Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.54
 • DOLAR 5.80

SABAHATTİN ALİ, 71 YILDIR KAYIP

Kültür - 7 Şubat 2019 01:38 A A
balıkesir_anket

Sabahattin Ali’nin ailesi, ölüm haberini neredeyse bir yıl sonra 1949 yılı Ocak ayında aldı. O’na ait olduğu söylenen ceset tanınmaz haldeydi. Teşhis etmeye o zaman hayatta olan annesi ve eşi çağrılmadı. Ceset, esrarengiz bir şekilde kayboldu. Nereye gömüldüğü bilinmiyor. Günümüze kadar gelen iktidarlar tarafından olayın iç yüzü aydınlatılmadı. Bu durum ne zaman son bulacak?
Sabahattin Ali gibi tüm dünyada tanılan, eserleri bir çok dile çevrilen bir yazarın hunharca öldürüldüğünü kabul etmek istemiyorum. Dünyada yazarlara, sanatçılara, fikir ve düşünce insanlarına verilen değeri gördükçe üzüntüm artıyor.

Biz neden değerlerimize onlar hayattayken sahip çıkmıyoruz?
Neden onların özgür düşüncelerine saygılı değiliz?
Neden Sabahattin Ali ve onun gibi katledilen aydınlarımızın unutulmaması için sürekli bir çaba içerisinde değiliz?
Neden bu ölümlere alıştık?

Her birinin cevabında koskoca ayıbımızla karşılaştığımız sorular uzar gider…

Sabahattin Ali’nin çocukluğu, Edremit’in Hekimzade Mahallesi Eski Bayramyeri mevkinde geçer. Gazi İlkokulu’nda okur. Balıkesir Muallim Mektebi’nde öğrenim görür. İlk yazıları Balıkesir’de Irmak Dergisi’nde çıkar. Kazdağları’nda uzun yürüyüşler yapar. Edremir Körfezi’nde çekilen pek çok fotoğraflarını biliyoruz. Bölgeyi onun gibi en insani duygular ile yaşayan yoktur. Hikayelerinde Kazdağları’nın doğal güzelliğini yaşarız. Köylülerin hayatını en can alıcı ifadeler ile anlatır. Hasanboğuldu Efsanesi’ni ondan öğreniriz.
Sabahattin Ali’nin Edremit Körfezi için önemi çok büyük. O nedenle söylemeden geçemeyeceğim. Edremit’te yaşadığı ev, çoktan tüm dünyadan gelen turistleri ağırlayan bir müzeye dönüşmeliydi. Yazılarının yer aldığı dergiler bu müzede sergilenmeliydi. Balıkesir ve Edremit’te yaşadığı zaman sürecini öğrenmeliydik. Sabahattin Ali, tüm dünyaya aittir. O’nu sadece Edremit ile sınırlandırmak olmaz. Hem Balıkesir’de hem Edremit’te yaşamasından dolayı onur duyuyorum. Ama dediğim gibi onu sadece ‘Edremit’in Şairi’ olarak görmek evrensel kişiliğini baltalar.
