Parçalı az bulutlu
 • EURO 5.97
 • DOLAR 5.30

SABAHATTİN ALİ, 71 YILDIR KAYIP

Kültür - 7 Şubat 2019 01:38 A A

Sabahattin Ali’nin ailesi, ölüm haberini neredeyse bir yıl sonra 1949 yılı Ocak ayında aldı. O’na ait olduğu söylenen ceset tanınmaz haldeydi. Teşhis etmeye o zaman hayatta olan annesi ve eşi çağrılmadı. Ceset, esrarengiz bir şekilde kayboldu. Nereye gömüldüğü bilinmiyor. Günümüze kadar gelen iktidarlar tarafından olayın iç yüzü aydınlatılmadı. Bu durum ne zaman son bulacak?
Sabahattin Ali gibi tüm dünyada tanılan, eserleri bir çok dile çevrilen bir yazarın hunharca öldürüldüğünü kabul etmek istemiyorum. Dünyada yazarlara, sanatçılara, fikir ve düşünce insanlarına verilen değeri gördükçe üzüntüm artıyor.

Biz neden değerlerimize onlar hayattayken sahip çıkmıyoruz?
Neden onların özgür düşüncelerine saygılı değiliz?
Neden Sabahattin Ali ve onun gibi katledilen aydınlarımızın unutulmaması için sürekli bir çaba içerisinde değiliz?
Neden bu ölümlere alıştık?

Her birinin cevabında koskoca ayıbımızla karşılaştığımız sorular uzar gider…

Sabahattin Ali’nin çocukluğu, Edremit’in Hekimzade Mahallesi Eski Bayramyeri mevkinde geçer. Gazi İlkokulu’nda okur. Balıkesir Muallim Mektebi’nde öğrenim görür. İlk yazıları Balıkesir’de Irmak Dergisi’nde çıkar. Kazdağları’nda uzun yürüyüşler yapar. Edremir Körfezi’nde çekilen pek çok fotoğraflarını biliyoruz. Bölgeyi onun gibi en insani duygular ile yaşayan yoktur. Hikayelerinde Kazdağları’nın doğal güzelliğini yaşarız. Köylülerin hayatını en can alıcı ifadeler ile anlatır. Hasanboğuldu Efsanesi’ni ondan öğreniriz.
Sabahattin Ali’nin Edremit Körfezi için önemi çok büyük. O nedenle söylemeden geçemeyeceğim. Edremit’te yaşadığı ev, çoktan tüm dünyadan gelen turistleri ağırlayan bir müzeye dönüşmeliydi. Yazılarının yer aldığı dergiler bu müzede sergilenmeliydi. Balıkesir ve Edremit’te yaşadığı zaman sürecini öğrenmeliydik. Sabahattin Ali, tüm dünyaya aittir. O’nu sadece Edremit ile sınırlandırmak olmaz. Hem Balıkesir’de hem Edremit’te yaşamasından dolayı onur duyuyorum. Ama dediğim gibi onu sadece ‘Edremit’in Şairi’ olarak görmek evrensel kişiliğini baltalar.
