DOLAR27,5707% 0.47
EURO29,0040% 0.76
STERLIN33,4701% 0.72
FRANG30,0498% 0.83
ALTIN1.616,53% 0,28
BITCOIN762.6630.143

PARSEL PARSEL SATIŞ BÜYÜKŞEHİR MECLİSİNDE

Yayınlanma Tarihi :
PARSEL PARSEL SATIŞ BÜYÜKŞEHİR MECLİSİNDE

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, tarım arazilerini talan edecek girişimlere karşı mücadeleyi Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’ne taşıdı.

Ayvalık  Belediyesi Altınova’da bir kişi adına kayıtlıyken 60 kişi adına hisseli olarak tescil edilen,  parselasyonu yaptırılan ve satışı için ilan verilen tarım arazisi ile ilgili  hukuka aykırı işlemin durdurulması ve caydırıcı bir cezai işlem uygulanması için girişimlerini sürdürüyor.

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin bu kez konuyu Büyükşehir Belediye Meclisi’nde gündeme getirdi. Başkan Ergin, “Sürdürülebilir bir yaşam için sürdürülebilir bir tarımın ne derece kritik olduğunu herkesin artık görmesi gerekiyor. Küresel ısınmanın yaşandığı, tarımsal alanlara daha çok ihtiyaç duyulacak olan günlerin yakın olduğu ortada.  Tarım alanları altın değerinde, kaybedilen alanların geri kazanılması mümkün değil. Elimizde olanlara sahip çıkarak, sonuna kadar korunmasını sağlayacağız” dedi.

Başkan Ergin, meclis kürsüsünden yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Pandemi ulusal tarımın önemini ve gıdaya ulaşma hakkının değerini bir kere daha gösterdi. Bu nedenle tarım arazilerinin korunması asli ve öncelikli görevdir. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün 13 Nisan 1934 yılında ziyareti sırasında, sapsarı buğday başaklarıyla kaplı, dümdüz, uçsuz bucaksız ovaları görüp ‘buraya Altınova demeli, son derece kıymetli, verimli ovalar’  demesinden sonra ‘Altınova’ adını alan bu eşsiz yerdeki verimli toprakları, fırsatçıların bir başka bir Asliye Hukuk Mahkemesi’nde alınan kanuna aykırı karar ile  tel örgüyle bölüp internet üzerinden kampanyalı satışlarmış gibi pazarlaması mümkün değildir. Herkesi bu konuda duyarlı olmaya ve mücadelemize destek vermeye davet ediyorum” (balikesir24saat.com)

YORUM YAP