DOLAR 32,2453 % 0.07
EURO 35,2974 % 0.19
STERLIN 41,4272 % 0.23
FRANG 36,2392 % -0.04
ALTIN 2.471,34 % 0,39
BITCOIN 71.212,00 0.184
Yayınlanma Tarihi :

PANDEMİDEN SONRA İLK CUMA NAMAZI KILINDI

PANDEMİDEN SONRA İLK CUMA NAMAZI KILINDI

Dünya genelinde yaşanan pandemi ile mücadele kapsamında ülkemizde bir dizi önlemler alınmıştı. 74 gündür  cemaat namazlarına kapalı olan camilerde Cuma namazı yeniden kılınmaya başlandı.

Covid-19 ile mücadele kapsamında alınan kararlarda yavaş yavaş yeni normale dönüş başladı. Ülke genelinde 1 Haziran’dan itibaren normalleşmede ikinci aşamaya geçilecek. 74 gündür cemaat namazlarına kapalı olan camilerde ilk Cuma namazı kılındı.

CUMA NAMAZINI KUDÜS CAMİSİNDE KILDILAR

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Ekrem Başaran ve milletvekilleri Yavuz Subaşı ve Adil Çelik cuma namazını Kuvayi Milliye mahallesindeki Kudüs Camii’nde kıldı. Başkan Yılmaz, “Bizlere yeniden camilerimizde namaz kılmayı nasip eden Cuma’nın sahibi Rabbimize şükürler olsun.
Kudüs Camii’nde İl Başkanımız Ekrem Başaran, milletvekillerimiz Yavuz Subaşı ve Adil Çelik ile birlikte alınan tedbirlere uyarak #cumanamazı’mızı eda ettik” dedi. (balikesir24saat)

BAŞKAN AVCI İMAM BİRGİVİ CAMİİ’NDEYDİ

Altıeylül ilçesinde de semt pazaryerleri ve uygun camii bahçelerinde ilk Cuma namazı kılındı. Altıeylül Kaymakamı Dr. Oktay Kaya, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı ve Altıeylül İlçe Müftüsü  İbrahim Türedioğlu  Bahçelievler Mahallesinde bulunan İmam Birgivi Camii Bahçesinde Cuma namazı için bir araya geldi.

Konu ile ilgili olarak bir konuşma yapan Kaymakam Kaya şunları söyledi; “ Yaklaşık iki buçuk aydır pandemi dolayısıyla cemaat namazları kılamıyorduk. Bugün ilk kez cemaat ile namaza kılmaya başladık. Ancak bu süreç henüz bitmedi. Dolayısıyla camilerimizde de sosyal mesafeye dikkat etmeliyiz. Allah bizlere bir daha bu tarz hastalıklar göstermesin. Bugün şükür kurbanımızı da kestik. Rehavete kapılmadan, Bilim kurulumuzun söylediği unsurlara dikkat ederek yeni normalde yaşamaya devam etmeliyiz. Nüfuzumuza oranla pozitif vakalarda sayımız az görülüyor.” dedi.

BU GERÇEKLE YAŞAMAYI ÖĞRENECEĞİZ

Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı normalleşme sürecinde dikkatli olunmasının altını çizerek şunları söyledi; “Öncelikle, İstanbul’un Fethinin 567. Yılında Fatih Sultan Mehmet Han’ı rahmet ve minnetle yad ediyorum. Çağ açılıp çağ kapanan bir günde camilerimize yeniden kavuştuk. Yaklaşık 2,5 aydır camilerimiz boynu bükük şekilde Ümmeti Muhammedi bekliyordu. Bu süreç yavaş yavaş bitiyor. Gerekli tedbirlerle ikinci bir salgının önüne geçerek yeni normalle hayatımıza devam edeceğiz. Teravih kılamadık, bayram namazı kılamadık. İnşallah Cenab-ı Allah bu musibetten hepimizi kurtarsın. Bu gerçekle yaşamayı öğrenmek zorundayız. Gündelik yaşantımıza hep beraber döneceğiz. Bilim Kurulunun önerilerine riayet ederek bu süreci atlatacağımıza inanıyorum.” Dedi.

FARZLAR CEMAATLE, SÜNNETLER EVDE KILINACAK

Altıeylül İlçe Müftüsü İbrahim Türedioğlu ise; “Diyanet İşleri Başkanlığımızın talimatıyla Türkiye Diyanet Vakıfları 1003 şubesiyle camilerimizin açılması nedeniyle şükür kurbanı kestik, hatimler okuduk. Camilerimiz iki buçuk aydır cemaatsizdi. Cuma gününden itibaren Öğle ve ikindi namazlarını cemaatimizle kılmaya başlıyoruz. Altıeylül ilçemizde açık alanlarda Cuma kılmak için programlarımızı hazırladık. Kırsal mahallelerimiz de de sosyal mesafeye dikkat edilerek kılınacak. Camii içlerinde de önlemler almaya devam edeceğiz. Klimaları açmayacağız, camları açarak havalandıracağız. Abdestlerimizi evde alacağız, namazlarımızın sadece farzlarını cemaatle kılacağız, sünnetleri evde eda edeceğiz. Bir süre bu şekilde önlemler alarak ibadetlerimizi sürdüreceğiz.” dedi. (balikesir24saat.com)

 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP