DOLAR31,0708% 0.17
EURO33,6790% -0.05
STERLIN39,4560% 0.03
FRANG35,2677% 0.06
ALTIN2.032,57% 0,77
BITCOIN1.602.4100.125

“ÖLÜMSÜZ OLAN SADECE SEVGİDİR”

Yayınlanma Tarihi :
“ÖLÜMSÜZ OLAN SADECE SEVGİDİR”

“Abuzer Kadayıf”, “Uçurtmayı Vurmasınlar”, “Piano Piano Bacaksız”, “Uzun İnce Bir Yol” ve daha pek çok unutulmaz filmi Türk sinemasına kazandıran yönetmen Tunç Başaran ölümünün 4. yılında memleketi Bandırma’da anıldı.

Bandırma Belediyesi sponsorluğunda Türk Sineması’nın ünlü yönetmenlerinden Tunç Başaran’ın adına hazırlanan “Ölümsüz Olan Sadece Sevgidir” isimli belgesel film gösterimi Barış Manço Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

“Abuzer Kadayıf”, “Uçurtmayı Vurmasınlar”, “Piano Piano Bacaksız”, “Uzun İnce Bir Yol” ve daha pek çok unutulmaz filmi  Türk sinemasına kazandıran yönetmen Tunç Başaran ölümünün 4. yılında Ahmet Mekin gibi beyaz perdeye gönül vermiş birçok ünlü ismin, ailesinin ve sevenlerinin katılımı ile anıldı. Duygulu anların yaşandığı gecede belgeselin galası ile birlikte usta yönetmen adına hayatından ve filmlerinden karelerin yer aldığı karma sergi gerçekleştirildi.

Proje direktörlüğünü Tunç Başaran’ın kardeşi sinema ve tiyatro oyuncusu Meriç Başaran ile yeğeni Pelin Onat gerçekleştirdi.  Zeynep Bayraktutan  senaryo ve kurgusunu hazırladığı belgeselin yönetmenliğini  Gökhan Kasapoğlu birlikte yaptı. Belgesel film 12 Haziran 2023 tarihinde hayatını kaybeden usta edebiyatçı, Tunç Başaran’ın annesi Pakize Başaran‘a ithafen beyaz perdeye aktarıldı.

Bandırma Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun, “Ömrünü sinemaya ve sanata adayan Tunç Başaran hem Bandırma hem Türkiye için kıymetli bir şahsiyettir. Eminim ki hepimizin hayatında önemli bir yere sahip. Bandırma kültürüne ve sanatına sahip çıkan bir kent. Başaran ailesi sanatın birçok alanı ile bu sektöre gönül vermiş bir aile. Yerel yönetim olarak her zaman yanlarında olduk. Olmaya da devam edeceğiz. Bandırma’nın kültür ve sanat anlayışındaki yoluna da ışık tutan, şehrin sanat yapısıyla özdeşleşen Tunç Başaran’ın ismini sahil bandımızda yer alan kültür merkezimizde yaşatmaya devam ediyoruz. Bir şehri yönetmek sadece yol, kaldırım yapmak demek değildir. Ölümsüzlüğünün 4.yılında kalıcı bir eser bırakmak istedik. Sevgi ve saygıyla anıyor ve Allahtan rahmet diliyorum.” dedi.

Büyük emeklerle hazırlanan belgesel film gösteriminde; Murat Pınar Özdemir, Naime Pınar Atan, Naci Çelik, Reis Çelik, Yasemin Demirel, Selma Güneri, Şakir Eroğlu, Emin Sivas, Nilüfer Aydan, Meriç Başaran, Pelin Onat, Ahmet Mekin ve Vecdi Sayar  gibi isimler yer alırken, yüzlerce seyirci film sonunda büyük ustayı ve belgeseli hazırlayanları dakikalarca ayakta alkışladı.

Belgeselin izlenmesinin ardından yapımda emeği geçen isimlere Bandırma Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun tarafından plaket verildi. Tunç Başaran’ın kardeşi Meriç Başaran plaket takdiminin ardından “Ben ruhların ölümsüzlüğüne inananlardanım. Abimin ölümsüzlüğünün 4. yıldönümündeyiz. Annemin ve abimin burada bizimle olduğuna inanıyorum.” dedi.

Tunç Başaran’ın yeğeni Pelin Onat “Çok duygu yüklü ve gururluyum. Bu belgesel sevginin ölümsüzlüğüne inanan herkese armağan olsun. Proje boyunca desteklerini bir an olsun esirgemeyen ve bizi hiç yalnız bırakmayan Başkanımız Tolga Tosun’a teşekkürü borç biliyorum.” dedi.

YORUM YAP