DOLAR31,3630% 0.41
EURO33,9476% 0.22
STERLIN39,6336% 0.2
FRANG35,3346% 0.01
ALTIN2.068,87% 0,78
BITCOIN1.971.4990.151

“ÖLDÜREN SEVGİ İSTEMİYORUZ”

Yayınlanma Tarihi :
“ÖLDÜREN SEVGİ İSTEMİYORUZ”

Balıkesir Kadın Platformu, 25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Ve Dayanışma Günü’nde  alanlara çıktı. Kadınlar “Öldüren sevgi istemiyoruz”, “Erkek vuruyor, devlet koruyor” diye slogan attı. 

Salih Tozan Kültür Merkezi önünde toplanan kadınlar yağmura rağmen pankart ve sloganlarla Ali Hikmet Paşa Meydanına dek yürüdü. Kadın Platformu Sözcüsü Aysel Şahin, kadına yönelik saldırı ve şiddetin ancak birleşik mücadele ile yıkılabileceğini vurguladı.

Ekonomik kriz, kutuplaştırıcı siyaset, cinsiyetçi eğitim politikaları ve kadını aşağılayan her söylemin kadına yönelik şiddeti katmerlendirdiğini söyleyen Şahin, “Neredeyse günde iki kadın genellikle de en yakınındaki erkekler tarafından öldürülmektedir. Son 17 yılda bu rakam ne yazık ki 15 binin üzerine çıkmıştır. Sadece Eylül ve Ekim aylarında 86 kadının katledildiğini görüyoruz. Kırıkkale’de eski eşi Fedai Baran tarafından defalarca bıçaklanarak 10 yaşındaki kızının gözleri önünde katledilen Emine Bulut’un ‘ölmek istemiyorum’ haykırışı tüm kadınların haykırışıdır” dedi.

Şahin sözlerini şöyle sürdürdü:

“Balıkesir kadın Platformu olarak saldırı altındaki 6284 sayılı Yasa ve İstanbul Sözleşmesi’nin etkin kullanılması, şiddet uygulayan erkeklere verilen ceza indirimlerinin son bulması, koruma tedbirlerinin uygulanması , bütçenin kadın ve çocuklar için kullanılması, nafaka hakkının sınırlanması ve çocuk istismarının aklanmak istenmesine karşı alanlardayız. Krizsiz, şiddetsiz, savaşsız, sömürüsüz bir dünyada sadece ölmemek için değil eşit ve özgür yaşamak için, ayakta kalmak için değil ayağa kalkmak için mücadele ediyoruz”

Kadınlar “Öldüren sevgi istemiyoruz”, “Erkek vuruyor, devlet koruyor” diye slogan attı.  Saffet YILMAZ (balikesir24saat.com)

YORUM YAP