DOLAR31,0708% 0.17
EURO33,6790% -0.05
STERLIN39,4560% 0.03
FRANG35,2677% 0.06
ALTIN2.032,57% 0,77
BITCOIN1.605.665-0.394

PINARBAŞI KÜLTÜR, SANAT VE DOĞA FARKINDALIĞI MERKEZİ

Yayınlanma Tarihi :
PINARBAŞI KÜLTÜR, SANAT VE DOĞA FARKINDALIĞI MERKEZİ

Sevgili okurlarım, merhaba.

Dünyanın sayılı oksijen cennetlerinden biri olan Kazdağları’nın eteğine kurulu Pınarbaşı Köyü’ne davetlisiniz. Şimdi gelin, sizlerle birlikte hiç vakit kaybetmeden kapısı Kazdağı Milli Parkı’na açılan doğa harikası köyümüze doğru bir yolculuğa çıkalım. Bakalım, bizi neler bekliyor?

Eski isimleri Kömürcü ve Uçurumoba olan Pınarbaşı, Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı bir dağ köyü. Tipik bir Yörük yerleşim özelliği gösteren köyümüz, Güre’de bulunan Pınarbaşı Piknik Alanı ile karıştırılıyor. Biz Zeytinli, Beyoba, Ortaoba ve Mehmetalan köyleri ile komşu olan Pınarbaşı’na doğru yol almaktayız. Bunu en başta belirteyim. Sonra, sizi yanlış bir yere getirdiğimi düşünmeyin.

Sağlık ve şifa kaynağı olan çam havasıyla insanı bir başka dünyaya alıp götüren köyümüzün manzarası, nasıl anlatılır bilemiyorum. Bir zamanlar suyun kutsal bir değer olduğu Akçay, olanca güzelliğiyle sizi selamlıyor. O edalı selamı alınca insan, Akçay ve diğer tatil bölgelerinin son yıllardaki değişen yüzünü unutuyor. Edremit Körfezi’ndeki giderek artan yapılaşmayla birlikte kültürel ve doğal değerlerin de etkilendiğini bir an için düşünmüyor. Zihninde, Pınarbaşı’ndan bakmaya doyulamayan bir manzara olarak kalmasını istiyor.

Son yıllardaki başarılı çalışmalarıyla bölgede herkesin takdirin toplayan Edremit Lisesi Mezunları Derneği; her köşesinde bambaşka güzelliği barındıran Pınarbaşı Köyü’nde kurs, seminer vb. etkinlikleri düzenlemek, özellikle çocuk ve kadınlara yönelik etkinliklerle topluma hizmet vermek amacıyla bir kütüphane oluşturmak istedi.

Bu düşünceyi hayata geçiren derneğimiz ve Edremit Belediyesi arasında hazırlanan protokol, 20 Haziran 2022 tarihinde dernek başkanı Hülya Budak ve Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan tarafından imzalandı. O günden sonra çalışmalar hızlandı. Dernek yöneticileri başta olmak üzere eğitime, kültüre ve doğaya gönül veren birçok kimse büyük bir özveride bulundu. Ve “Pınarbaşı Kültür, Sanat Ve Doğa Farkındalığı Merkezi”  , 23 Nisan 2023 tarihinde hizmete açıldı.

Geleceğimiz çocuklarımızın bayramı bu özel günde açılan kütüphaneyi, kültür dünyasına kazandırıldığı gün görememiştim. O zamandan beri, Pınarbaşı Köyü’ne gidip bir kültür, sanat ve doğa farkındalığı merkezi olan bu hizmet binasını görmek istiyordum. Çünkü özellikle köylerimizde açılan kütüphanelerin varlığını oldukça önemsiyorum. Bu kütüphanelerimiz, köylerimizde kültürel ve sosyal etkinliklerin gerçekleştiği bir buluşma durağına dönüşüyor. Böylesine önemli bir misyonu üstlenen kütüphanelerin devamlılığını sağlamak için hepimize görev düşüyor değil mi?

Sevgili okurlarım, bu duygu ve düşüncelerim beni Pınarbaşı Köyü’ne götürdü. Geride bıraktığımız 2023 yılının son günlerinde, Edremit Lisesi Mezunları Derneği ve Edremit Belediyesi’nin ortak projesi olarak hizmete açılan kütüphaneyi görebildim. Emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Sağ olun, var olun.

Bu ziyaretim sırasında, başta köy halkımız olmak üzere bölgede yaşayan herkesin katılabileceği hangi etkinlikler düzenlenebilir gibi konular hakkında köyümüzün muhtarı Serap hanım ile fikir alışverişinde bulunduk. Sohbetimize, köyde uzun yıllardır yaşayan Ayşe Hanım da samimi sohbeti ve aydınlatıcı fikirleriyle eşlik etti. Kendilerine göstermiş oldukları ilgiden dolayı teşekkür ediyorum.

