DOLAR31,1282% 0.28
EURO33,8247% 0.57
STERLIN39,5352% 0.4
FRANG35,3689% 0.38
ALTIN2.029,91% -0,13
BITCOIN1.615.601-0.955

PES ETMEK YOK

Yayınlanma Tarihi :
PES ETMEK YOK

İlimizin Sigortashop Kadınlar Voleybol 1. Ligi’nde yer alan tek temsilcisi Edremit Belediyesi Altınolukspor 16. Hafta karşılaşmasında Beşiktaş’ı evine puansız gönderdi. Ligde Play-Off oynayabilmek için üst sıraları zorlayan iki takımın mücadelesi nefes kesti. Maç saatine kadar lig sıralamasında Edremit Belediyesi Altınoluk iki puan farkla bir sıra üzerinde bulunuyordu. Pazar günü oynanan karşılaşma Güre Spor Salonu’nda saat 16.00 da başladı.

Karşılaşmanın ilk seti Edremit Belediyesi Altınolukspor’un  servis atışı ile başladı. Sete fırtına gibi giren Körfez temsilcisi üst üste alınan sayılarla bir anda öne geçti. Farkın bir anda açılmasının büyük sebebi Beşiktaş arka alan savunmasının yaşadığı servis karşılama ve manşet sıkıntısı idi. Setin ortalarına doğru farkı kapatmak adına Beşiktaş pasörü Dilay Özdemir takımın kaptanı Rida ERLALELİTEPE ve Elifsu ERİÇEK ile güçlü hücumlar yaptırmaya çalışsa da gerek Altınoluk oyuncuları tarafından yapılan etkili bloklar, gerekse yine ev sahibi takımın arka alana geçen toplara yaptığı etkili savunma farkın kapanmasını engelledi. Maçın başından itibaren ekstra bir motivasyon ile oynayan takım kaptanı   Esra ŞEN ön alanda iken yaptığı hücumlarla siyah beyazlı oyuncuları güç durumlara sokarken arka alandayken de yaptığı mükemmel savunma ile takım arkadaşlarını rahat oynatarak aynı zamanda da motive ederek setin 25-19 ile Altınoluk’un olmasını sağladı.

İkinci set Beşiktaş takımının servisi ile başladı. Setin başları ilk setin tekrarı gibi başladı. Setin ilk bölümünde İlayda İŞÇİMEN’in etkili servisleri, Beşiktaş oyuncularını zor durumda bırakırken etkili savunma ve yapılan bloklar farkın açılmasına yol açtı. Altınoluk pasörü Ayça TOKAT’ın oyunun gidişatı konusunda takımın yeni Baş Antrenörü Dehri Can DEHRİOĞLU  ile iletişim halinde olması ve Dehri hocanın talimatlarını harfiyen yerine getirmeye çalışması dikkat çekiciydi.

Setin orta bölümünden itibaren Beşiktaş Baş Antrenörü Gökhan DURMAZ hoca pasör değişikliğine giderek Dilay ÖZDEMİR’in oyuna Göknur SİLEN’i aldı. Bu andan itibaren Beşiktaş biraz daha etkili oynamaya başladı. Bu bölümde Beşiktaş orta oyuncusu Eylül DURGUN’un üst üste yaptığı hatalar sonrası değişikliğe giden Gökhan Hoca Eylül’ü dışarı alarak Bianka İlayda MUMCULAR’ı oyuna sürdü. Beşiktaş’ın diğer orta oyuncusu Bengisu da etkisiz bir oyun sergiledi. Fark bir ara 3 sayıya kadar düşse de özellikle bu bölümde Altınoluk smaçörü genç oyuncu İklimya DEMİR devreye girerek üst üste yaptığı hücumlar ve orta oyuncu Nergis Özlen ÖZCAN ile birlikte yaptığı bloklarla farkın kapanmasına izin vermedi. Altınoluk bu sette servis alanında da tüm oyuncularından aldığı pozitif katkı ile seti 25-23 kazanıp durumu 2-0’a getirdi.

Üçüncü sete Altınoluk pasörü Ayça TOKAT’ın etkili servisleri ile başlandı. Bu setin başı karşılıklı alınan sayılar ile geçildi. Sette durum 3-3’e  geldikten sonra Altınolukspor çok daha dikkatli ve basit oynamaya başladı ve yine öne geçti. Ayça TOKAT’ın takımı alternatif hücumlarla oynatması Beşiktaşlı oyuncuları hem yordu, hem de dikkatlerinin dağılmasına neden oldu. Bu sette en dikkat çeken maçın başından itibaren zaten mükemmel savunma yapan Altınoluk liberosu Pelin BEYDÜZ’ün arka alanda sanki maç yeni başlamışçasına yaptığı enerjik savunma ve hücum arkası yaptığı dublajlar idi. Pelin bu bölümde öylesine toplar çıkardı ve bu toplar pasöre öylesine mükemmel ulaştı ki hücum oyuncularının topları öldürmesine engel bir durum hemen hemen hiç olmadı. Özellikle ön alanda yine İklimya DEMİR, İlayda İŞÇİMEN’in vurdukları etkili smaçlar ile bu oyuncuların ön alanda olduğunda arka  alanda bulunan kaptan Esra ŞEN’in 6 pozisyonundan yaptığı etkili plaseler ile aldığı sayılar zaten yorulmuş ve demoralize olmuş olan Beşiktaş oyuncularının tamamen oyundan düşmesine neden oldu. Maçın başından bu yana Beşiktaş hücumlarını üstlenmiş olan Elifsu ERİÇEK, Rida ERLALELİTEPE ve oyunda olduğu anlarda etkili olmaya çalışan Bianka İlayda MUMCULAR’ın yorgunluğu bu setin de 25-19  ve maçın 3-0 Altınoluk lehine sonuçlanmasına neden oldu.

Maçın geneline bakacak olursak;

Beşiktaş’ın Altınoluk’tan yenilgi ile ayrılmasına neden olan faktörler, takım pasörleri neredeyse hiç orta ya da arka hücum denemedi. Beşiktaş bloklarda etkisizdi. Genel olarak yapılan hücumlar ya blok içinde kaldı ya da block out olarak Altınoluk sayılarına dönüştü. Arka alan savunmalarında genel olarak tüm oyuncular tarafından manşet problemi yaşandı. Voleybolda en etkili savunma yapan ve asli görevi savunma libero pozisyonundaki Melisa MEMİŞ’in bu pozisyonda oynayan tek oyuncu olması, Altınoluk hücumlarında hemen hemen her topu olumlu kullanma isteği ile hareket etme dezavantajı bu oyuncunun da yorulmasına sebep oldu. Alınan toplar pasörlere etkili ulaştırılamadı. Etkili hücum kabul edilen smaç vuruşları file üzerinde Altınoluk oyuncuları tarafından etkili bloklarla durduruldu ya da Beşiktaş bloklarından seken toplar Altınoluk arka alanından, etkili ve isabetli dublaj ile çıkartıldı ve Altınoluk hücumlarına dönüştü. Bu durum maç geneline yayıldığında Beşiktaş’ın yenilgisi kaçınılmaz oldu.

Altınoluk tarafında ise;