Edremit bölgesinde yaşadığını vurgulamak istiyorsak bıraktığı mirasa sahip çıkalım. Kentlerimizde yaşadığı yerleri kapsayan bir yol haritası oluşturalım. Onu, kendisine hiç benzemeyen bir heykel ile anmış olmayız. Adının verilen bir kitap fuarında,  kızı Porf. Dr. Filiz Ali’yi halk ile buluşturmazsanız O’nu anmış olmazsınız.Bölgemizde Sabahattin Ali’ye sahip çıkma amacı taşıyan sanatsal ve kültürel etkinlikler yapıldı. Bu örneklerin çoğalmasını diliyorum.
2019 yılı, eserlerinin telif hakkının bittiği yıl… 112. yaşını kutluyoruz ama bu gerçek ile karşı karşıyayız. Pek çok yayınevi, eserleri istediği gibi yayımlayabilecek. Ne yazık ki marketlerde kitapları değerini düşüren bir anlayışla satılmaya başlandı. Kendisini dünya görüşünden dolayı yerden yere vuranlar, O’nun üzerinden rant elde ediyor.Uzun yıllar eserleri yasaklandı. Kitapları basılmadı.17 yıllık bir kayıp söz konusu. Kızı Filiz Ali’ye bu kaybı kim ödeyecek Düzeltilmesi gereken yanlışlar çok. Her şeye rağmen O’nu hep anacağız. O’na ve düşüncelerine sahip çıkacağız. Sabahattin Ali, bizler ile yaşadıkça bu yanlışlar yok olup gider.
Şubat ayı, Sabahattin Ali ayıdır. Doğum günü O’na yakışan bir etkinlik ile kutlanmalıydı. Söz konusu yanlışlıkları yok edeceğimizi anlatmalıydık. Yönetmen Metin Avdaç, 2012 yılında çektiği ”Sabahattin Ali Sabah Yıldızı” belgeseli ile zaten bunu anlatmıştı, anlatmaya devam ediyor. Kendisine destek olmalıydık. Bu amaç ile geçtiğimiz cumartesi günü Ayvalık’ın simgesi Şeytanın Kahvesi’nde, Sabahattin Ali dostları ile beraberdik. ”Sabahattin Ali Sabah Yıldızı” belgeselini izledik. Belgesel gösteriminin gerçekleşmesini Filiz Ali ve Metin Avdaç’a borçluyuz.Kendilerine sonsuz teşekkürlerimi gönderiyorum. Değerli katkıları olmasaydı belgeseli izleyemezdik. Bu etkinlik başta Şeytanın Kahvesinin sahibi Suat Kaçak olmak üzre, Ayvalıklı edebiyat ve sinema severlerin ortak çabaları ile gerçekleşti. Belgesel Dvd’sinin temini, kahvenin düzenlenmesi, projeksiyon cihazı ve sinevizyon perdesinin bulunması, monte edilmesi gibi tüm her şey dayanışmanın ürünüdür. Bu etkinlik hiçbir maddi kaygı da taşımıyordu. Amaç Sabahattin Ali’yi ve savunduğu değerli yaşatmaktı. O gün bizler ile olan herkes var olsun.