Edremit bölgesinde yaşadığını vurgulamak istiyorsak bıraktığı mirasa sahip çıkalım. Kentlerimizde yaşadığı yerleri kapsayan bir yol haritası oluşturalım. Onu, kendisine hiç benzemeyen bir heykel ile anmış olmayız. Adının verilen bir kitap fuarında,  kızı Porf. Dr. Filiz Ali’yi halk ile buluşturmazsanız O’nu anmış olmazsınız.Bölgemizde Sabahattin Ali’ye sahip çıkma amacı taşıyan sanatsal ve kültürel etkinlikler yapıldı. Bu örneklerin çoğalmasını diliyorum.
2019 yılı, eserlerinin telif hakkının bittiği yıl… 112. yaşını kutluyoruz ama bu gerçek ile karşı karşıyayız. Pek çok yayınevi, eserleri istediği gibi yayımlayabilecek. Ne yazık ki marketlerde kitapları değerini düşüren bir anlayışla satılmaya başlandı. Kendisini dünya görüşünden dolayı yerden yere vuranlar, O’nun üzerinden rant elde ediyor.Uzun yıllar eserleri yasaklandı. Kitapları basılmadı.17 yıllık bir kayıp söz konusu. Kızı Filiz Ali’ye bu kaybı kim ödeyecek Düzeltilmesi gereken yanlışlar çok. Her şeye rağmen O’nu hep anacağız. O’na ve düşüncelerine sahip çıkacağız. Sabahattin Ali, bizler ile yaşadıkça bu yanlışlar yok olup gider.
Şubat ayı, Sabahattin Ali ayıdır. Doğum günü O’na yakışan bir etkinlik ile kutlanmalıydı. Söz konusu yanlışlıkları yok edeceğimizi anlatmalıydık. Yönetmen Metin Avdaç, 2012 yılında çektiği ”Sabahattin Ali Sabah Yıldızı” belgeseli ile zaten bunu anlatmıştı, anlatmaya devam ediyor. Kendisine destek olmalıydık. Bu amaç ile geçtiğimiz cumartesi günü Ayvalık’ın simgesi Şeytanın Kahvesi’nde, Sabahattin Ali dostları ile beraberdik. ”Sabahattin Ali Sabah Yıldızı” belgeselini izledik. Belgesel gösteriminin gerçekleşmesini Filiz Ali ve Metin Avdaç’a borçluyuz.Kendilerine sonsuz teşekkürlerimi gönderiyorum. Değerli katkıları olmasaydı belgeseli izleyemezdik. Bu etkinlik başta Şeytanın Kahvesinin sahibi Suat Kaçak olmak üzre, Ayvalıklı edebiyat ve sinema severlerin ortak çabaları ile gerçekleşti. Belgesel Dvd’sinin temini, kahvenin düzenlenmesi, projeksiyon cihazı ve sinevizyon perdesinin bulunması, monte edilmesi gibi tüm her şey dayanışmanın ürünüdür. Bu etkinlik hiçbir maddi kaygı da taşımıyordu. Amaç Sabahattin Ali’yi ve savunduğu değerli yaşatmaktı. O gün bizler ile olan herkes var olsun.

