DOLAR 32,2363 % 0.16
EURO 34,9606 % -0.03
STERLIN 41,1241 % -0.11
FRANG 35,7350 % 0.27
ALTIN 2.412,19 % -0,52
BITCOIN 67.977,91 0.477
Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :

NE YAPMALI?

NE YAPMALI?

73 yıl önce ilk demokrasi denemesinde “Açık oy gizli sayım” yapılarak Demokrat Parti’nin seçimi kazanması nasıl engellenmişse, İmamoğlu’nun İBBB’yi kazandığı seçimin geçersiz sayılması da aynı mantıkla engellenmiştir.
Aynı zarfın içindeki 4 oydan 3’ü geçerli sadece İBBB oyu geçersiz. O da yetmiyor; 7 asil üyenin 4’ü hayır deyince 4 yedek üyeyi de çağırıp karar alıyorlar. Bu kararı alanlar Türk yargısını dünyaya rezil ettiler. Lekelediler.
Bunun adı lekeli karardır, yerseniz kararıdır!
Peki, ya yemezsek?
Seçim boykot edilmeli diyen de var, seçime girelim diyende.
Ben seçime girilmesinin doğru olduğunu düşünüyorum. Gerekçem İmamoğlu’nun seçimi daha farklı kazanacağından değil.
Üç gerekçem var. Her türlü üç kâğıda rağmen seçilme yolunun hâlâ açık olması, CHP’nin sınıfsal yapısı ve kitlelerin siyasi potansiyeli.
Kitlelerin siyasi potansiyeli faşizmi yenecek düzeyde değil, doğru stratejilerle yönetilirse, ilerlemesi durdurulabilir veya geriletilebilir.
CHP’ye gelince; yönetici kadroları; orta ve orta üst sınıftan, üyelerin ağırlıklı kısmı ise orta alt ve orta sınıftan oluşuyor.
Bunların önemli bir bölümü sınıf teriminin kullanılmasından bile rahatsız.
Binlerce üyesi olan bir partinin basın açıklamaları 60-70 kişiyle yapılıyor. Yöneticilerin bile birçoğu bu tür etkinliklere katılmıyor.
CHP genel başkanına yapılan saldırı kaç kişiyle protesto edildi biliyor musunuz? Aklıma gelmişken, bir soru daha sormak istiyorum;
Diyelim boykot kararı alındı. Belediye başkanlarına, meclis üyelerine ve de milletvekillerine sorun bakalım kaçı istifa edecek. Ayrıca bir konu daha var; seçmene sordunuz mu?
Sözün özü;
Seçim boykotu radikal bir çıkıştır ve orta sınıf tarihsel misyonu gereği radikal çıkışlar yapamaz. Referandumda bir kımıldama olabilirdi, o fırsatta kaçtı.
Kitlelerin potansiyeline uygun olmayan radikal çıkışların nasıl sonlandığını da, kendiliğinden gelişen hareketlerin saman alevi gibi nasıl yanıp söndüğünü de yakın tarihimizde gördük.
Sürekli kaybeden kitleler ilk defa kazanabileceklerini gördüler. Onun için sadece İstanbul değil bütün Türkiye destek veriyor.
Seçim kazanılsın, onlar istiyorlarsa tekrar iptal etsinler.
İşte o zaman yeni bir durum ortaya çıkar.
Yeni durumun yeni tahlili yapılır.

Kaynak : Behiç İSTANBULLUOĞLU

YORUM YAP