Belgesel, O’nun yaşamını ve öldürülüşünü tüm gerçekliği ile anlatıyor. Doğduğu topraklara, yaşadığı her yere gidilmiş. Sabahattin Ali’yi bilen,gören, tanıyanlar ile konuşulmuş. İzlediğimiz her şey gerçek.Dönemin siyasi olaylarını hatırladık. Sabahattin Ali’ye karşı yürütülen karalama kampanyalarına öfkelendik. Günümüzdeki gelişmeler ile ilişkilendirdik. Sabahattin Ali’nin ailesini yakından tanıdık. Onu önce insan olarak çok sevdik. Kızının erdemli bir insan olarak yetişmesi için nasıl bir baba olduğuna tanık olduk. Daha çocukken bile okumaya olan merakı, bizlere örnek oldu. Baş yazarı olduğu Marko Paşa’nın baskılara direnişinden cesaret bulduk. Doğa sevgisinin, insanın yaşamındaki önemini anladık. Her zaman özgür düşünen bireyler olarak yaşamaya devam edeceğimize söz verdik. Bizleri yıldırmak isteyenlere en az Sabahattin Ali gibi cevap vereceğimizden şüphe duymuyorum.O gün bir arada olduğum dostlar, beni buna inandırdı.
Yönetmen Metin Avdaç, günümüzde sermayenin söz sahibi olduğu sektör ile savaşıyor. Yüksek salon kiralarına karşı, mücadeleci yüreklerin bulunduğu yerlere belgeselini ulaştırıyor. O’nun gibi Sabahattin Ali’ye yapılanları kimse cesurca anlatamaz.Aydınlarımızın yok edilişine tepkisiz kalmamız isteniyor. Metin Avdaç ise Sabahattin Ali ile bütünleşiyor.Onu sahipleniyor. Bizlere Sabahattin Ali sevgisini aşılıyor.Onun edebi kişiliğini tanıtıyor Ölümünün ardından kızı Filiz Ali’nin verdiği mücadelenin de sesi olmuş. Belgesel gösterimi pek çok kez Filiz Ali’nin katılımı ile gerçekleşti. Keşke o gün de Filiz Ali ve değerli yönetmenimiz bizler ile olsaydı. Bunu çok isterdim.Sanki izlediğimiz her şey birden canlanıverecekti.
Ayvalıklılar, Filiz Ali’nin burada yaşıyor oluşundan onur duyuyor. Belgesel gösterimi öncesinde yaptığı konuşma ile Şeytanın Kahvesi’nin sahibi Suat bey bunu dile getirdi. Etkinliğin Ayvalık’üa gerçekleşmesinin en önemli nedeni Filiz Ali’nin burada yaşamasıdır. Ayvalık halkına, klasik müziği sevdirmiş. Müzik okulu, AIMA Ayvalık International Music Academy’de yetişen öğrenciler geleceğimizdir. Ayvalıklılara babasından devraldığı misyonu aktarıyor. Onlar ile onlar gibi yaşıyor. Sabahatin Ali’nin kızı olarak değil Prof. Dr. Filiz Ali olarak varlığı kent için çok önemli. O’nu öğrencileri ile Şeytanın Kahvesi’nde sohbet ederken görebilirsiniz.
Kahvenin kültürel, sanatsal değerlere sahip çıkan ev sahipliği, ”Sabahattin Ali Sabah Yıldızı” belgeselini de kucakladı. Ayvalılıkları, Sabahattin Ali ile bir araya getirebilecek başka bir yer hemen akla gelmiyor. Belgesel ile Sabahattin Ali’nin yaşadığı kentlerin en güzel hallerini gördük.Değişsin istemediğimiz Ayvalık’ın dokusunu olduğu gibi yaşatan yerdir Şeytanın Kahvesi…
Belgeseli izleyen bizler Sabahattin Ali’nin yaşamına dair daha bilmediğimiz çok şey olduğunu fark ettik.Onun eserlerinin zamansız olduğunu biliyoruz.Yazdıkları gelecekte de karşılık bulacak. Hak, adalet, eşitlik gibi demokrasiyi var eden değerler için büyük yazarımız gibi bedeller ödeyenler yine olacak. Bizlerin Sabahattin Ali’yi sevdiğimiz gibi, gelecek nesiller de gerçekleri savunanları sevecek, onların yanında yer alacak. İşte o zaman faili meçhul cinayetler aydınlanacak. Buna neden olanlar, vicdanlardan kaçamaz.
Belgeseli izlemek için gelen herkes Sabahattin Ali sevgisi ile oradaydı. Teknik sorundan dolayı belgeselin son kısmı izlenemedi. Hiç kimse bunu sorun etmedi. Herkes belgesel bana ne öğretti, Sabahattin Ali’yi nasıl yaşatabilirim gibi olumlu düşünceler ile Şeytanın Kahvesi’nden ayrıldı. Hoşgörülü dostlara selam olsun. Her biri aydınlanma ordusunun bir neferidir. Onlardan aldığım güç ile Ayvalık’tan döndüm.

