DOLAR27,4882% 0.18
EURO28,8749% 0.19
STERLIN33,2276% -0.09
FRANG29,8104% 0.04
ALTIN1.610,27% -0,11
BITCOIN762.008-0.051

“ORGANİZE BİR SUÇA KURBAN EDİLDİK”

Yayınlanma Tarihi :
“ORGANİZE BİR SUÇA KURBAN EDİLDİK”

İçişleri Bakanlığı hizmet damgalı pasaport temin ederek kamu görevlisi olmayanları yurt dışına çıkardıkları iddiasıyla Gömeç Belediyesi hakkında soruşturma başlattı. Gömeç Belediye Başkanı İrem Himam organize bir suça kurban olduklarını söyledi.   

Muhabirimiz  C. Saffet Yılmaz, son günlerde,kamuoyunda sıkça sözü edilen yerel yönetimlerin hizmet faaliyeti adı altında, yurt dışı organizasyonlar düzenleyerek insan kaçakçılığı yaptıkları ve İçişleri Bakanlığı’nca verilen yetkiye dayanarak gidecek kişiler için hizmet damgalı gri pasaport temin ettiklerine ilişkin haberlerde adı geçen  Gömeç Belediye Başkanı  CHP’li Mehmet İrem Himam ile konuya ilişkin yüz yüze bir görüşme gerçekleştirdi.

Başkan Himam,  Yılmaz’a yaptığı açıklamada,birkaç ay önce Kuzey Makedonya”da yapılacak olan  folklor festivaline katılmak amacı ile kendisinden yardım istendiğini,  festivale belediye elamanlarından bir kişinin de  götürülmesi koşulu ile bunu kabul ettiğini söyledi.

“GÖMEÇ’İN TANITILMASI ADINA GAZA GELDİM”

Gömeç Belediye Başkanı Mehmet İrem Himam konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

“Sanırım 2020 yılının  sonlarıydı. Bana gelen kişiler tur şirketinin festivale gidecek kafileyi 100 Euro gibi bir fiyatla çok ucuza götüreceğini, ama Şengen bölgesine vize almanın  oldukça zor ve pahalı olduğunu söyleyerek benden  yardımcı olmamı istediler. Yardımcı olmamız halinde bu işi kişi başı 200-250 liraya halledeceklerini ve oyunlar sırasında belediyemizin bayrağını dalgalandırarak,  tanınmasını sağlayacaklarını belirttiler. Ben de gaza geldim ve tamam dedim,ama madem belediyemiz adına gideceksiniz, ‘o zaman bizden de yanınıza resmi ve planlı bir iş olması için bir adam verelim’  diyerek bir elemanımızı görevlendirdik. Ona da gri pasaport için dilekçe verdik.Bizim elamanın pasaportu onlar gittikten bir gün sonra geldiği için kendisi gidemedi. Meğer bu danışıklı bir oyunmuş. Elemanımızın da başının belaya girmemesi için bu iyi olmuş.Ama gidebilseydi orada olayı sezinleyip müdahale edebilirdi”

39 KİŞİ GİTTİ, 16 KİŞİ GERİ DÖNDÜ

“Meğer bu iş organizeymiş. Pandemi nedeni ile iki araçla gittiler. Gidenler toplamda 39 kişiydiler. Otobüsün biri ile giden folklor ekibi, festivale katılarak oyunlarını oynayıp,  geri gelmiş.Sorun olan, diğer araba ile gidip geri dönmeyen 23 kişide. Bunların geri dönmediğini de Gömeç’te yapılan konuya ilişkin soruşturma sırasında bir görevli memurdan öğrendim. Ama giden herkesin pasaportları 3-4 hafta önce oyuncuları geri getiren diğer araba ile birlikte geri geldi. Bizim aklımıza o zaman, hiç pasaportları kontrol etmek, damgalara bakmak gelmedi.Geri dönmeyenlerden birisi de o otobüs şoförüymüş. Giden ve geri döndüklerini öğrendiğim folklor ekibi oyuncusu üç kişiyi tanıyorum.Biri Gömeç doğumlu ve Ayvalık’ta yaşıyor. Diğer ikisi ise Burhaniye’den.Geri dönen bu kişilerin organizasyonun bir parçası olduklarını sanmıyorum. Aralarında konuya ilişkin bilgisi olanlar olabilir.Fakat organizatör olan kişiler ne yaptıklarını biliyor olmalılar.”

 “KONUYA İLİŞKİN ARAŞTIRMA VE SORUŞTURMA BAŞLATTIK”

“Biz, bu konuda büyük ihtimalle organize bir suça kurban kurban gittiğimiz düşüncesindeyiz. Bu nedenle kendi içimizi de kapsayan geniş bir araştırma ve soruşturma  başlattık.Ama bu olayın çok ta büyütülmemesi gerektiğini düşünüyorum.Konu hoş bir durum değil tabii ki.Ama esas olayın bir parçası olmadığımız için de vicdanen rahatım. Adamlar kötü niyetli ve size yaklaşarak iyi niyetinizden yararlanıyor. Kötülük yapmak istediğini nereden bileceksiniz? Çevrenizdeki herkesin ard niyetli olduğunu düşünecek olursanız bu hastalık seviyesinde içinden çıkılmaz bir hale dönüşür.Gidecek ekiple birlikte gitmesini istediğimiz elemanımızın bu organizasyonda herhangi bir sorumluluğu yoktur. Çünki onu kendi emelleri önünde engel olarak gördükleri içi ekarte ettiler. Eğer gitmiş olsaydı orada oyunu fark eder ve problem çıkartırdı.Gerçekleştirilen organize bir suçun parçası olmadığımız bilinmelidir ”  C. Saffet YILMAZ (balikesir24saat. com)

 

 

YORUM YAP