ÖZÜR DİLE İSTİFA ET! « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

13 Ekim 2021 - 23:08

ÖZÜR DİLE İSTİFA ET!

ÖZÜR DİLE İSTİFA ET!
Son Güncelleme :

25 Mayıs 2021 - 15:02

Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği  Balıkesir İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri  Betül Dikici, “salgın döneminde kadına yönelik şiddet olaylarındaki artış tolere edilebilir” sözleriyle tepki çeken Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ı öncelikle tüm kadınlardan özür dilemeye, sonrasında da derhal istifa etmeye çağırdı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın pandemi döneminde artan kadına yönelik şiddet için ‘tolere edilebilir’ ifadesini kullanmasına ilişkin TMMOB Kadın Çalışma Grubu tarafından yapılan basın açıklamasını Balıkesir Kamuoyu ile paylaşan TMMOB Balıkesir İKK Sekreteri  ve Mimarlar Odası Balıkesir Şube Başkanı Betül Dikici’nin açıklaması şöyle:

“Daha üç gün önce Altınova ve Akçay’da işlenen Kadın Cinayetleri İstanbul Sözleşmesi Yaşatır haykırışlarımıza kulak tıkayan erkek egemen anlayış, kadınları evde, iş yerinde, sokakta katletmeye devam ediyor. Yine yüreğimiz yandı; bir günde iki kadın erkekler tarafından öldürüldü. Üzgünüz, öfkeliyiz. Bölgemizde bir günde iki kadın katledildi. Hem de, pandemi döneminde kadına yönelik şiddetin yüzde 32 oranında arttığının açıklandığı, Aile Bakanı Derya Yanık’ın bu oranın ‘tolere edilebilir düzeyde’ olduğunu söylediği bir günde. Birgül ve Sibel katledildi.

KADINA YÖNELİK ŞİDDET İNSAN HAKLARI İHLALİDİR… #TOLEREETMİYORUZ

Son bir yıldır pandemi sürecinde, kadına yönelik her türlü şiddetin ve kadın cinayetlerinin sistematik olarak arttığı görülmektedir. Yapılan gerici açıklamalar, iş yerlerinde yaşanan taciz, mobbing, ekonomik, fiziksel şiddet, flört şiddeti, kadına yönelik taciz ve tecavüzün sıradanlaştırılarak yaygınlaşmasına çanak tutmaktadır. Yok hükmündeki 20 Mart 2021 tarihli İstanbul Sözleşmesi’nin fesih kararından sonra, Kadın Cinayetlerini Önleyeceğiz Platformu verilerine göre, Mart ayında 28 kadın cinayeti işlenmiş olup, 19’u şüpheli ölümdür. Nisan ayında 16 kadın cinayeti işlenmiş, 14’ü şüpheli ölümdür. Daha bir gün önce bir kadın, koruma istediği karakoldan dönerken vuruldu; bir başka kadın ise, tedbir kararı aldırdığı erkek tarafından öldürüldü.
Tüm bunlar içimizi yakarken, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı pandemi döneminde artan kadına yönelik şiddet için ‘tolere edilebilir’ dedi.
Tolere etmek; Türk Dil Kurumu’na göre ‘hoşgörmek, katlanmak, tahammül etmek’ anlamına gelmektedir. Görevi kadınları korumak olan devletin kadın bakanı, dayak yemeyi, bıçaklanmayı, cinsel şiddete uğramayı ve öldürülmeyi ’ tolere edin’ diyor.

TOLERE ETMİYORUZ!

Sarf ettiği bu sözle oturduğu koltuğun hakkını veremeyeceği gibi, kadın haklarına yönelik mücadelemizi de baltalayacağını açıkça gösteren, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya YANIK’ı öncelikle tüm kadınlardan özür dilemeye, sonrasında da derhal istifa etmeye davet ediyoruz.
Biz TMMOB’li mühendis, mimar, şehir plancı kadınlar, salgına, yaşadığımız her türlü olumsuz koşullara ve eşitsizliğe rağmen, sesimizi yükseltmeye, haklarımızın savunucusu ve hukuksuzluğun takipçisi olmaya devam edeceğiz.
Kadına yönelik şiddeti de, şiddeti tolere eden politikaları da TOLERE ETMİYORUZ…
SÖYLEYECEK SÖZÜMÜZ, DEĞİŞTİRECEK GÜCÜMÜZ VAR! YAŞASIN KADIN DAYANIŞMASI” (balikesir24saat.com)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.