DOLAR31,0708% 0.17
EURO33,6790% -0.05
STERLIN39,4560% 0.03
FRANG35,2677% 0.06
ALTIN2.032,57% 0,77
BITCOIN1.627.2371.084

REKTÖR ADAYLARI REKTÖR YARDIMCISI OLDU

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
REKTÖR ADAYLARI REKTÖR YARDIMCISI OLDU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Balıkesir Üniversitesi Rektörlüğü görevine atanan Prof. Dr. Yücel Oğurlu, çalışacağı rektör yardımcılarını belirledi.

Balıkesir Üniversitesi öğretim üyelerinden;  Prof. Dr. Fatih Satıl, Prof. Dr. Cevdet Avcıkurt ve  Prof. Dr. Murat Doğdubay, Rektör Prof. Dr. Yücel Oğurlu tarafından 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu uyarınca Rektör Yardımcısı olarak vekaleten görevlendirildi.

Anımsanacağı gibi Fen Fakültesi öğretim üyesi Satıl ile Turizm Fakültesi öğretim üyeleri  Avcıkurt ve Doğdubay son atama öncesi rektör adayları arasındaydı.

Balıkesir Üniversitesinin her alanda gelişmesi için çalışmaya başladıklarını belirten Rektör Prof. Dr. Yücel Oğurlu; “Üniversitemizin Türkiye’nin önde gelen üniversiteleri içinde olması arzusu içindeyiz. Bu kapsamda çalışma arkadaşlarımızı belirliyoruz. Üniversite olarak çalışma kültürü olan, nitelikli, özgün araştırmalar yapabilen, rekabetçi, kendini sürekli geliştirmeyi bilen kalifiye bireyler yetiştirilmesini amaçlıyoruz. Eğitimde, bilimde, sosyal alanlarda ulusal ve uluslararası düzeyde kabul gören eğitim odaklı, yenilikçi bir üniversite olmayı amaçlıyoruz” dedi. Üniversitenin şehir, sanayi ve bölgeye entegre olmasını arzu ettiklerini de vurgulayan Oğurlu, birlik ve beraberlik içinde barış ve huzur ortamının olduğu bir üniversite olarak çalışma içinde olacaklarını  söyledi.

Ülkenin ve şehrin gelişmişlik düzeyinin ve hayat kalitesinin artmasına katkı sağlamayı amaçladıklarına da dikkat çeken Rektör Oğurlu şunları söyledi:

“Milletin değerlerine bağlı, insan haklarına saygılı, bilgi ve teknoloji üreten, küresel rekabette yerini bulabilecek, ilerlemeye açık ve ‘muasır medeniyet seviyesi’nin üzerinde hedefleri olan bireyler yetiştirme amacımız olmalı. Uluslararası standartlarda eğitim-öğretim kalitesine ulaşmış, akademik üretimi ve ‘üniversite-şehir-sanayi iş birliği’ni sağlamış, kurum kimliği yüksek ve aidiyet duygusunun geliştiği, daha fazla tercih edilen bir üniversite olmak hedefimiz. Bu hedefler doğrultusunda, çalışma arkadaşlarımızı, yeni yönetimimizi belirliyoruz. Yakında, rektör danışmanlarının belirleneceğini, vekaleten yürütülen birçok görevde zamanı geldikçe asaleten atamaların olacağını ve aktif kurulların oluşturulacağını hep birlikte göreceğiz.”

FATİH SATIL KİMDİR?

1970 doğumlu olan Prof. Dr. Fatih Satıl, Balıkesir Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi Biyoloji Eğitimi Bölümü mezunudur. 1993 yılında bu yana Balıkesir Üniversitesinde akademisyen olarak çalışmaktadır.
Bitki Bilimci olan Prof. Dr. Fatih Satıl’ın; Tıbbi ve Aromatik Bitkiler, Biyoçeşitlilik ve Etnobotanik alanında çalışmaları bulunmaktadır. Uluslararası ve ulusal hakemli dergilere yayınlanan çok sayıda makalesi ve bildirisi, ayrıca yurt dışında bir kitap bölümü, yurt içinde ise basılmış 6 kitabı vardır.
Prof. Dr. Fatih Satıl, Balıkesir Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi Dekanlığı, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Halen Balıkesir Üniversitesi Botanik Bahçesi ve Herbaryum Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü ve Botanik Anabilim Dalı Başkanlığı görevini yürütüyor.
YÖK Kalite Kurulu Dış Değerlendiriciliği ve TÜBİTAK 4006 il temsilciliği görevlerini de yürütüyor.

CEVDET AVCIKURT KİMDİR?

Prof. Dr. Cevdet Avcıkurt, 1968 yılında Sakarya-Kaynarca’da doğdu. 1988 yılında Uludağ Üniversitesi Balıkesir Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’nu bitirdi ve aynı okulda 1989 yılında araştırma görevlisi olarak göreve başladı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yurt dışı bursunu kazanarak gittiği İngiltere’de yüksek lisansını 1992 yılında University of Surrey’de tamamladı. 1997 yılında Balıkesir Üniversitesi’nde Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik anabilim dalında doktora derecesini alan Avcıkurt, 2000 yılında doçent ve 2006 yılında ise profesör oldu. Üniversitenin değişik kademelerinde yöneticilik görevlerinde bulunan Avcıkurt, 2003-2013 yılları arasında Balıkesir Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürlüğü görevini yaptı. 25 Nisan 2013 tarihinde Bakanlar Kurulu kararı ile Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’nun yerine kurulan Turizm Fakültesi’ne ilk dekan olarak atandı ve 19 Aralık 2020 tarihine kadar bu görevini yürüttü.
Turizm alanında sektör deneyimine de sahip olan Avcıkurt’un yurt içi ve yurt dışında yayımlanmış çok sayıda eseri bulunmaktadır. Çeşitli Avrupa Birliği projelerinde proje yürütücülüğü de yapan Cevdet Avcıkurt, halen, Turizm İşletmeciliği Bölüm Başkanlığı ve Turizm İşletmeciliği Anabilim Dalı Başkanlığı görevini yürütmektedir. İyi derecede İngilizce ve Almanca bilen Avcıkurt, evli ve iki çocuk babasıdır.

MURAT DOĞDUBAY KİMDİR?

1976 yılı İnegöl doğumlu olan Prof.Dr. Murat Doğdubay, ilk ve ortaokul eğitimini bu ilçede yaptı. 1992-93 öğrenim dönemi İnegöl Lisesi mezunudur. Balıkesir Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’ndan 1998 yılında mezun oldu. Balıkesir Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Anabilim Dalı’nda 2000 yılında yüksek lisans, 2006 yılında da doktora eğitimini tamamladı. 1998 yılından itibaren araştırma görevlisi, 2006 yılından itibaren Yardımcı Doçent günümüzde ise Profesör Doktor olarak Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünde çalışıyor. Gastronomi, Osmanlı-Türk Mutfağı, Kültür ve Mutfak İlişkisi konularında çok sayıda ulusal ve uluslar arası bildiri, makale ve kitap çalışmaları bulunan Doğdubay, bir dönem Balıkesir Üniversitesi Kepsut Meslek Yüksekokulu Müdürü olarak da görev yaptı.

YORUM YAP