Yaşadığım tüm  zorluklar için Sabahattin Ali’nin Sinop Cezaevi’nde iken yazdığı gibi: ”Aldırma gönül aldırma” diyeceğim. Kazdağı Çiğdemi’nin başı önüne hiç eğilmeyecek.

Bu haber 608 kez okundu.
merkez_optik
Kültür - 01:38 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

SON EKLENENLER

 • 01
  KADROLAR GÜNCELLENİYOR!
  Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Belediye Meclisi’nin ilk toplantısında üyelere  “kadrolardaki güncellemeler”le ilgili bilgi verdi. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz öncelikle Mürsel Sabancı ve Hüseyin Turhan’ın yeni genel sekreter yardımcıları olarak göreve başladığını açıkladı. Yine Başkan Yılmaz’ın verdiği bilgiye göre, Ahmet İnan, Strateji ve Geliştirme, Levent Mertoğlu, İnsan Kaynakları ve Eğitim, Fatih Doğan […]
 • 02
  ESNAF DAİRE BAŞKANLIĞI YA DA ESNAF MASASI İSTEDİLER
  Balıkesir Esnaf Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Fehmi Erdem ve yönetim kurulu üyeleri beraberindeki oda başkanları ile birlikte Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ı ziyaret etti. BESOB Başkanı Erdem, ” Biz Büyükşehir Belediyemizden esnafımızın sorunlarını çözmesi için Esnaf Daire Başkanlığı ya da Esnaf Masası kurmasını bekliyoruz”  dedi.  Balıkesir’de 85 oda ile 43 bin 500 esnafın temsilcileri olarak […]
 • 03
  ABİ İLE BAŞKANIM
  Altı ay öncesine kadar sadece Beylikdüzü’nün tanıdığı  Ekrem İmamoğlu, nasıl oldu da tüm Türkiye’de bu kadar kısa sürede sevildi ve Cumhurbaşkanlığına aday olarak görülür hale dahi geldi? Seçim kazanmak başarıdır, kısa sürede alınan yola bakılacak olursa hem de çok büyük başarıdır ancak asıl bu tarafa bakmak gerekmez mi? Nasıl oldu da taraflı tarafsız, partili partisiz […]
 • 04
  YEREL PARLAMENTODA TAKTİK SAVAŞLARI!
  AK Parti’nin 42, CHP’nin 34, İYİ Parti’nin 10, MHP’nin 3 ve DP’nin 3 üye ile temsil edildiği Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Demokrat Parti ile MHP’li üyelerin tutumu çoğunluğu belirledi, AK Parti’nin yolunu açtı.  AK Parti listelerinden seçilen MHP’li üyeler, Altıeylül Belediye Meclisi toplantısı öncesi AK Parti’den istifa edip grup kurdu. Ancak büyükşehir üyesi de olan […]
 • 05
  MECLİS OLAYLI BAŞLADI !
  31 Mart seçimlerinde belirlenen Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi bugün ilk kez toplandı, ilk toplantıya tartışmalar, laf atmalar ve itişip kakışmalar damga vurdu.  CHP’li üyelere yeterli yer ayrılmaması ilk gerginliği getirdi. Yarım saat gecikmeli olarak 16.27’de Meclis toplantısı başladı. Ancak yoklamada CHP’li üyelerin salonda olmadığı gözlendi. CHP’liler yaklaşık 5 dakika sonra salona girdi. Bazı üyeler ayakta […]

YAZARLARIMIZ

 • İKİYÜZLÜ SİYASET ÜZERİNE!

  Siyaset alanında ikiyüzlülük, S. P. Huntington’nun “Medeniyetler Çatışması” (1996) ile Batı’ya armağanıdır. Yazık ki bugün, post modern süreç içinde dünyada giderek yaygınlaşan böyle bir durumu yaşıyoruz. Asya, Afrika hatta Amerika’da dini orijin üzerinden yükselen tepkilerle birleşince Huntington uyarısı, savaşlar, iç çelişkiler nedeniyle yorgun düşmüş Batı üzerinde etkili oldu. Bu uyarı bir anlamda Batı’yı, kültürel bagajında önemli […]
 • ABİ İLE BAŞKANIM

  Altı ay öncesine kadar sadece Beylikdüzü’nün tanıdığı  Ekrem İmamoğlu, nasıl oldu da tüm Türkiye’de bu kadar kısa sürede sevildi ve Cumhurbaşkanlığına aday olarak görülür hale dahi geldi? Seçim kazanmak başarıdır, kısa sürede alınan yola bakılacak olursa hem de çok büyük başarıdır ancak asıl bu tarafa bakmak gerekmez mi? Nasıl oldu da taraflı tarafsız, partili partisiz […]
 • BALIKESİR LİSESİ’NE SELAM

  Çamlık yokuşunda, Lise yolunda, Gözlerin zeytin karası, Sesin höşmerim tadında, Bakışın serçe kaçışlı, Gülümsemen nar ekşisi, Nefesin bahar esişli.. Balıkesir üstünde ilim şatosu, Şehitler Lisesi, Gaziler Lisesi. Dağ başında kardelenler, Nergis ferahlığında Çamlık tepesi. İzciler geliyor selama durun.. Şehitler gidiyor selama durun.. Şehitler sıra sıra, gaziler madalyalı.. Yetiştirdi yüz binlerle sayılı.. Marşları, şarkıları, türküleri duyalı […]
 • NE OLDU?