Köyümüzde kendi evindeymişim gibi hissetmemi sağlayan, her köşesinde doğallığı, huzuru, mutluluğu ve rahatlığı yaşatan Kafe Zirve’ye de ayrıca teşekkür ediyorum. Kazdağları’nda harika bir gün geçirmek istiyorsanız mutlaka uğrayın. Neye göre popüler olduğunun tartışıldığı mekânlara herkes gidiyor diye sorgulamadan gitmek yerine, dostane ilişkilerin doğallığına tanık olacağınız, hizmetin de bu doğrultuda verildiği işletmeleri keşfedin.

Kafe Zirve’nin dışında, Pınarbaşı’nda hizmet veren bir diğer işletme de İdabay. Kafe, konaklama ve lokanta olarak konuklarına hizmet sunan işletme, doğada huzurlu bir zaman dilimi geçirmek isteyenler için doğru bir adres. Pınarbaşı Köyü’nün ve bölgenin olanca güzelliğini, doyasıya yaşamak için yazı beklemeyin. Kazdağları, her mevsim çok güzel ve özel. Köy yaşamının sakinliğinde, ister kitabınızı okuyun. İster müziğinizi okuyun. İsterseniz de hiçbir şey yapmadan sadece doğanın tadını çıkarın. Kendi düşünce dünyanızda, kim bilir nerelere gideceksiniz?

Beni çok mutlu eden bu ziyaretimden kısa bir süre sonra, üyesi olmaktan her zaman onur ve mutluluk duyduğum, bir yazar olarak da desteğini benden esirmeyip hep yanımda olan Edremit Lisesi Mezunlar Derneği’nin başkanı sevgili Hülya Budak ve değerli yönetim kurulu üyeleriyle ile bir görüşmem oldu. Kendileri çok sağ olsun, benim derneğimizi temsilen kütüphanede görevli olarak bulunmamı uygun gördüler. Hep birlikte neler yapabileceğimizi konuştuk ve anlaştık. Böylelikle, 8 Ocak 2023 Pazartesi gününden itibaren, Pınarbaşı Kültür, Sanat Ve Doğa Farkındalığı Merkezi’ndeyim.

Hafta içi pazartesi, çarşamba ve cuma günleri saat 11: 00 -15: 30 saatleri arasında sizleri de bekliyorum. Gelin, hep birlikte aydınlık yarınları karşılayalım. Çocuklarımız ve kadınlarımız başta olmak üzere bütün Pınarbaşı halkı adına hep birlikte neler yapabiliriz?

Benim bu çağrımı ilk duyan, Edremit Körfezi’nde uzun yıllardır sanat ve doğa adına birçok kültürel çalışmayı gerçekleştiren, birçok alanı künyesinde barındıran Haşmet Demirbil oldu. Kendisi, geçtiğimiz pazartesi günü kütüphaneyi ziyaret etti. Kendisine duyarlılığı için teşekkür ediyorum.

Kendisiyle kütüphanemizde bir süre sohbet ettik. Ardından, Pınarbaşı Köyü’müzde ve çevresinde keyifli bir yürüyüş yaptık. Kutsal değerimiz Sarıkız’a, selam durduk. Köyümüzün ve bölgemizin doğal yapısının, bundan sonra olduğu gibi kalmasını diledik. Kazdağı Milli Parkı’nda son yıllarda gerçekleşen yapılaşmayı sorguladık. Bölgenin tanıtımını ve köylerimizin kalkınmasını sağlayacak olan projelerin, ormana el değmeden de hayata geçirebileceğini belirttik.

Pınarbaşı Köyü’nün sevgili kadınlarından Cennet teyze, Saniye ve Gülden abla ile sohbet ettik. Gönlü zengin bu kadınlarımızın köylerine ve Kazdağları’na duyduğu sevgi çok derin. Bundan dolayı da üretmeye, çalışmaya ve değerlerine sahip çıkmaya devam ediyorlar. Kendilerine büyüklerinden miras kalan bu güzelim topraklarda, çocuklarını, torunlarını ve hatta onların da çocuklarını yetiştirebilmenin haklı gururunu yaşayan kadınlarımız, iyi ki varsınız. Sizler, sayesinde Kazdağları bugün de dünyanın en önemli yaşam alanlarından biri. (Pınarbaşı’ndan haberler ara ara devam edecek.)

Pınarbaşı Kütüphanesi’ne Gelmek İsteyenler İçin Ulaşım Bilgileri:

 

 

YORUM YAP