“NE İNSANLIĞA NE DE VİCDANLARA SIĞIYOR” « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

14 Ekim 2021 - 00:43

“NE İNSANLIĞA NE DE VİCDANLARA SIĞIYOR”

“NE İNSANLIĞA NE DE VİCDANLARA SIĞIYOR”
Son Güncelleme :

04 Mayıs 2021 - 13:11

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Karaayıt merasının maden şirketine verilmesi yönündeki karara tepki gösterirken, bölgeyi bu şekilde hunharca kullanmanın ne insanlığa ne de vicdanlara sığdığını vurguladı. Alınan bu karardan ivedilikle geri dönülmesi gerektiğini belirten Ergin, işletmenin doğaya verdiği zararların önüne geçilebilmesi için kapatılması gerektiğini savundu. 

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Balıkesir İl Mera Komisyonu’nun 17 günlük tam kapanmanın ilk gününde acele toplanarak, bir hafta önce verilen kararın tam tersi alınan bir kararla yüz bin metrekarelik mera alanının maden şirketine tahsis edilmesinin kabul edilebilir bir durum olmadığını belirtti.

Bölgeyi bu şekilde hunharca kullanmanın ne insanlığa ne de vicdanlara sığdığını vurgulayan Başkan Ergin, alınan bu karardan ivedilikle geri dönülmesi gerektiğini savundu.

Maden ocağının bu ısrarından vazgeçmesi gerektiğini, işletmenin doğaya verdiği zararların önüne geçilebilmesi için kapatılması gerektiğini dile getiren Ergin,15 Nisan tarihinde Balıkesir İl Mera Komisyonu’nun oybirliğiyle aldığı kararın uygulanmasının takipçisi olacaklarını bildirdi.  Ergin, Ayvalık Belediyesi, çevre koruma ve sivil toplum örgütleri tarafından Bilfer Madencilik şirketine, madenin ilk alınan işletme izninin ve ÇED raporlarının iptali için açılan davaların sürdüğünü ve bu davaların sonuna kadar takipçisi olacaklarını vurguladı.

Kimselere duyurulmadan alınan kararın uygulanmasının söz konusu olamayacağını savunan Başkan Ergin, “Çevreye verdiği zarar nedeniyle Ayvalık Belediyesi, çevrede yaşayan köylüler ve STK’ların gerek sahada gerekse hukuk yoluyla, kapatılması için, yıllardır mücadele ettiği Bilfer Madencilik, köyün kalan son merasına da göz dikmiş, burayı da atık sahasına eklemek için başvuruda bulunmuştu. Nisan ayında alınan kararla Karayıt Köyü’nde madencilik firmasının depolama alanlarını büyütmek amacıyla yaptığı tahsis değişikliği başvurusu komisyon tarafından uygun görülmemişti. Bir hafta içinde ne değişti de aksi yönde bir karar alındı. Mera alanlarının yem parası karşılığında şirkete devredilmesine tepkisiz kalacağımızı kimse düşünmesin. Hukuk yolumuz açık, sonuna kadar kullanacağız” dedi.

8 Ekim 2019 tarihinde konuyu Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisine taşıyan Başkan Ergin “Ayvalık ilçesi Karaayıt Köyü Mevkiinde işletilen “Ayazmant Demir Cevheri Zenginleştirme Tesisi”nden kaynaklanacak atıklar için Bilfer Madencilik ve Turizm A.Ş. tarafından yapılması ve işletilmesi planlanan “Ayvalık Bilfer Atık Düzenli Depolama Tesisi Projesi” hususunda ÇED Toplantısının yapılmaması ve söz konusu firmanın maden ruhsatının iptali için Ayvalık Belediyesi ile işbirliği yapılarak gerekli girişimlerde bulunma hususunda Meclisimizce tavsiye kararı oybirliği ile kabul edilmiştir” şeklinde alınan kararı da anımsattı.

Ayvalık Karaayıt köyü yerleşim alanının dibinde demir madeni işletmesinin bulunmasının turizm beldesi Ayvalık’a hiç yakışmadığına değinen Başkan Ergin, bu alan ile ilgili geçmişte de köylüler ile birlikte tepkilerini dile getirdiklerini hatırlattı.  Ağır metallerin biriktiği depolama alanında duvarların yıkıldığını, istiap hattının çoktan aşıldığını ve bu zehirli suların dereye karıştığını belirten  Başkan Ergin, “Genişletmek istedikleri depolama alanlarına itirazlarımız oldu. Bu anlamda köylümüzle beraber gelip gerekli tepkileri koyduk. Bu su Ayvalık’ın Madra Barajı dediğimiz özellikle sulama amaçlı olarak kullanılıyor. Bu ağır metalleri taşıyan sular Madra Barajı’na kadar gitmektedir. Burası su havzalarının bulunduğu bir bölge özellikle, bu ağır metallerin biriktirildiği duvar yıkılmış vaziyette. Ve bu duvarın yıkılması sonrasında hemen dibindeki dereye ağır metaller suya karıştı. Bizim amacımız da, şuan yaşanan durumların önüne geçebilmekti.” diye konuştu. (balikesir24saat.com)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
CENKHAN SANDIKCIOĞLU 10 Mayıs 2021 / 16:14 Cevapla

DOĞAYI YOK EDİP, ELDEN ÇIKARMA ÜZERİNE DOĞRUSU BU YA, BİZDEN DAHA BECERİKLİ (!) TOPLUM YOKTUR. NEREDE YEŞİLLİK, MERA, TARIM ALANLARI VE BENZER YARARLI YERLER VARSA, BİR BİR HEPSİNİ YOK ETTİK VE ETMEYE DEVAM EDİYORUZ. BUNLARIN İÇİNDE EN BAŞTA GELENLER İSE, ALTIN ÇIKARMAK İÇİN SİYANÜR KULLANMAK EN BAŞTA GELMEKTEDİR. KAZ DAĞLARININ VE BENZER YERLERİN NE HALE GELDİĞİNİ, HER GÜN, ACI İÇİNDE GÖRÜYORUZ. KALDI Kİ, KARŞILIĞINDA ELDE EDİLEN ALTININ, KAYBETTİKLERİMİZİN YANINDA, İĞNE UCU KADAR BİR DEĞERİ YOKTUR.