Belgesel, O’nun yaşamını ve öldürülüşünü tüm gerçekliği ile anlatıyor. Doğduğu topraklara, yaşadığı her yere gidilmiş. Sabahattin Ali’yi bilen,gören, tanıyanlar ile konuşulmuş. İzlediğimiz her şey gerçek.Dönemin siyasi olaylarını hatırladık. Sabahattin Ali’ye karşı yürütülen karalama kampanyalarına öfkelendik. Günümüzdeki gelişmeler ile ilişkilendirdik. Sabahattin Ali’nin ailesini yakından tanıdık. Onu önce insan olarak çok sevdik. Kızının erdemli bir insan olarak yetişmesi için nasıl bir baba olduğuna tanık olduk. Daha çocukken bile okumaya olan merakı, bizlere örnek oldu. Baş yazarı olduğu Marko Paşa’nın baskılara direnişinden cesaret bulduk. Doğa sevgisinin, insanın yaşamındaki önemini anladık. Her zaman özgür düşünen bireyler olarak yaşamaya devam edeceğimize söz verdik. Bizleri yıldırmak isteyenlere en az Sabahattin Ali gibi cevap vereceğimizden şüphe duymuyorum.O gün bir arada olduğum dostlar, beni buna inandırdı.
Yönetmen Metin Avdaç, günümüzde sermayenin söz sahibi olduğu sektör ile savaşıyor. Yüksek salon kiralarına karşı, mücadeleci yüreklerin bulunduğu yerlere belgeselini ulaştırıyor. O’nun gibi Sabahattin Ali’ye yapılanları kimse cesurca anlatamaz.Aydınlarımızın yok edilişine tepkisiz kalmamız isteniyor. Metin Avdaç ise Sabahattin Ali ile bütünleşiyor.Onu sahipleniyor. Bizlere Sabahattin Ali sevgisini aşılıyor.Onun edebi kişiliğini tanıtıyor Ölümünün ardından kızı Filiz Ali’nin verdiği mücadelenin de sesi olmuş. Belgesel gösterimi pek çok kez Filiz Ali’nin katılımı ile gerçekleşti. Keşke o gün de Filiz Ali ve değerli yönetmenimiz bizler ile olsaydı. Bunu çok isterdim.Sanki izlediğimiz her şey birden canlanıverecekti.
Ayvalıklılar, Filiz Ali’nin burada yaşıyor oluşundan onur duyuyor. Belgesel gösterimi öncesinde yaptığı konuşma ile Şeytanın Kahvesi’nin sahibi Suat bey bunu dile getirdi. Etkinliğin Ayvalık’üa gerçekleşmesinin en önemli nedeni Filiz Ali’nin burada yaşamasıdır. Ayvalık halkına, klasik müziği sevdirmiş. Müzik okulu, AIMA Ayvalık International Music Academy’de yetişen öğrenciler geleceğimizdir. Ayvalıklılara babasından devraldığı misyonu aktarıyor. Onlar ile onlar gibi yaşıyor. Sabahatin Ali’nin kızı olarak değil Prof. Dr. Filiz Ali olarak varlığı kent için çok önemli. O’nu öğrencileri ile Şeytanın Kahvesi’nde sohbet ederken görebilirsiniz.
Kahvenin kültürel, sanatsal değerlere sahip çıkan ev sahipliği, ”Sabahattin Ali Sabah Yıldızı” belgeselini de kucakladı. Ayvalılıkları, Sabahattin Ali ile bir araya getirebilecek başka bir yer hemen akla gelmiyor. Belgesel ile Sabahattin Ali’nin yaşadığı kentlerin en güzel hallerini gördük.Değişsin istemediğimiz Ayvalık’ın dokusunu olduğu gibi yaşatan yerdir Şeytanın Kahvesi…
Belgeseli izleyen bizler Sabahattin Ali’nin yaşamına dair daha bilmediğimiz çok şey olduğunu fark ettik.Onun eserlerinin zamansız olduğunu biliyoruz.Yazdıkları gelecekte de karşılık bulacak. Hak, adalet, eşitlik gibi demokrasiyi var eden değerler için büyük yazarımız gibi bedeller ödeyenler yine olacak. Bizlerin Sabahattin Ali’yi sevdiğimiz gibi, gelecek nesiller de gerçekleri savunanları sevecek, onların yanında yer alacak. İşte o zaman faili meçhul cinayetler aydınlanacak. Buna neden olanlar, vicdanlardan kaçamaz.
Belgeseli izlemek için gelen herkes Sabahattin Ali sevgisi ile oradaydı. Teknik sorundan dolayı belgeselin son kısmı izlenemedi. Hiç kimse bunu sorun etmedi. Herkes belgesel bana ne öğretti, Sabahattin Ali’yi nasıl yaşatabilirim gibi olumlu düşünceler ile Şeytanın Kahvesi’nden ayrıldı. Hoşgörülü dostlara selam olsun. Her biri aydınlanma ordusunun bir neferidir. Onlardan aldığım güç ile Ayvalık’tan döndüm.

