Yayınlanma Tarihi :

“O SADECE AZERBAYCAN’IN DEĞİL TÜRKİYE’NİN DE SEVDALISIYDI”

“O SADECE AZERBAYCAN’IN DEĞİL TÜRKİYE’NİN DE SEVDALISIYDI”

Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarının kurtarılması için savaşırken 2020 yılının Ekim ayında şehit olan  Balıkesir Üniversitesinin Azerbaycan uyruklu öğrencisi Mammadagha Safarov’un ailesi, Büyükelçi Hazar İbrahim ile birlikte Vali Şıldak’ı ziyaret etti,  Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş’un misafiri oldu. Adı eğitim gördüğü Mühendislik Fakültesi konferans salonunda yaşatılan Safarov’un Balıkesir’de bir liseye isminin verileceği açıklandı. 

Büyükelçi Hazar İbrahim, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş, Büyükelçilik Eğitim Müşaviri Doç. Dr. Necibe Nesibova ve şehidin anne ve babası Rana Safarov ile Balakishi Safarov, ilk olarak  Balıkesir Valisi Hasan Şıldak’ı makamında ziyaret etti. Vali Hasan Şıldak konuklarına ziyaretleri dolayısıyla teşekkür ederek, şehit Mammadagha Safarov için taziye dileklerini paylaştı.

Valilikteki programın ardından Rektör Prof. Dr. İlter Kuş, konuklarını makamında misafir etti. Sonrasında da Mühendislik Fakültesinde şehit Mammadagha Safarov’un adının verildiği konferans salonu ziyaret edildi.

“TEK MİLLET İKİ DEVLET ”

Rektör Prof. Dr. İlter Kuş, “Şehidimize Allah’tan rahmet diliyorum. Mekanı cennet olsun. Türkiye, canıyla, kanıyla her şeyi ile kardeş Azerbaycan’ın yanındadır. Bu anlamda hem şehidimize, hem sizlere hem de Azerbaycan’a olan saygımızı en üst düzeyde göstermek istedik. Bu nedenle kıymetli ailemize Şükran Beratı göndererek taziyede bulunduk ve Mammadagha’nın eğitim gördüğü Mühendislik Fakültesi’nde, konferans salonuna onun adını verdik. Bundan sonraki süreçte de ‘Tek Millet İki Devlet’ anlayışıyla kardeş Azerbaycan’ın yanında olmaya bütün benliğimizle devam edeceğiz. Şehrimize, üniversitemize geldiğiniz için şükranlarımı sunuyorum. Tekrar ailemize başsağlığı diliyorum. Sağ olsunlar,  var olsunlar” dedi.

“İSMİ BİR LİSEYE VERİLECEK ” 

Azerbaycan Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Hazar İbrahim  Mammadagha Safarov için başsağlığı dileklerini paylaşırken şu açıklamayı yaptı:

“Sayın Rektörüm sizler de ona burada böyle bir eğitim vermişsiniz. Ona vatanın ne olduğunu, ailesinden gelen duyguları, Türkiye Azerbaycan çerçevesinde ne olduğunu anlatmışsınız. O sadece Azerbaycan’ın değil kardeş Türkiye’nin de sevdalısıydı. Bugün de iki kardeş devlet, Cumhurbaşkanlarımızın liderliğinde halklarımızın birliğinde ileriye hareket ediyor. Eğitim de bizim kardeşliğimizin en önemli alanlarındandır. Burada Azerbaycanlı öğrencilerimiz de var. Biz de evladımızın adını burada tutarak, onun adına layık olarak Türkiyemize ve Azerbaycanımıza hizmet edeceğiz. Bugün Valimizin de yanındaydık. Balıkesir’de bir liseye de Safarov’un ismi verilecek. Şehidimize Allah rahmet eylesin. Sayın Rektörümüz sizlere de teşekkür ediyorum onun adını burada yaşattığınız için”

“AİLEMİZ ADINA TEŞEKKÜR EDİYORUM ”

Şehit Mammadagha Safarov’un babası Balakishi Safarov da Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş’a ilgisi ve ev sahipliği için teşekkür ederken; “Ailemiz adına teşekkür ediyorum. Ne kadar teşekkür etsem de azdır. Sağ olun çocuğumun hatırasını yaşatıyorsunuz. O da bunları görüyor. Sağolun… ” dedi.

Yerel ve ulusal basın ile Azerbaycan basınından temsilcilerin de takip ettiği programa; Üniversite üst yönetimi, Rektör Prof. Dr. İlter Kuş’un eşi Duygu Kuş, Balıkesir Üniversitesinde öğrenim gören Azerbaycanlı öğrenciler, Mühendislik Fakültesi akademik ve idari personeli de eşlik etti. (balikesir24saat.com)

 

 

 

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP