DOLAR31,1049% 0.2
EURO33,7099% 0.21
STERLIN39,4306% 0.11
FRANG35,3004% 0.18
ALTIN2.033,59% 0,05
BITCOIN1.628.5690.089

PARSEL PARSEL SATIŞA İZİN YOK !

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
PARSEL PARSEL SATIŞA İZİN YOK !

Ayvalık Belediyesi, bir kişi adına kayıtlıyken 60 kişi adına hisseli olarak tescil edilen,  parselasyonu yaptırılan ve satışı için ilan verilen tarım arazisi ile ilgili  hukuka aykırı işlemin durdurulması ve caydırıcı bir cezai işlem uygulanması için  çalışmaya başladı. Belediye Başkanı Mesut Ergin, verimli tarım arazilerinde yasal olmayan parselleme ve satış işlemlerinin karşısında durmaya devam edeceklerini açıkladı. 

“FIRSATÇILAR TARIM ARAZİLERİNİ BÖLÜP, KOOPERATİF YA DA ÇİFTLİK ADIYLA SATIYORLAR”

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin “Ayvalık doğası, denizi, tarihi ve birçok özelliğiyle cazibe merkezi konumunda ve kentimizde yaşamak isteyenler burada arsa alımına yöneldi. Bu talepten kanuna aykırı biçimde yararlanmaya çalışan fırsatçılar tarım arazilerini 300-500 metrekarelik parçalara bölerek kooperatif veya çiftlik adı altında satmaya başladı. Ancak tarım arazilerinin parselleyip satılması yasal değil. Biz Ayvalık Belediyesi olarak bu kanuna aykırı satışları engelliyoruz ve engellemeye devam edeceğiz” dedi.

Altınova’daki bir girişime dikkat çeken Başkan Ergin; “Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün 13 Nisan 1934 yılında ziyareti sırasında, sapsarı buğday başaklarıyla kaplı, dümdüz, uçsuz bucaksız ovaları görüp ‘buraya Altınova demeli, son derece kıymetli, verimli ovalar’demesinden sonra ‘Altınova’  adını alan bu eşsiz yerdeki verimli toprakları, Ordu ilindeki bir Asliye Hukuk Mahkemesi’nden  alınan kanuna aykırı karar ile fırsatçıların tel örgüyle bölüp,  internet üzerinden kampanyalı satışlarmış gibi pazarlaması mümkün değil” dedi.

“BİR KİŞİNİNDİ, 60 KİŞİ ADINA HİSSELİ OLARAK TESCİL EDİLDİ”

Ayvalık Belediyesi Hukuk birimince yapılan açıklamaya göre,  Altınova Mahallesi 242 ada 2 parselde bulunan yaklaşık 40 bin metrekarelik verimli topraklar tarımsal niteliği korunacak alanda kalıyor.  Açıklamada, “12 Aralık 2016 tarih 9620 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile Büyükova ilan edilmiş ve bu arazi bir kişi adına kayıtlıyken 60 kişi adına hisseli olarak tescil edilmiştir. Yapılmak istenen hukuka aykırı işlemle tarım arazisi parselasyon yaptırılmış ve satışı için ilan dahi verilmiştir. Ayvalık Belediye Başkanımız Mesut Ergin’in talimatıyla bu hukuka aykırı işlemin durdurulması ve caydırıcı bir cezai işlem uygulanması için gereken tüm çalışmalar başlatıldı.” denildi.  http://balikesir24saat.com

YORUM YAP