Yaşadığım tüm  zorluklar için Sabahattin Ali’nin Sinop Cezaevi’nde iken yazdığı gibi: ”Aldırma gönül aldırma” diyeceğim. Kazdağı Çiğdemi’nin başı önüne hiç eğilmeyecek.

Bu haber 504 kez okundu.
farmasi balıkesir
Kültür - 01:38 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON EKLENENLER

 • 01
  BANDIRMA CHP İSTİFALARLA DÜŞTÜ!
  CHP Bandırma İlçe Başkanı Niyazi Yeloğlu ve yönetim kurulu üyeleri, Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin’i suçlayarak, istifa etti. İstifalarla birlikte yönetim de düştü. CHP İlçe Örgütü’nün açıklaması şöyle: “İlçe yönetimi olarak yerel seçimler sürecinde milletvekilimiz Fikret Şahin’in meclis üyeleri belirleme ve seçim çalışmalarında Belediye Başkan Adayımız Tolga Tosun’a yaptığı baskılar neticesinde gelinen noktada sağlıklı bir çalışma […]
 • 02
  EDREMİT’TE SİYASİ TANSİYON YÜKSEK
  Edremit’te CHP’li  Belediye Başkanı Kamil Saka’nın yerine Hasan Arslan’ın aday gösterilmesinin ardından başlayan  soğuk savaş dikkat çekiyor. Arslan’ın eski DSP’lilerin desteğini almak için yaptığı toplantının hemen ardından CHP’li 15 belediye meclisi aday adaylığından çekilmişti. 14 Şubat’ta Ata Kavşağı ve Atatürk Evi’nin açılışında soğukluk sürdü. Bugün yeni bir gelişme yaşandı. CHP Edremit Belediye Başkan adayı Hasan Arslan’ın […]
 • 03
  BU SEÇİMİN EN BÜYÜK VUKUATI!
  “Seçim vukuatları” başlıklı yazıma şimdilik “bu seçimin en büyük vukuatı” diyebileceğimiz olayla devam etmek istiyorum. Biliyorsunuz CHP, Edremit’te Kamil Saka yerine Selman Hasan Arslan’ı aday gösterdi. Bu tercih sonrası Kamil Saka, DSP ile anılmaya başlandı. Geldiğimiz noktada ise artık DSP’nin adayı diyebiliriz. Şimdi çok büyük bir sürpriz olmazsa eski DSP’li Selman Hasan Arslan CHP adayı […]
 • 04
  SAKARYA BULUŞMASI MİTİNGE DÖNÜŞTÜ
  AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Yücel Yılmaz’ın, Sakarya Mahallesi sakinleriyle buluşması mitinge dönüştü. Kendisini coşkuyla karşılayan partilileri selamlayan  Yılmaz, “6 seçim geçirdik. Ne Sakarya ne de Karesi bizi hiç mahcup etmedi, hep arkamızda durdu. Bu birlik ve beraberliğimiz daim olsun” dedi. Cumhur İttifakı’nın AK Partili Belediye Başkan Adayı Yücel Yılmaz, 31 Mart seçimleri öncesinde […]
 • 05
  BAŞKAN KAFAOĞLU’NDAN YUSUF HOCA’YA DESTEK
  Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu seçim çalışmaları kapsamında ilçe ziyaretlerine devam ediyor.  İvrindi İlçesinde AK Parti İlçe Başkanlığını ziyaret eden Kafaoğlu, eski İl Milli Eğitim Müdürü ve AK Parti Belediye Başkan Adayı Yusuf Cengiz ve partililer ile bir araya geldi.  Memleketi Gökçeyazı’da Yusuf Cengiz’le Yücel Yılmaz’a destek istedi.  İvrindi İlçe Başkanı Tuğrul Çakır ve […]

YAZARLARIMIZ

 • UĞUR MUMCU

  seni yağmurlu bir günde vurdular hep puslu kalsın diye belki ülke geleceği yanıldılar uğurlandığın gün dört bir yandan gönül ışığı düştü  tabutunun üstüne aydınlanıverdi ortalık. yağmur sularına baktım simsiyah akıyordu sanki karanlığın ayak izlerini yıkıyordu insanların yüzleri ıslak, öfkeli ağaçların gözyaşları pırıl pırıl yağmur inatla yağıyor ama akan sel insan seli 1993-Balıkesir Download Best WordPress […]
 • BEKA-1

