GÖREVDEN ALINAN OK, SESSİZLİĞİNİ BOZDU VE UYARDI « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

14 Eylül 2022 - 05:16

GÖREVDEN ALINAN OK, SESSİZLİĞİNİ BOZDU VE UYARDI

GÖREVDEN ALINAN OK, SESSİZLİĞİNİ BOZDU VE UYARDI
Son Güncelleme :

28 Şubat 2022 - 23:59

Bandırma Belediye Başkan Yardımcısı Metin Ok görevden almasının ardından ilk kez konuştu. Belediye Meclis üyeliğinin devam ettiğini vurgulayan Ok, “Şahsımın iş yapamayan, manken konumuna düşürülmesini asla kabul edemem. Hiç kimse ‘seçim bitti, Metin Ok’a ve çevresine ihtiyacımız kalmadı’ diye düşünmesin, büyük bir yanılgıya düşer.” dedi. 

Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun’un, seçimde ittifak yaptığı,  üç yıl birlikte çalıştıktan sonra görevden aldığı Belediye Başkan Yardımcısı Metin Ok basın toplantısı yaptı. CHP İlçe Binası’nda gerçekleştirilen ve İlçe Başkanı Selim Panç ile partililerin de hazır bulunduğu toplantıda konuşan Metin Ok,”biz olamadık” derken, sokaklara hakim olamayanın kente hakim olamayacağını savunarak belediye başkan yardımcılıklarının ya tam yetkili olması ya da kaldırılması gerektiğini söyledi.

 “BU SÜRECİN  FINDIK KABUĞUNA SIĞDIRILAMAYACAK KADAR KÜÇÜK OLMADIĞINI BİLİYORUM”

Basın mensuplarının sorularını yanıtladığı toplantı öncesinde kendisi tarafından hazırlanan metni okuyan Metin Ok, açıklamalarında şu ifadeleri kullandı.

“Geçtiğimiz süreç içerisinde sayın başkanın kamuoyuna beni neden görevden aldığını açıklamasını bekledik. Etik olanı, görevden alanın bu bilgileri paylaşmasıydı. Olmadı, olamayacak gibi duruyordu. Bu nedenle açıklama yapmamın gerekli olduğunu düşündük. Olası yanlış anlaşılmaların önünü kesmemiz gerekiyordu. Tolga Bey’le aramızda bana göre siyasi bir kriz hiç olmadı. Saygı ve sevgide de bir problemimiz yok. Şaibeli hiçbir durumumuz da söz konusu değil. Ama bu sürecin fındık kabuğuna sığdırılamayacak kadar küçük olmadığını da biliyorum. Ben sosyal demokrat bir insanım, sosyal demokrasinin temel ilkelerini de sosyal demokrat belediyeciliğin nasıl yapılması gerektiğini de bilirim. Başkanlık gibi önemli makamların iğneli fıçı olduğunu, 2014’teki aday adaylığımdan beri biliyorum. Bu işlerde kırgınlık dargınlık olmaz. Ne kırıldım ne de darıldım. Benimkisi bir duruş meselesi. Kendisinin ilk refleksle yapmış olduğu açıklamalardan ya konuyu tam anlayamadığı ya da anlamamazlıktan geldiğini düşünüyorum” dedi.

 “BİRLİKTE YÖNETECEĞİZ DEMİŞTİK” 

Başkan Yardımcılığının son zamanlarında Belediye Başkanı Tolga Tosun ile yüz yüze görüşme fırsatlarının olmadığını ifade eden Ok, kendisine WhatsApp uygulaması üzerinden görüşebildiğini ifade ederek; “Zaten görüşme fırsatımız genellikle olmadığı için birçok konuyu WhatsApp üzerinden çözmeye çalışıyorduk. Son attığım mesaj da son 3 senenin özetidir. Başkanın talimatlarından haberimin olmadığının kanıtıdır. Elbette ki Başkan herhangi bir müdürlüğe direkt bir talimat verebilir. Buna hakkı var, ancak bir şekilde başkan yardımcılarına da bilgi akışının sağlanması gerektiğini düşünüyorum. ‘Birlikte yöneteceğiz’ demiştik. Başkan, maalesef tercihini başkan yardımcılarından yana kullanmadı, Siyaseten arkamda durmadı. Israrlı ve haklı taleplerime rağmen, biz olamadık. 2019 aday belirleme sürecinden önce, eğer aday gösterilmezsem işime dönerim, 12 metrekarelik iş yerimde hem ticaret hem de siyaset yapmak epey zor oluyor, bir tercihte bulunmam gerekiyor demiş ve Tolga Bey aday gösterilince gereğini yaparak işimin başına dönmüştüm.”

“FEDAKARLIK YAPMAM İSTENMİŞTİ”

“Dursun Bey’in bir başka partiden aday çıkma arayışları devam ederken ilçe yönetiminin düşmesi, yeni yönetimin oluşturulması ve ikna turları için genel başkanımızın talimatlarıyla vekilimiz, şimdiki genel başkan yardımcımız sayın Ahmet Akın, ve vekilimiz sayın Mehmet Tüm Bandırma’ya gönderilmişti. Yeni yönetim oluşturulduktan sonra sayın Ahmet Akın ziyaretime gelmiş, şahsıma başkan yardımcılığı teklif ederek sürece katkı vermem istenmişti. Çünkü Dursun Bey’in başka bir partiden ya da bağımsız aday çıkması durumunda alabileceği oy miktarı üzerinden matematiksel hesaplamalar yapılarak durum analizi yapılmış, çıkan sonucun partimiz aleyhine gelişmesi durumunda faturanın tarafıma kesileceği ifade edilmişti. Ekip arkadaşlarımın da, partimizin kazanması adına fedakârlık yapmam gerektiği noktasında görüş beyan etmeleri sonucunda, gece yarısı saat 02.00 civarında sayın Akın ve Tolga Bey bulunduğumuz yere davet edilmiş, son nokta konulmuştu. O gece birkaç ekip arkadaşıma seçilebilme ihtimalleri zayıf yerlerden meclis üyeliği verildi, arkadaşlarımız da bu fedakarlığı kabul ettiler.”