  Ne olacak damat şaşırdı. Damadın “reform paketinden bakın ne çıktı. Devlet iki-üç bin dönümlük kamu arazilerinde çiftçilik yapacakmış. O zaman devlet, atlet-kilot üretir mi diye Sümerbank’ı neden özelleştirdiniz Süt Endüstrisi Kurumunu (SEK), Et Balık Kurumunu (EBK) özelleştirirken bunlar devletin iş değil diyordunuz. Bunlar değil seracılık devlet işi öyle mi? Karadeniz’in fındık üreticisini koruyan FİSKO BİRLİĞİ-Antalya’nın […]
 • 90 GÜN KALA AKLIMA GELENLER – Birgi TUNA

  Bugün 18 Şubat 2019. 19 Mayıs 2019’a tam 90 gün kaldı. Emperyalizm, 20’nci yüzyılda en büyük hezimeti Çanakkale’de yaşadı. Uğradığı hezimete rağmen, Türk Milletini esir etmek için 30 Ekim 1918 Mondros Ateşkes Antlaşmasıyla başlayıp 10 Ağustos 1920’de Sevr Antlaşmasıyla tamamlanmaya çalışılan süreçte emperyalist ordular tek kurşun atmadan Yunan, Bulgar, Arap çeteleri maşa olarak kullandı. Bu […]
 • ANNEANNEMİN MEMLEKETİ HAVRAN

  3 yıl önce aramızdan ayrılan pamuk anneannem Havranlı. Babasını kaybedince Edremit’e taşınmışlar. Anneannem Edremit’in son zamanlardaki değişimini gördükçe; ”Benim memleket Havran aynı kaldı.” derdi. Edremit’ten Kadıköy’e lale toplamak için yürüdüklerini anlatırdı. Buraların günümüzdeki hali, anneannemin yaşadıklarının sanki bir masal olduğunu anlatıyor. Onun sağlığında ne yazık ki Havran’a beraber çok gelemedik. Küçüklüğümdeki bir gidişimizi hatırlıyorum. Altınkum’dan […]
 • DUYARLI BAŞKANLARA ALKIŞ

  Yerel seçimler öncesi başkan adayları örnek davranışlara imza attı. TEMA Vakfı Balıkesir İl Temsilciliği’nin “çevre dostu belediye başkan adayları arıyoruz” çağrısına adayların hemen hemen  tümü imza verip, destek oldu. Bir çok başkan adayı TEMA Evi’ni ziyaret etti, bazıları ise yaşadıkları ilçelerde doğa dostu başkan taahhütnamesini imzaladı. Aynı şekilde bir çok aday Otizmli Bireyleri Destekleme Vakfı’nın […]
 • KÖY ENSTİTÜLERİ / Fatma Zehra KÖSELEY

  Tarih , 17 Şubat 1923 yer İzmir. Tarihimizin o meşhur “İzmir İktisat Kongresi” nde Mustafa Kemal Atatürk geleceğimizin eğitim ve öğretiminin temelini oluşturan ilkelerin tespitlerini şöyle özetler. ” Evlâtlarımızı o şekilde eğitmeli ve terbiye etmeliyiz, onlara o şekilde bilgi, anlayış vermeliyiz ki, ticaret, ziraat ve sanat dünyasında ve bütün bunların faaliyet alanlarında verimli olsunlar, etkili […]
 • MEKTUP

  Sen öldün. Öldürmek bir eylemdir. Türkçe dilbilgisinde ya da yasalarda “fiil” de denir. Oysa ölmek bir eylem değildir. Senin ölmeni, ölümü, ölmeleri bir eylem yaptı insanoğlu ve ölünden ve ölümlerden kendine zırhlar, kapılar ve tesbitler icat etti. Ölümünden ve ölümlerden kendine konuşacak çok şey buldu ama yapacak hiçbir şey bulamadı. Sen öldün. Senin ölümünü ve […]
 • NAMUSLULARIN SİYASETİ / İbrahim ATACANOĞLU