  Bir “beka” tartışmasıdır gidiyor. Türkiye’nin beka sorunu hep var. İç hainler, dış güçler, terörün elli tonu her daim bizim başımızda olan “bela”lar değil mi?.. Ama yerel seçim “beka” mıdır?.. Neden olsun ki?.. Adı üstünde yerel seçim. Elbette her parti mücadelesini verecek, yarışacak, seçmen kimi belediye başkanı görmek istiyorsa onu seçecek. Yerel seçimleri abartmamak gerek, “beka” […]
 • ATATÜRK’ÜN BALIKESİR’E İLK GELİŞİ

  1923 yılı Türkiye tarihinde pek çok ilkin yaşandığı bir yıldır. Vatan kurtulmuştur. Vatanı kurtaran 1.Türkiye Büyük Millet Meclisi, “Vatan kurtuldu. Biz vazifemizi yaptık. Şimdi vatanı yeniden kurma vaktidir. Yeni bir “Meclis” seçilsin..” diyerek , 1 Nisan 1923 den itibaren, kendini feshetti. Miletvekilleri, seçim bölgelerine dağıldı. 1.Büyük Millet Meclisi’nin aldığı önemli kararlardan birisi de, Türkiye’de ilk […]
 • ÜÇ DAKİKA !

  Şöyle diyorum İç politikadan dışarıya çıksak mı? Mesela Venezuela da neler oluyor bir göz atsak? Sadece üç dakika Venezuela üretim ilişkileri bakımından kapitalizmden tam olarak kurtulamamış ama “Birleşik Sosyalist Parti” nin yönettiği bir ülke. Küba’yla birlikte Latin Amerika’nın ileri karakolu. Emperyalizm Madura’yı devirirse “Arap Baharında” yutturduğu yöntemle Venezuela’dan girip Paraguay, Ekvator, Peru, Güney Amerika, Bolivya’dan […]
 • Türk Sineması Muhteşem: O Oscar Bize Gelecek

  Ahmet Katıksız’ın yönetmenliğini yapmış olduğu Şampiyon, 7 Aralık’ta gösterime girdi. Anlattığı öykü kadar, görsellik olarak da izleyenleri büyülüyor. Gerçek yarışlarda yaşanmış anları, atların bir öne geçip bir geri kalmasını tekrar canlandırmak, atların bakışlarındaki o derin anlamı yakalamak hiç de kolay olmasa gerek. Halis Karataş’ı oynayan Ekin Koç’un gerçek Halis Karataş ile göz göze geldiği sahne, […]
 • ŞEYTAN DER Kİ SAĞIM SOLUM SANAT

  Sevgili okurlarım, en son ”SABAHATTİN ALİ, 71 YILDIR KAYIP” başlıklı yazımda buluşmuştuk. Sabahattin Ali’yi neden Ayvalık’ta andığımızı anlatmıştım. O günü Filiz Ali ve ”Sabahattin Ali: Sabah Yıldızı” belgeselinin yönetmeni Metin Andaç’a borçluyuz. Değerli yönetmenimiz, yazım için teşekkürlerini iletti. Hatırlarsınız teknik nedenlerden dolayı belgeselin son bölümünü izleyememiştik. Metin bey, ”bir gün hep birlikte izleyeceğiz  Ayvalık’ta, filmin […]
 • BU SEÇİMİN EN BÜYÜK VUKUATI!

  “Seçim vukuatları” başlıklı yazıma şimdilik “bu seçimin en büyük vukuatı” diyebileceğimiz olayla devam etmek istiyorum. Biliyorsunuz CHP, Edremit’te Kamil Saka yerine Selman Hasan Arslan’ı aday gösterdi. Bu tercih sonrası Kamil Saka, DSP ile anılmaya başlandı. Geldiğimiz noktada ise artık DSP’nin adayı diyebiliriz. Şimdi çok büyük bir sürpriz olmazsa eski DSP’li Selman Hasan Arslan CHP adayı […]
 • AĞLARSA ANAM AĞLAR, KALANI YALAN AĞLAR !.. Fatma Zehra KÖSELEY