“TEK TALEBİM AKTİF BİR BAŞKAN YARDIMCISI OLMAKTI”

Konuşmasının devamında Belediye Başkanı Tolga Tosun ile birlikte çalışmasının istenmesi halinde kendisinin tek bir talebi olduğunu ifade eden Ok sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tek talebim aktif bir belediye başkan yardımcısı olmaktı. Bunu da sayın Tosun kabul etmişti. Seçim büyük bir zaferle kazanıldı, ilk 8-9 ay hem çalıştık hem de gelen tebrikleri kabul ettik, ardından bizlere bağlı müdürlüklerimiz ile daha titiz çalışmalara başladık. Bana bağlı olan ve bana bağlı olmayan bazı müdürlüklerde aksaklıklar vardı, düzeltmek gerekiyordu, değiştirmeye gelmiştik. Ancak vatandaşların taleplerinin karşılanamadığı bir süreç ortaya çıkmaya başladı.

Bu arzu ettiğim bir durum değildi. Önlem almamız gerekiyordu. Bunu yapabilmemiz için birbirimize bağlı, iyi bir ekip görüntüsü vermemiz gerekiyordu, veremedik! Çalışanlardan direnenlere direndim, sesimi yükselttiğim zamanlar da oldu elbet, kişilere değil sisteme itirazım vardı. Bandırmalılar için daha iyisini isteme hakkım olduğunu düşünüyordum. Benim, partimizin oy kaybetmemesi hatta oylarını arttırması gibi bir derdim var. Ayrıca yapacağımız iyi belediyecilikle seçmenin takdirini kazanıp partimizi iktidara taşımak gibi bir iddiam vardı”

“SAY SAY BİTMİYOR”

Tüm bu uyarıları Başkan Tosun’a 5-6 defa sözlü olarak söylemesine rağmen herhangi bir ilerleme kaydedilmediğini söyleyen Ok, yapılmayan işlerin vatandaş tarafından kendilerine fatura edileceğini belirterek,  “Süreç içerisinde Tolga Bey’in arkamızda durmadığını ve kendi istediği şekliyle kenti yönetmeyi yeğlediğini, bu sürecin yanlış olduğunu iki kez yüz yüze,  iki üç kez mesaj yoluyla dile getirdim. Ancak sonuç ortada. Tüm olumsuzlukların siyasilere kesileceğini bilen, bunu dert edinen ben; sırf bu yüzden görevden alınmış oldum.”

Edincik’e bir su tankerini göndermek için yarım gün uğraştırıldığımı hatırlıyorum. Dutliman’ın eski yolunu açmak için uğraşıp didindik sonra kış geldi asfalt sezonu bitti, öylece kaldı. Sonraki yıl neden yapılmadı bilmiyorum. Yolların ve kaldırımların yapılması için taleplerin yoğun olduğu dönemde, Belediyemizin taş tamir ekibini kendime bağlatıp günlük 15 metrekarelik kapasiteyi, aynı ekiple 75-85 metrekarelere çıkarmışken, müdürümüzün ‘ekip sizinle çalışmak istemiyor’ şeklindeki ifadesinden sonra Tolga Bey’den arkamda durmasını talep ettim ama üzülerek ifade ediyorum ki ekip benden alındı. Erikli mahallesine 2 kamyon malzeme döktüremedik.

600 Evler Mahallesinin taleplerinin bir kısmının nasıl yerine getirilmediğini muhtarımız bilir. Yine Sunullah Mahalle muhtarımız Şener Arabacılar’ın muhtarlık binası önündeki çukurun onarılması konusundaki talebini bir başkan yardımcısı 6 kez ilgili müdürlüğe söylemek durumunda bırakılmalı mı? Biz böyleyken vatandaş ne yapsın? Kaç kez söylesin? Maalesef bunun gibi bir sürü olay var. Sokaklara hakim olamayan belediyeye, belediyeye hakim olamayan kente hakim olamaz.”

“BELKİ BİR SİLKİNME OLUR”

“Görüldüğü gibi fındık kabuğuna sığmaz denilen şey ne kadar da derin say say bitmiyor. Sayın Başkan bu tavrıyla tercihini mevcut düzenden yana kullanmıştır. Değiştirmeye geldik ama değiştirilemeyecek gibi duruyor çünkü bunun için güçlü bir irade yok. ‘Görevden alınmamda da bir hayır var’ diyelim belki bu vesile ile bir silkelenme olur. Başta belediyemize, kentimize ve partimize hayırlı olur. Başkan yardımcılıkları ya tam yetkili olmalı ya da gereksizdir, kaldırılmalıdır.

Şahsımın iş yapamayan, manken konumuna düşürülmesini asla kabul edemem. Hiç kimse ‘seçim bitti, Metin Ok’a ve çevresine ihtiyacımız kalmadı’ diye düşünmesin, büyük bir yanılgıya düşer. Kentin duvarlarına bir tuğla daha fazla koymaya her zaman hazırız. Belediye meclis üyeliğim halen devam ediyor. Sosyal medya ve diğer platformlarda bana sahip çıkan, yorumlarıyla destek olan tüm gönül dostlarıma sonsuz teşekkürlerimi borç bilirim. Hepinize saygı ve sevgilerimi sunarım.”

Kaynak: Velhasıl Gazetesi

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.