Tüm oyuncular servisleri etkili kullandı. Maç boyunca Altınoluk tarafında servis hatası sadece ikide sınırlı kaldı. Karşılanan servisler genel olarak olumlu alındı ve isabetli paslara dönüştü. Alınan isabetli paslar da iyi ve akıllı hücumlar ile sayıya dönüşünce Altınolukspor  oyuncularının tamamı bireysel oyunlarını takım oyununa adapte ederek oynadı. Altınoluk, Beşiktaş maçında tüm oyuncularından mükemmele yakın katkı alarak oynadı. Ancak özelikle bu maç için parantez açmamız gereken oyuncular var, elbette kendisine gelen tüm topları hatasız olarak alan ve olumlu paslara dönüştüren Libero Pelin BEYDÜZ, özellikle bu maçta sadece bedeni ile değil, tecrübesi ile aynı zamanda son derece akıllı toplar öldürerek maçın alınmasında büyük katkı sahibi olan Takım Kaptanı Esra ŞEN, genç yaşına rağmen sorumluluk alan ve her topu öldürmeyi hedefleyen oyun yapısı ile belki de sezonun en iyi maçını çıkartan İklimya DEMİR, servis alanında iken attığı etkili servisler ile Beşiktaş’ı zor durumda bırakan, ön alanda iken de zaman zaman tüm gücü ile vurduğu smaçlar ile ya da etkili plaseler ile topu Beşiktaş alanı ile buluşturan İlayda İŞÇİMEN,  yaptıkları bloklar ve attıkları servisler ile karşı takımı sürekli bozan orta oyuncular Nergiz Özlen ÖZCAN ve Deniz UYANIK ve elbette tüm bunların birleşiminde belki de sezonun en güzel maçını çıkartan takımın pasörü Ayça TOKAT…

Tüm bu bileşenler ışığında elbette ki galibiyeti getiren oyuncular dışında 4 Ocak 2022 tarihi itibariyle Cengiz AKARÇEŞME’nin görevi etik olmayan şekilde bırakması neticesi Edremit Belediyesi Altınoluk Voleybol takımının başına Baş Antrenör olarak gelen ve geldiği günden itibaren gecesini gündüzüne katarak takımının  ve rakiplerinin oynadığı tüm maçların videolarını seyreden ve takımı iki günde maça hazırlayan Dehri Can DEHRİOĞLU’na ve sevgili hocamızı voleybol camiasını sallar şekilde başa getiren Edremit BLD. Altınoluk SK Başkanı Filiz Sırma ULUÇ ve tüm yönetime teşekkür etmek gerekiyor.

Kriz anında tek yürek olarak, kenetlenerek isabetli ve ortak karar almanın ne denli önemli olduğunu, gidenin kendisini “BULUNMAZ HİNT KUMAŞI” zannetmemesi gerektiğini, “GİDEN HERKESİN YERİNİN DOLDURULABİLECEĞİ”ni bir kez daha tüm Türkiye’ye gösterdiler.

Ne demişler; insan en büyük iyiliği de, en büyük kötülüğü de kendi kendisine yapar. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz.

Tebrikler #körfezinsultanlari

YORUM YAP

Kazim Tokat7 Şubat 2022 / 23:50Yanıtla

İlkay bey yazınızı heyecanla okudum gerçekten müsabakayı ve oyuncuları cok guzel analiz etmişsiniz.salonda olmasamda sizin canli yayininizdan bu guzel ve başarılı müsabakayı eskisehirde izledim. Sonsuz tesekurler

Bilal Gül8 Şubat 2022 / 00:58Yanıtla

Yönetimi teknik heyeti ve oyuncuları canı gönülden tebrik ederiz.
Senin de yüreğine sağlık abi

İlkay ÇiviciogluTÜM YAZILARI

HAFTANIN MAÇLARI

SamsunsporSamsunspor
 

MS
3 - 0

Çaykur RizesporÇaykur Rizespor
KayserisporKayserispor
 

MS
3 - 2

MKE AnkaragücüMKE Ankaragücü
Gaziantep FKGaziantep FK
 

MS
0 - 2

İstanbul Başakşehirİstanbul Başakşehir
KonyasporKonyaspor
 

MS
2 - 0

HataysporHatayspor
FenerbahçeFenerbahçe
 

MS
2 - 1

KasımpaşaKasımpaşa
SivassporSivasspor
 

MS
4 - 1

PendiksporPendikspor
KaragümrükKaragümrük
 

MS
1 - 1

AlanyasporAlanyaspor
TrabzonsporTrabzonspor
 

MS
1 - 0

Adana DemirsporAdana Demirspor
İstanbulsporİstanbulspor
 

MS
0 - 2

BeşiktaşBeşiktaş
GalatasarayGalatasaray
26 Şubat 2024

17:00
- - -

AntalyasporAntalyaspor
DETAYLI FİKSTÜR