  Dört Vatan evladını İki gün önce ” helikopter kazasında şehit verdik” !.. Yine ocaklar söndü !. Analar , babalar yandı kavruldu. Bu yangınlar , taa ki onlar da bu dünyadan göçene kadar sönmeyecek !.. Şehit Yüzbaşı Yiğitcan Çiğa’nın , eşi Nadiye Çiğa , şehitlerimizin resimlerine şunu yazmış !.. “Toprağa verilmek üzere memleketlerine uğurlandılar” Bu cümleyi […]
 • NEDEN ÖLDÜĞÜMÜ ANLAMAYACAKLAR…

  Zamanın bir yerinde, bir yerlerde, birileri gidecek, yitecek ve ölecek. Zamanın şimdiki zaman kipinde bir yerlerde birilerinin gittiği, yittiği ve öldüğü gibi. Ve hayatımızdan yitip gidenleri ölü, ölmüş ve yitip gitmiş saymakla başlayacak gerçek ölüm. Bildik ve beylik sözlerde geçer ya; unutulursa ölür insan, diye. İşin aslı öyle değil. Unutma ile hatırlama ile unutmamaya yeminler […]
 • SEVGİNİN GÜNÜ- İbrahim ATACANOĞLU

  Bugün sevginin günüdür aslında her günün olması gerektiği gibi. Her şeyi, herkesi sevmek için 14 Şubat’ı beklemeye gerek var mı? Bir yıl içerisinde bir tane 14 Şubat varken, yılın 365 gün 6 saati vardır. Mahrum etmemek lazım sevgiyi her daim gönlümüzde. Koşulu yoktur sevginin koşulsuz sevilir. “Yaradılanı severiz yaradandan ötürü” sözü nasıl anlam kazanır başka. […]
 • PAZAR, ADAMI BOZAR

  Ustam söylemiş; “Bir ulus, ne kadar, okuma -yazma öğrenme, araştırma eğiliminde ise o kadar sağlam, o kadar hoşgörülü ve demokrat yapıda olur.-” Uğur Mumcu. O KADAR; ilerleme, kalkınma, gelişme, çağdaşlaşma yolundadır…. “ Gel ey hilal kaşlım dizim üstüne Söz söylenmez doğru sözün üstüne, Ay bir yandan sen bir yandan sar beni…” diyen dillere gönüllere, saygı […]
 • SİYASİ İŞLER- İlhan AY

  Bugün 14 Şubat Sevgililer Günü. Seçen ve seçilen için ise 31 Mart Sevgililer Günü. Çünkü bugünde seçmen gül de verir, diken de. Herkes hesabını kitabını buna göre yapsın. Malum seçim zamanı, sokakta, pazarda, kahvede, otobüste her yerde aynı sohbetler. Bizim milletimiz kahvehanelerde hükümet de yıkar, hükümet de kurar, yani siyasi bir milletiz… Onun için halkın […]
 • MERHABA BENİM ADIM EYLEM. ÖYKÜ ARİN YAZICININ ANNESİYİM! – MEMET KOŞAR

  2 ay ne kadar uzun bir süre sizin için? Belki tuttuğun takımın şampiyon olup olamayacağı belli olacak, heyecanla bekliyorsun. Belki çocuğun olacak cinsiyeti belli olmuş onu kucağına alacağın günü bekliyorsun, sabırsızca. Okulun bitecek, içinde bir umut var hayata dair bir çok şey seni bekliyor, umutlusun. Veya nişanlın askerde, dönmesine de 2 ay kaldı, korkuyorsun, her […]
 • SATRANCI ÖKSÜZ BIRAKMAYIN- Ramazan KARACA

