DOLAR28,9456% 0.02
EURO31,8733% 0.2
STERLIN36,8178% 0.2
FRANG33,0354% 0.23
ALTIN1.901,87% 0,26
BITCOIN1.099.3121.594

NAMUSLU OLMAK NE ZOR ŞEYMİŞ… Fatma Zehra KÖSELEY

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
NAMUSLU OLMAK NE ZOR ŞEYMİŞ… Fatma Zehra KÖSELEY

Edremit’in orta yerinde Sabahattin Ali heykeli açıldığı gün çok mutlu olmuştum. “Okumayan adamı sevmem” diyen adam, kitap okurken heykeli dikilmişti. “Edremit Belediye Başkanı Sayın Kamil Saka bey , ahde vefa adına yaptığınız bu güzel hizmet için sonsuz teşekkürler ederim” Diye yazmıştım. O resim çekildiğinde ne kadar keyifliydim. Gülümseyerek baktım Sabahattin Ali’nin yüzüne.
Dün aynı heykelin yüzüne bakarken içim ezildi.
İnsanlığımdan utandım!.
Ne oluyor bizlere ?
İinsanlıktan bu kadar nasıl uzaklaşıyoruz ?
Ne istediniz , bu güzelliği çirkinleştirmek nasıl bir insanlıktır ?
Utanın, utanın !..

NAMUSLU OLMAK NE ZOR ŞEYMİŞ…(Sabahattin Ali)
“Namuslu olmak, ne zor şeymiş meğer? Bir gün Almanların pabucunu yalayan, ertesi gün ingilizlere takla atan, daha ertesi gün de AmerikA’ya kavuk sallayan soysuzlar gibi olmak istemedik. Yalnız ve yalnız bir tek milletin önünde secdeye vardık. O da kendi cefakeş milletimizdir.
Meğer ne büyük günah işlemişiz! Kanunlu, kanunsuz baskılar altında ezile ezile pestile döndük. Bugünün itibarlı kişileri gibi kese doldurmadık, makam peşinde koşmadık. İç ve dış bankalara para yatırmadık, han apartman sahibi olmak, sağdan soldan vurmak ve milleti kasıp kavurmak emellerine kapılmadık. Bütün kavgamızda kendimiz için hiçbir şey istemedik. Yalnız ve yalnız, bu yurdun bütün yükünü omuzlarda taşıyan milyonlarca insanın derdine derman olacak yolları araştırmak istedik. Bu ne affedilmez suçmuş meğer! Neredeyse, yoldan geçerken mide uşakları arkamızdan bağıracaklar: “Görüyor musun şu haini! İlle de namuslu kalmak istiyor ve ahengimizi bozuyor…ö
Çalmadan, çırpmadan bize ekmeğimizi verenleri aç, bizi giydirenleri donsuz bırakmadan yaşamak istemek bu kadar güç, bu kadar mihnetli, hatta bu kadar tehlikeli mi olmalı idi? (1947)


1947 Yılında bunları yazmış. Yorumsuz okuyun garii.
DÜN SABAHATTİN ALİ parkında durum aşağıdaki resimlerdeki gibidir. 3 Mart 2019 günü.. Çok üzgünüm.
Edremit Sabahattin Ali Parkı.
Gözlüğü çalınırken, heykel çok zarar görmüş.
Ne utanmaz insanlarız…
Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka beyin açtığı bu park Sabahattin Ali’ye olan ahde vefa borcumuzu bir anlamda ödemek gibiydi. Ödeyen Kamil Saka başkanım, sizin bu güzel çabanızın değerini bilemedik..
Sabahattin Ali’ye layık olamadık.
Yazıklar olsun bizlere !..
Sabahattin Ali.. özür dilerim
( Hemşehrim , siz can verdiniz, biz bir gözlüğü bile  gözünüze çok gördük. Affetme bizi !..

YORUM YAP