DOLAR31,1462% 0
EURO33,8250% 0
STERLIN39,5223% 0.03
FRANG35,4579% 0.11
ALTIN2.032,82% -0,01
BITCOIN1.776.9783.856

PANDEMİDE SON DURUM

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
PANDEMİDE SON DURUM

 

Tabip Odası Başkanı Dr. Necdet Uçan, Balıkesir’deki PCR testlerindeki pozitifliğin yüzde 30’lardan 10’lara düştüğünü açıklarken, “Ancak görünen o ki; 65 yaş üstü ve 18 yaş altının eve hapsedilmesi sorunu, çözemeyecektir” dedi. En az 14 gün mümkünse 28 günlük tam kapanma isteyen Uçan, aşıdaki belirsizlik, yetersizlik ve düzensizliğin bir an önce ortadan kaldırılması gerektiğini de vurguladı. 

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Dr. Necdet Uçan, pandemideki son durumu değerlendirdi. Uçan’ın açıklaması şöyle:
” Ekim-Kasım 2020’den itibaren artışa başlayan ve ülkemizde günlük 30 binleri geçen vaka sayısı, alınan hafta içi ve özellikle hafta sonu önlemleri ile 5.000 ler seviyesine düşmüş, günde 200 ün üzerinde olan ölüm sayıları da 140’lara kadar düşmüştür.
İlimizde yapılan her 100 adet PCR testinin 30 tanesinin pozitifliği söz konusu iken; bu günlerde yüzde 10’ lar seviyesine inmiştir. Ancak görünen o ki; 65 yaş üstü ve 18 yaş altının eve hapsedilmesi sorunu, çözemeyecektir. Tüm bilim insanlarının üzerinde mutabık kaldığı gerekli koşullar hazırlanarak, esnafın, çalışanların mağdur edilmeden, ödemelerini yapmak kaydı ile en az 14 gün ve mümkünse 28 günlük tam kapanma veya hareketliliği azaltacak alternatif yöntemler vaka ve ölüm sayılarını dramatik olarak düşürecektir.”

AŞI’DAKİ SORUN

“Bilindiği üzere Covid-19 için bulunan bir ilaç halen yoktur. Virüsün mutasyonu ile ilgili yeterli bilgi ve öngörü bulunmamaktadır. Elimizde kalan en önemli ve etkili yöntem AŞI’dır.
Ne yazık ki Covid-19 aşısı yeterli miktarda ve zamanda temin edilememiş, aşı çeşitliliği sağlanamamış, aşıda tek bir ülkeye bağımlı kalınmış(ki 80 yıl önce bu ülkeye biz aşı gönderiyorduk) ve 11 Aralık’ta geleceği söylenen aşılar ve yazık ki Aralık ayı sonunda ve 20 milyon olarak açıklanmasına rağmen 3 milyon doz gelerek,14 günlük test-inceleme sürecinden sonra 3. Faz çalışmaları bitmeden acil kullanım onayı ile 14 Ocak 2021 tarihinden itibaren uygulamaya başlanmış, Ocak ayında da 20 milyon aşının geleceği Sağlık Bakanı tarafından açıklanmış ancak Ocak ayında da bugüne kadar 6,5 milyon aşı gelmiştir.
İlk etapta ülkemizde ve ilimizde sağlık çalışanlarından başlanan aşıda İl Sağlık Müdürlüğü ile iyi bir iletişim içinde (ancak Sağlık Bakanlığınca oluşturulan randevu sistemi kısıtlama ve zorluk getirmiştir) ilimiz genelinde % 81 kadar aşı yapılmış, daha sonra 90 yaş üstü ve özürlü gruplar, Huzurevleri vb. aşılanmaya başlanmış,sırasıyla 85 yaş üstü,80 yaş üstü ve bugün itibarı ile de 75 yaş üstü gruplar aşılanmaya başlanmıştır.”

“SAYI DEĞİL CAN”

“Tüm bu süreçte aşılar sayı ile gelmesine rağmen, randevulu vatandaşlara yetmeyebilmekte, her gün aşı temini zorunluluğu doğmaktadır. Ve bir sonraki gün aşı gelip gelmeyeceği ile ilgili belirsizlik yaşanmaktadır.

Bu belirsizlik, yetersizlik ve düzensizliğin bir an önce ortadan kaldırılması ve hızla ülke çapında 1,5 milyona yaklaşan aşılama sayılarının gerekli lojistik destek ile arttırılması acilen gerekmektedir. Her gün kaybetmekte olduğumuz sağlık çalışanları ve vatandaşlarımızın kaybı sayı değil, hepsi birer CAN dır.

Bu nedenle pandemi sürecinin doğru yönetilmesi gerektiğinin altını bir kez daha çiziyor ve gerekli girişimlerin yapılmasını önemini vurguluyoruz.” (balikesir24saat)

YORUM YAP