  Hafta sonu Balıkesir’de 2 gün devam eden bir satranç turnuvası düzenlendi. Rahmi Kula Anadolu Lisesi’nin, Emine Kula Spor Salonunda yapılan Elo Turnuvasına 5 kategoride 220 sporcu katıldı. Bu, seyirciye açık ilk Elo Turnuvasıydı. (ELO, bir sıralama, derecelendirme sistemidir. İsmini Arpad Elo ‘dan alır. Satranç ve Go gibi iki kişilik oyunlarda izafi yetenek düzeylerini ölçmek için […]
 • AGENDER NESİL- Sedat İRGİL

  Cinsiyet veya teknik adıyla “Cinsel Kimlik” çok karmaşık bir kavram. Kromozomlarınızın XX veya XY olması yeterli değil. Anne karnında maruz kaldığınız hormon, beslenme, anotomik yapı vs. bunda çok etkili. Ayrıca aynı yemek kültürü gibi toplumun kadın ve erkeklere yüklediği roller var. Yine teknik adıyla “Toplumsal cinsiyet rolleri” . Yani doğar doğmaz başlayan bir cinsel rol […]
 • BASIN ÖZGÜRLÜK ÇİÇEĞİDİR, ÖZGÜR TOPRAKTA AÇAR… Tahsin EREL

  17’nci ve 18’nci yüzyıllar, Avrupa da, monarşinin ve onun üzerine bastığı feodalizmin çözülmeye başladığı, giderek demokratik devrimlerle yıkıldığı, aydınlanma çağının açıldığı yüzyıllardır. Venedik’te 16’ncı yüzyıl başlarında yayınlanan haber-dedikodu içerikli ve elden dağıtılan bültenleri bir yana koyacak olursak, ilk gazete olan Oxford Gazette de bu süreçte, 1665’te yayınlandı. Bizim ilk gazetemiz olan ve ilk sayısı 16 […]
 • BU SLOGANLAR TUTAR MI?

  Türk siyasi tarihine damga vuran seçim propaganda sürecine baktığımızda karşımıza çıkan en önemli sloganın, SHP’nin 1987 yılında gerçekleşen genel seçimlerde kullandığı “5 yıl daha limon gibi sıkılmaya gücünüz var mı?” olduğunu görüyoruz. Türkiye’nin ekonomik koşullarını ele aldığımızda bu sloganı bugün CHP’nin alıp olduğu gibi kullanabileceği bir gerçeklikle de karşı karşıyayız. Yerel seçimler iktidara bir noktada […]
 • SPOR SERGİ- Uğur SATILMA

  Eski evlerine birkaç daire veren müteahhidin ısrarlarına aldırış etmeyen yaşlı ev sahipleriydi onlar. Fakat yaşanmış­lıklara kıyamayanların karşısında kendilerinin fikrini soran bir müteahhit değil “böyle uygun gördüm” diyen kaba ve da­yatmayıcı bir yapı vardı. Zaten onlar da ev sahibi değil zevk sahibiydiler. Ellerinden uçup giden ise yaşama sevinçleriydi. Kim miydi onlar? Aydan Siyavuş oyuncularını fırça­larken,  tribünden […]
 • ERKEKLİĞİMDEN UTANARAK YAŞAMAK İSTEMİYORUM …

  “Kim bilir, kaç asker, tecavüz ettiği bir Kızılderili kadını öldürdükten sonra saçını kesip ‘Bir savaşçıyla dövüştüm’ diye kahramanlık hikâyeleri anlatmıştır!?.” Sunay Akın … Yıl 1940 lı yıllar… “… geçen günü iskarpini çorapsız giyen bir genç kızı, yolcunun biri ihtarda bulunmuş: ‘Bana bak, bana: artık bundan sonra sizi böyle gezdirmeyeceğiz’ demiş. Hasan Ali Yücel şu yanıtı […]

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 102.715
  0,57%
 • ALTIN 224.04
  0,61%
 • DOLAR 5.296
  0,35%
 • EURO 5.967
  -0,09%
sanalbasin.com üyesidir

medyaz internet hizmetleri
close-link