ORGAN BAĞIŞINDA BALIKESİR FARKI « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

19 Kasım 2021 - 07:28

ORGAN BAĞIŞINDA BALIKESİR FARKI

ORGAN BAĞIŞINDA BALIKESİR FARKI
Son Güncelleme :

05 Kasım 2019 - 20:16

Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü 2019 yılında organ ve doku bağışında 33 beyin ölümü ve buna bağlı 21 donör çıkarımı ve düzenlediği 3 bin 669 organ bağış senediyle iki ayrı kategoride Türkiye birincisi oldu. İl Sağlık Müdürü Fevzi Yavuzyılmaz, “Organ bağışı ve organ nakli sayılarının artırılması öncelikli hedefimiz olup, yaşam umudunu kaybetmekte olan binlerce hastamız için yeni umut pencereleri açmak üzere tüm halkımızı organ bağışı konusunda duyarlı olmaya davet ediyoruz” dedi. 

3-9 Kasım Organ Bağış Haftası kapsamında Bursa Valiliği ev sahipliğinde, Bursa İl Sağlık Müdürlüğü organizasyonunda gerçekleştirilen ödül törenine, Bursa Valisi Yakup Canbolat  Bursa İl Sağlık Müdürü Dr.Özcan Akan, Balıkesir İl Sağlık Müdürü Dr.Fevzi Yavuzyılmaz  ile Çanakkale, Yalova, Bilecik İl Sağlık Müdürleri ile bağlı tesis yöneticileri ve illerin organ ve doku nakil koordinatörlüklerinde görevli sorumlu ve çalışanlar katıldı.
2019 yılında 33 beyin ölümü tespiti yaparak, 21 donör çıkaran Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi; 2018 yılından sonra 2019 yılında da kadavra donör çıkarımında Türkiye Birincisi oldu.  Balıkesir Devlet Hastanesi;  düzenlediği 3 bin 669 organ bağış senedi ile Organ Bağış Senedi Sayısı’nda  Türkiye Birinciliğini korudu.

Balıkesir İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı:
“Organ ve doku nakli bekleyenler listesine her yıl 4000 kişi eklenmekte, her yıl 2000 kişi ise uygun organ bulunamadığı için hayatını kaybetmektedir. Organ ve Doku Nakli tüm dünyada kabul görmüş bir tedavi yöntemi olup, günümüzde nakillerin olumlu sonuçları mevcuttur. Bu gelişmelere rağmen, Ülkemizde; 2019 yılında
22.988 hasta böbrek nakli olmak için beklerken 3176 kişi böbrek nakli olmuş, 2.288 hasta karaciğer nakli olmak için beklerken 1.481 kişi karaciğer nakli olmuş ve 1.144 hasta kalp nakli olmak için beklerken 72 kişi kalp nakli olabilmiştir.
Hasta bireylere organ nakli ile ikinci bir yaşam şansının tanınabilmesi, ancak bağışlanacak organlar ile mümkün olabilir. Söz konusu nakiller için organlar; canlı ve kadavra donörlerden sağlanmaktadır. Sağlık çalışanları olarak amacımız, canlıdan nakilleri azaltarak, beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerden organ ve doku naklinin yapılabilmesini sağlamaktır. Balıkesir ili olarak  2019 yılında bu güne kadar hastanelerimizde 56 beyin ölümü tespiti yapılmış, bu kişilerden 28 ‘inin aileleri tarafından organları bağışlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda; İlimiz Balıkesir Devlet Hastanesi 2015 yılında 28 Beyin Ölümü Tespiti ve 12 Donör çıkarımı ile kadavra donör çıkarımında Türkiye Birincisi olmuştur. İlimiz Atatürk Şehir Hastanesi 2018 yılında 33 Beyin Ölümü tespiti yaparak 24 Donör çıkarmış ve kadavra donör çıkarımında Türkiye Birincisi olmuştur. Yine Atatürk Şehir Hastanemiz 2019 yılında 33 Beyin Ölümü tespiti yaparak 21 Donör çıkarmış ve 2018 yılından sonra 2019 yılında da kadavra donör çıkarımında Türkiye Birincisi olmuştur”

BANDIRMA DEVLET HASTANESİ İLÇELERDE TÜRKİYE BİRİNCİSİ

“İlimiz Bandırma Devlet Hastanesi 2015, 2016, 2017 yıllarında Beyin Ölümü Tespiti ve Kadavra Donör çıkarımında İlçe Devlet Hastaneleri arasında Türkiye Birincisi olmuştur. Yine 2019 yılında bu güne kadar ilimizde 4718 organ bağış senedi düzenlenmiş olup, Balıkesir Devlet Hastanesi düzenlemiş olduğu 3669 organ bağış senedi ile Türkiye Birinciliğini korumaktadır.
Organ bekleyen hastaların sayısının her geçen gün arttığı ülkemizde, beyin ölümü gerçekleşen kişilerden organ naklinin arttırılması için toplumun bilinçlenmesini sağlamak, bu konuda çalışmalar yapmak zorunlu hale gelmiştir. Organ bağışı ve nakillerinin yapılabilmesi için, toplum bu konuda bilgilendirilmelidir. Bu bilgilendirmede sağlık çalışanlarına büyük bir görev düşmektedir. Organ nakli konusunda büyük gelişmelere neden olan en önemli aşamalardan biri kuşkusuz organ bağışıdır. Organ bağışı; kişinin hayatta iken, serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesidir. İlimiz genelinde bulunan tüm hastanelerde Organ Bağış Birimleri bulunmakta olup organ bağışı yapmak isteyen tüm vatandaşlarımız bu hastanelere ayrıca İl ve İlçe Sağlık Müdürlüklerine giderek organ bağışında bulunabilirler. Organ Nakil
Koordinatörlerimiz tarafından gerek kurulan stantlarla gerekse yapılan eğitimlerle organ bağışı hakkında bilgi ve bilinç düzeyinin arttırılması hedeflenmektedir. Bu hedef doğrultusunda 2018 yılında ilimizde 4556 kişiye organ bağış senedi düzenlenmiştir. Balıkesir Devlet Hastanesi 2018 yılında düzenlemiş olduğu 3503 organ bağış senedi ile Türkiye Birincisi olmuştur. Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü olarak organ bağışı ve organ nakli sayılarının artırılması
öncelikli hedefimiz olup, yaşam umudunu kaybetmekte olan binlerce hastamız için yeni umut pencereleri açmak üzere tüm halkımızı organ bağışı konusunda duyarlı olmaya davet ediyoruz. Son olarak, ilimizin bu başarıya ulaşmasında emeği geçen tüm çalışanlarımıza ve yöneticilerimize teşekkür eder, başarılı çalışmalarının devamını dilerim” balikesir24saat.com

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.