PROTOKOL KRİZİ MECLİS’TE !

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
PROTOKOL KRİZİ MECLİS’TE !

Balıkesir’de Cumhuriyet Bayramı törenlerinde Garnizon Komutanının Atatürk Anıtı’na çelenk sunumunda protokolde yer almamasına büyük tepki gösteren CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı konuyu alternatif törenin ardından, TBMM oturumunda gündeme getirdi. Ardından Savunma Bakanı Yaşar Güler ve İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın yanıtlaması istemiyle Meclis başkanlığına iki ayrı soru önergesi verdi.

Balıkesir’de bayram coşkusuna gölge düştüğünü öne süren Sarı, “Milli bayramlarımızı her geçen gün yok sayma çabasında olan iktidar temsilcilerinin yaşattığı bu protokol skandalı halkımızın gönlünde derin bir yara açmıştır. Ordumuzu itibarsızlaştıran, rütbe karmaşası ve alt üst ilişkileri nedeniyle yaşanılan sorun acilen çözülmelidir” dedi. 

Coşkun YAMAN (balikesir24saat.com) Balıkesir’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Atatürk Anıtı’nda düzenlenen çelenk töreni ile Kuva-yi Milliye Meydanı’nda gerçekleştirilen kutlamalarda protokol değişikliği dikkat çekti. Anıttaki törende Vali İsmail Ustaoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz çelenk sundu.

Meydandaki kutlamada ise yine Vali Ustaoğlu ve Başkan Yılmaz halkın bayramını kutladı. Gözler ise Türk ordusunu temsilen Garnizon Komutanını aradı.

SARI’DAN ANINDA TEPKİ

Anıttaki resmi törenin ardından alternatif çelenk sunma töreninde bu konuya değinen CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı,”Yıllardır törenlere katılıyoruz, çocukluğumuzdan beri bu alanlardayız. İlk defa Mehmetçik’imizi, milletimizi temsil eden Garnizon Komutanı protokolde yer almadı, çelenk sunmadı ve buna müsaade edilmediğini görüyoruz. Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü temsil eden, memleketimizin, milletimizin temsilcisi olan Mehmetçiğimizin ana kucağı bildiği ordumuzu itibarsızlaştırmalarına asla göz yummayacağız, müsaade etmeyeceğiz.” dedi.

İKİ KOMUTAN DA TÖRENDEYDİ

Sarı’nın bu açıklamalarının yerel basında ve haber sitelerinde de yer almasına karşın Valilikten konuya ilişkin bir açıklama yapılmadı.

Aslında il protokolünde Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın üstünde yer alan Garnizon ve 9. Ana Jet Üs Komutanı Hv.Plt.Tuğg. Cihangir Kemal Yüzçelik ve İl Jandarma Komutanı Tümg. Nurettin Alkan her iki törene de katılmıştı.

Sorunun İl Jandarma Komutanının tümgeneral, Garnizon Komutanının tuğgeneral olmasından kaynaklandığı öğrenildi. Jandarmanın İçişleri Bakanlığına bağlanması, yeni gelen komutanın tümgeneral  ve garnizon komutanının tuğgeneral olması nedeniyle böyle bir sorunun  yaşandığı kaydedildi.

KONU MECLİS’TE 

CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı alternatif törenin ardından konuyu bu kez TBMM’de gündeme getirdi. Yaşanan olayı “protokol skandalı” olarak değerlendiren Sarı konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:
“Cumhuriyetimizi 100. yılına yakışır bir şekilde kutlamaya çalıştığımız bu günlerde Kuvay-i Milliyenin başkenti Balıkesir’de, 29 Ekim bayram kutlama etkinlikleri kapsamında düzenlenen çelenk sunum töreninde Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü temsil eden, milletimizin gözbebeği ordumuzun temsilcisi garnizon komutanına protokolde çelenk sunum hakkı tanınmamıştır. Yıllardır tüm halkımımız ile devletimizin, milletimizin ve ordumuzun temsilcilerinin omuz omuza kutladığı bayram coşkumuza gölge düşmüştür. Milli bayramlarımızı her geçen gün yok sayma çabasında olan iktidar temsilcilerinin yaşattığı bu ‘protokol skandalı’ halkımızın gönlünde derin bir yara açmıştır. Ordumuzu itibarsızlaştıran, rütbe karmaşası ve alt üst ilişkileri nedeniyle yaşanılan bu sorunun acilen çözülmesi için İçişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığının gecikmeden bir çözüm üretmesini bekliyoruz”

İKİ BAKANA SORU ÖNERGESİ 

Milletvekili Sarı ayrıca TBMM Başkanlığına  Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ve İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya‘nın  yanıtlaması istemiyle iki ayrı soru önergesi verdi.

Önergeler şöyle:

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılını kutladığımız Kuvayı Milliyenin Başkenti Balıkesir’de, 29 Ekim’de halkımızın coşkusuna gölge düşürülmüştür. Atatürk Anıtı’na çelenk sunumunda yaşadığımız talihsiz “protokol skandalı” halkımızın büyük tepkisine neden olmuştur. Atatürk Anıtı’na çelenk sunumunda yaşadığımız talihsiz “protokol skandalı” halkımızın büyük tepkisine neden olmuştur.

1-  Cumhuriyetimizin 100. yıl kutlamasında Balıkesir Garnizon Komutanı Atatürk Anıtı’na çelenk sunumunda yer aldığı halde rütbesi İl Jandarma Komutanı’ndan düşük gerekçesiyle çelenk sunumunda bulunmamıştır. Bu gerekçe hangi mevzuatımızda hangi gerekçelerle yer almaktadır ki Kuvayı Millinin Başkentinde “protokol skandalı” yaşanmıştır?

2- Kuvayı Milliye kentimiz, Kuvayı Milliye mücadelemizin ateşinin yakıldığı Balıkesir’de yaşanan bu “protokol skandalına” kim ya da kimler sebep olmuştur?

3- Mehmetçik’imizi, milletimizi temsil eden Garnizon Komutanı protokolde yer almamasına, çelenk sunmamasına müsaade etmeyenler kim ya da kimlerdir?

4- Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü temsil eden, memleketimizin, milletimizin göz bebeği, Mehmetçiğimizin ana kucağı bildiği ordumuzu itibarsızlaştırmaya çalışanlar kim ya da kimlerdir?

5- Devletimiz, ordumuz ve halkımız Kuvayı Milliye ruhuyla ve coşkuyla milli bayramlarımızda 100 yıldır bir arada, yan yana, omuz omuza dururken, protokol teamüllerine uyulmamasıyla ortaya çıkan skandalın sorumlularına hangi müeyyideler uygulanacaktır?

6- Türk Milleti’nin kurtarıcısı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü minnet ve saygıyla anacağımız 10 Kasım günü “protokol skandalının” yaşanmaması için ivedi olarak ne yapacaksınız

YORUM YAP