  Namuslu insanlar yani egoları toplumsal değerlerin önüne geçmemiş insanlar, namussuzlar kadar hırslı olmadıkları için çoğu zaman siyasi mücadelede geride kalabiliyorlar. Asıl siyaseti yapması gerekenler bu gruptaki insanlardır.Aksi taktirde her anlamda ülkede refaha huzura ulaşmak mümkün olmamaktadır. Dikkat ederseniz ülkemizde sağını solunu ayırt etmeksizin baktığınızda bir koltuk savaşı mücadelesini görmek mümkün. Nefsiyle haşır neşir olanlar için […]
 • KORKMA CANCAĞZIM!.. İhsan DURAK

  “Korkulu düşün, sonu hayırdır” diye söylenir. Sevgi ve korku toplumlarının temel özellikleri bir birinden fersah fersah farklıdır. Binlerce yıldır tanrıların, (Tengri) gazabından kendilerini sakınan insanlar, sığınacak, dua edecek bir uluya karşı sevgi ve saygılıdırlar. İnsanların sevgi ve saygıları üzerinden duygu sömürüsü yapanlar. İnsanların akıllarını başlarından alacak korkular yaratmanın sevdasını yaşayarak; kendi geleceklerini garanti altına almayı […]
 • SİYASİ İŞLER- İlhan AY

  Bugün 14 Şubat Sevgililer Günü. Seçen ve seçilen için ise 31 Mart Sevgililer Günü. Çünkü bugünde seçmen gül de verir, diken de. Herkes hesabını kitabını buna göre yapsın. Malum seçim zamanı, sokakta, pazarda, kahvede, otobüste her yerde aynı sohbetler. Bizim milletimiz kahvehanelerde hükümet de yıkar, hükümet de kurar, yani siyasi bir milletiz… Onun için halkın […]
 • MERHABA BENİM ADIM EYLEM. ÖYKÜ ARİN YAZICININ ANNESİYİM! – MEMET KOŞAR

  2 ay ne kadar uzun bir süre sizin için? Belki tuttuğun takımın şampiyon olup olamayacağı belli olacak, heyecanla bekliyorsun. Belki çocuğun olacak cinsiyeti belli olmuş onu kucağına alacağın günü bekliyorsun, sabırsızca. Okulun bitecek, içinde bir umut var hayata dair bir çok şey seni bekliyor, umutlusun. Veya nişanlın askerde, dönmesine de 2 ay kaldı, korkuyorsun, her […]
 • 3 AY = ÇOK SENE… Nedim ISPARTA

  İstasyon mahallesi yazımda bahsettiğim gibi,  fabrikamızın özelleştirilmesi / kapatılmasının ardından çil yavrusu gibi dağıldık. Ben de bir arkadaş vasıtasıyla Görsel Yayınlar’a ansiklopedi satışı için başvurdum ama şartlar uymadı.  Lise mezunu değildim. Dursunbey’de satış yaparken yardımcı olduğum İpek hanım, beni direk müdür Hüseyin Aslan’ın( Facebook’dan arkadaşım şu anda) odasına götürdü.  – Nedim abi bu işi yapamazsa […]
 • BİR DÜNYA ÇİÇEK- RAMAZAN KARACA

  Geçtiğimiz hafta Avlu Gösteri Merkezi’nde çok güzel ve yararlı bir etkinlik gerçekleştirildi. Benim de özellikle takip ettiğim gecede yaşadıklarımız ve gördüklerimiz bizleri çok mutlu etti. Geceyi Türk Eğitim Vakfı Balıkesir Şubesi tertiplemişti. “Safiye Ayla- Anma Etkinlikleri” ismi verilen gecenin neden TEV tarafından yapıldığı da davetiyenin üzerinde yazıyordu. Safiye Ayla TEV’in çok değerli ve önemli bir […]
 • AGENDER NESİL- Sedat İRGİL

