Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :

ORTA YAŞA HAZIR MISINIZ

ORTA YAŞA HAZIR MISINIZ

Kadınlar orta yaşlara ulaştığında menepoz dönemi gelmekte , üreme yaşlanması ve fizyolojik yaşlanma iç içe geçmektedir. Bunların etkisi ile bedenin yapısı ve işleyişi değişmektedir.
Kilo alımı ve yağlanmanın göbek bölgesinde olması, yağ dağılımının ve buna bağlı beden görünümünün değişmesi endişe ve mutsuzluk yaratmaktadır.
Östrojen düzeyinin azalması, genetik etkiler ve hareketsizlik gibi nedenlerle kişinin metabolizma hızı azalmakta ve bu etkende kilo artışına katkıda bulunmaktadır.
Yine bu yaşlarda uyku kalitesinde ve süresinde değişiklik olmakta ve uyku ve uyanıklık düzeni bozulmaktadir.
Bunlar, doğal olarak bedenimizden salgılanan, uyku ve metabolizma düzenleyici hormon olan melatonin salınımını bozararak, kilo alımına katkı yapmaktadır.
Bütün bu etkenler yıllar içinde kas kitlesinde azalmaya ve “kas azalması (sarkopenik) ile seyreden obeziteye” neden olabilir.

***

Göbek bölgesinde yağlanma ( santral obezite ) ve östrojen eksikliği ciddi kalp ve damar hastalıklarına zemin hazırlayabilir ( bir çok bilimsel çalışmada menepoz sonrası kalp krizi riskinin erkeklere yaklaştığı gösterilmiştir).
Yine yağ dokusundan kaynaklanan bazı maddelerin ( östrojenler, TNFa , interlökinler ve IGF 1…vb gibi ) kanser gelişimine yardımcı olduğu bilinmektedir.
İnsan yaşlandıkça olan kronolojik değişiklikler ( epigenetik, metabolik, makromolekuler hasarlar, kök hücre yenilenmesi bozulması…vb ) ve menepoz birleşince kadınlar icin oldukça zorlayıcı, bedenen ve ruhen güç bir dönem gelmektedir.
Kadınlar bu yıllarda bir yandan beden algısı değişikliği ve fiziksel işlevlerindeki değişiklikler ile diğer yandan, tüm bu değişimlerin getirdiği cinsel yaşamlarında ki farklılıklar ile uğraşmak zorunda kalırlar .

***

Peki neler yapabiliriz?? Neler önermeliyiz??
Öncelikle yaşam tarzı haline getirilmesi gereken beslenme ve egzersiz önerileri yapılmalı. Beslenme şekli açısından Akdeniz diyeti ( sebze, zeytin yağı , tam buğday , badem-ceviz ağırlıklı ve az hayvansal gıda içeren) faydalı bulunmuş.
Kadının üretimin içinde bulunması, çalışmaya devam etmesi ve uğraşılarının olması, olumlu etkenler olarak tespit edilmiştir.
Bunlarla beraber konuya hakim bir jinekolog ile hormon kullanımı ve vitamin-mineral desteği konusu değerlendirilmelidir.  Bu yaklaşım ve destek tedaviler uzun yıllar sürebilir.

Menepoz sonrası iyilik için özel çaba harcamanız gerektiğini unutmayın.

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP

Reyhan Kahraman Akman 3 Ekim 2022 / 20:36 Yanıtla

Elinize sağlık çok aydınlatıcı yazmışsınız sevgiler.

Fatma Zeydan Yıldız 4 Ekim 2022 / 10:08 Yanıtla

Çok güzel toparlamışsınız, yüreğinize sağlık.