DOLAR31,3677% 0.42
EURO34,0595% 0.51
STERLIN39,7661% 0.47
FRANG35,5200% 0.53
ALTIN2.100,98% 2,34
BITCOIN1.946.171-0.265

“ORTAK AKILLA BİRLİKTE YÖNETELİM”

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
“ORTAK AKILLA BİRLİKTE YÖNETELİM”

31 Mart’ta seçilen Karesi Belediye Meclisi ilk toplantısını Belediye Başkanı Dinçer Orkan başkanlığında yaptı. Başkan Orkan, “Meclis üyelerimizin çoğunu tanıyorum ve bu ortak akılla beraber yönetilebilir bir Karesi Belediyesi olacağına da sonsuz inanıyorum.

Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, yeni döneminin ilk meclis toplantısının hayırlı ve uğurlu olması dileğinde bulundu. AK Partili Orkan, “ 31 Mart yerel seçimleri öncesinde hepimiz kendi siyasi partilerimizde yoğun bir seçim dönemi geçirdik. Ama ben şunu net bir şekilde söyleyebilirim. Karesi ilçesinde hakikaten çok demokratik bir seçim olduğunu düşünüyorum. Bilhassa adaylar özelinde baktığınız zaman birbirine hoşgörüsü olan , birbirinin derdini anlayan güzel bir seçim dönemini geride bıraktık. Ben aday arkadaşlarla seçimlerin öncesinde yaptığım görüşmede şunları söylemiştim, seçim gelir geçer ama seçimin sonrasında Nisan ayından itibaren sizlerle tekrar görüşmek isterim, kim kazanırsa, çünkü bu Balıkesir hepimizin,  bu Karesi hepimizin, Karesi’yi birlikte yönetelim. Sonuç itibariyle, tabii ki bir siyasi partinin kazanma durumu olacaktı. Ama ben yönetim bazında bunu hep birlikte İYİ Parti’siyle CHP’siyle MHP’siyle AK Parti’siyle beraber yönetmekten yanayım ” diye konuştu.

  

“KENT KONSEYİ’NİN İŞLEVİ ARTABİLİR”

Seçim öncesi yaptığı sivil toplum kuruluşları ziyaretlerinde sivil toplum kuruluşlarının belediyelere yol göstermesi gerektiğini söylediğini  anımsatan  Başkan Orkan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu benim için gerçekten çok büyük bir önem arz ediyor. Çünkü belediyenin yapması gereken işlerle ilgili konularda sivil toplum kuruluşlarından faydalanmaktan yanayım. Bildiğiniz üzere Karesi Kent Konseyimiz var, bence hakikaten çok güzel işliyor, gerekirse işlevini de genişleterek daha da güzelleştirebiliriz. Tabii bunlar için en önemli şey, ortak aklı oluşturmamız lazım. Ben şu an meclis üyelerimizin çoğunu tanıyorum ve bu ortak akılla beraber yönetilebilir bir Karesi Belediyesi olacağına da sonsuz inanıyorum. Bu vesileyle bu yeni 2019-2024 yılları arasında görev yapacak bu meclisin inşallah hayırlı işlerle, hayırlara vesile olan işlerle anılmasını diliyorum. Hepinize hoş geldiniz diyorum” dedi.

SEÇİMLER YAPILDI, KOMİSYONLAR OLUŞTURULDU

Dinçer Orkan’ın açılış konuşmasının ardından ilk olarak kapalı oylama usulü ile başkan vekilliği seçimi yapıldı.

Yapılan oylamada birinci başkan vekilliğine Hasan Hüseyin Karakuş, ikinci başkan vekilliğine Rıfat Köybaşıoğlu seçildi. Meclisin katipleri Nilgün Baysal ve Rıdvan Akyüz olurken daimi encümen üyeliklerine ise Uğur Türkmen, Mustafa Baki Yarımdağ ve Cem Özışıklıoğlu seçildi. Komisyonlar ise şöyle oluştu:

İmar Komisyonu: Türkan Buğra, Mehmet Ay, Uğur Türkmen, Süleyman Cengiz Dikici, Hasan Hüseyin Karakuş

Plan Bütçe Komisyonu: Uğur Türkmen, Rıfat Köybaşıoğlu, Gökhan Çakır, Murat Gökdemir, Ali Rıza Deniz

Tarife Komisyonu: Mustafa Baki Yarımdağ, Muhittin Diker, Erdinç Özkan, Savaş Yılmaz, Göktuğ Şeremetli

Çevre, Tarım Hayvancılık ve Kırsal Alan Komisyonu: Erdinç Özkan, Gökhan Çakır, Engin Dedeleroğlu, Mehmet Tekin, Rıdvan Akyüz

Temel Haklar ve Hukuk Komisyonu: Engin Dedeleroğlu, Gökhan Çakır, Türkan Buğra, Ayşe Özkan, Cem Özışıklıoğlu

Aile, Kadın ve Engelliler Komisyonu: Nilgün Baysal, Türkan Buğra, Hasan Uçar, Ayşe Özkan, Göktuğ Şeremetli

Kültür, Sanat ve Sosyal Etkinlikler Komisyonu: Başar Atikbay, Kemal Aydın, Mustafa Baki Yarımdağ, Yüksel İpek, Kemal Aydın

AB ve Dış İlişkiler Komisyonu: Yasin Sağay, Hasan Uçar, Mustafa Baki Yarımdağ, Sevinç Özden, Ali Rıza Deniz (balikesir24saat)

 

YORUM YAP