleri” . Yani doğar doğmaz başlayan bir cinsel rol […]
 • GÖMEÇ’TE  BEKLENEN  SONUÇ… Tahsin EREL

  Bir yerel  seçimi daha geride bıraktık… Gömeç belediyesi Ak Parti’den CHP’ye geçtinin ötesinde, Gömeç halkının sevdiği ama 5 senede doğru dürüst iş yapmayan, halkı ve hizmeti seçime 3 ay kala hatırlayan,  “yapacağız”, “edeceğiz”  sözleriyle sadece vaad sunan Kazım Arslan’dan,  Gömeç  halkının sevdiği  ve her konuşmasında halkı öne çıkartarak, “aday benim ama Gömeç’i , Gömeç halkı […]
 • TURGUT İNAL… TANYOL KIPÇAK

  Hukukçu kimliğinin yanı sıra “girişimci” karakteri ile hep ön plana çıktı..Demokrasi mücadelesini “ siyasi platformda” sürdürmenin yanı sıra yazdığı kitaplar ile de ölümsüzleştirdi…Baro Başkanı olduğu dönemde yine demokrasi için düzenlediği konferans ve çalıştaylar ile ülke çapında ses getirdi..Hukuk, turizm, medya sevdasının her zaman içini doldurdu doya, doya yaşadı..Yüzlerce makaleye imza attı..Herkesin, hepimizin olduğu gibi seveni […]
 • CHP’DE KİRLİ SİYASET ZAMANI

  Geçtiğimiz günlerde bir sahte sosyal medya hesabı üzerinden önce bana, ardından da Belediye Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan Metin Ok’a saldırıda bulunuldu. İki saldırıda da ortak noktalar çok. Öncelikle benim geçtiğimiz günlerde kent konseyi seçimleri öncesi kaleme aldığım yazıda CHP’nin Barış Tütüncü’yü Murat Ergöz’ün yürütme kurulu listesinden aday göstererek taraf olmasını eleştirmem ve bununla birlikte yıllardır […]
 • MANGALDAKİ KÜL! Uğur SATILMA

  Geçtiğimiz ay Manyas’ta öğrencilere yönelik yaptığım Spor Sevgisi adlı sunum sırasında  ilginç bir soru soruldu. Sporun hayatımıza ve sağlığımıza faydalarını coşkuyla anlattığım bir anda ısrarla söz almak isteyen bir öğrenciye kayıtsız kalamadım. -Spor sevgisinin iyi,güzel anlatıyorsunuz! Peki siz sigara içiyor musunuz? O tertemiz ve çocuksu aklıyla biz büyüklerin tutarsız-yalan- dünyasına tepkisini dile getiriyordu aslında sorusuyla. […]
 • AYVALIK, LÜMPENLİK VE GELECEK

  Cuma akşam saatlerinde Ayvalık’a geldim. Ağbim, birader çok sevdiğim arkadaşım geldi. Yarın sabahtan birlikteyiz. Programı sen yap. Akşam da uygun bir yerde yemeğimizi yiyelim, dedi… Cumartesi sabahtan evden yürüyerek çıktık. İlk molayı Sakarya Mahallesi Avcılar kulübüne ait çay bahçesinde mola verdik. Çayımızı keyifle içtik. Oradan arka sokaktan(Edremit Caddesinden) Ayvalık merkeze doğru yürüdük. Sefa caddesine girdiğimiz […]

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 99.806
  1,81%
 • ALTIN 261.05
  0,11%
 • DOLAR 5.695
  0,21%
 • EURO 6.405
  0,32%
sanalbasin.com üyesidir

medyaz internet hizmetleri
close-link