  Cinsiyet veya teknik adıyla “Cinsel Kimlik” çok karmaşık bir kavram. Kromozomlarınızın XX veya XY olması yeterli değil. Anne karnında maruz kaldığınız hormon, beslenme, anotomik yapı vs. bunda çok etkili. Ayrıca aynı yemek kültürü gibi toplumun kadın ve erkeklere yüklediği roller var. Yine teknik adıyla “Toplumsal cinsiyet rolleri” . Yani doğar doğmaz başlayan bir cinsel rol […]
 • GÖMEÇ’TE  BEKLENEN  SONUÇ… Tahsin EREL

  Bir yerel  seçimi daha geride bıraktık… Gömeç belediyesi Ak Parti’den CHP’ye geçtinin ötesinde, Gömeç halkının sevdiği ama 5 senede doğru dürüst iş yapmayan, halkı ve hizmeti seçime 3 ay kala hatırlayan,  “yapacağız”, “edeceğiz”  sözleriyle sadece vaad sunan Kazım Arslan’dan,  Gömeç  halkının sevdiği  ve her konuşmasında halkı öne çıkartarak, “aday benim ama Gömeç’i , Gömeç halkı […]
 • ÇOK ÖNEMLİ- Tanyol KIPÇAK

  Neresinden başlasam bilemedim.. Neresinden tutsam elimde kalıyor.. Hani Mart Şubat’tan iyi, Nisan da Mart’tan iyi olacaktı ya… Damat bey öyle demişti… Dolardan başlayalım mı?.. Ocak ayında 5.20 idi , şimdi 6’ya geldi dayandı mı?.. Dayandı.. O dayandı da biz ona dayanabilecek miyiz acaba?.. Bakın burası çok önemli!.. Soğan, patates aldı başını gitti mi?. Önlem olarak […]
 • BANDIRMA’NIN “BEKA” SORUNU

  Bu yerel seçimlerde ülkenin “beka” sorunu olduğunun sık sık iktidar tarafından gündeme getirilmesi kamuoyunda sıkça tartışılan bir konu durumuna geldi. Yerel seçimler öncesi bu açıklamaları tabanı konsolide etme çabası olarak görüyorum. Diğer yandan da Türkiye’nin kamplaşmalarla çalkalandığı 1980 öncesinde, 2’nci Dünya Savaşı yıllarında ve PKK terör örgütünün en kanlı eylemlerini yaptığı 90’larda hiçbir siyasetçinin  “Beka sorunu […]
 • MESLEKİ EĞİTİM- Uğur SATILMA

  Şimdilerde ortadan kal­kan “düz lise”lerin dünyada başka örnekleri herhalde bu­lunmaz. Adı üstünde akademik başarı ve ilgi düzeyi ne olursa olsun milyonlarca öğrenciyi düz liselerden “düz” bir şe­kilde mezun ettik. Şanslı ya da aka­demik olarak yeterli bir bö­lümü üniversiteye devam etti an­cak büyük bir kısmı gereken yaşam becerilerinden yoksun olarak hayatın ortasına düşü­verdi. Mesleki eğitimi ikinci […]
 • KÖY ENSTİTÜLERİ ÜZERİNE ÜLKE GENELİ ÜZERİNDEN BİR ANALİZ …

  Öksüz yurtlarının babası sayılan, daha sonra Kastamonu Milletvekili olan İsmail Mahir EFENDİ 14 Temmuz 1914’de Meclis-i Mebusan’da yapmış olduğu konuşmada şöyle diyordu: “…Bendeniz diyorum ki, aşağı yukarı yetmiş tane sancağımız var. Yahut memleketi yetmiş mıntıka-i maarife ayırınız. Bu sancaklardan çiftlik olan bir yerinde, yahut arazi-i emiriyeden bulunan bir mahallinde bir zükura ve bir inasa mahsus, […]

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 96.886
  -1,34%
 • ALTIN 237.47
  0,90%
 • DOLAR 5.797
  1,12%
 • EURO 6.536
  0,46%
sanalbasin.com üyesidir

medyaz internet hizmetleri
close-link