DOLAR31,1395% 0.11
EURO33,8767% 0.22
STERLIN39,5547% 0.17
FRANG35,4360% 0.25
ALTIN2.041,80% 0,48
BITCOIN1.764.0449.331

MÜSİLAJ SEFERBERLİĞİNE ODALARDAN TAM DESTEK

Yayınlanma Tarihi :
MÜSİLAJ SEFERBERLİĞİNE ODALARDAN TAM DESTEK

Balıkesir Ticaret Odası, Sanayi Odası ve Ticaret Borsası Marmara Denizi’ni müsilajdan kurtarmayı hedefleyen eylem planına tam destek verirken, bu tehdide karşı ortak eylem planının bir parçası olacaklarını vurguladı.  “Marmara Hepimizin” diyen odaların açıklamasında ” Marmara Denizi’ne tek bir litre bile arıtılmadan atık salınmamasını sağlayacak tedbirler acilen alınmalıdır.” denildi.

Balıkesir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Kula, Balıkesir Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Yarış ve Balıkesir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Erdoğmuş’un yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Marmara Denizi’ni 2 aydan bu yana etkisi altına alan ve canlılar için tehlike oluşturan müsilaj ile ilgili gerçekleştirilen çalıştayın ardından, Marmara’yı 3 yıl içerisinde tamamen temizleyecek 22 maddelik eylem planı açıklandı.
İklim değişikliği, suyun akış hızı, sudaki soğuk sıcak dengesi gibi unsurlar deniz salyasının ortaya çıkmasında etkili kabul edilse de, denizde azot ve fosfor gibi besleyici elementlerin miktarındaki artış büyük oranda, arıtılmadan denize salınan endüstriyel ve evsel atıklarla da ilişkilidir.
Marmara Denizi’ne kıyısı olan 7 ilimizde, yaklaşık 25 milyon vatandaşımızı doğrudan ilgilendiren müsilaj sorununa çözüm olarak açıklanan “Marmara Denizi Eylem Planı” kapsamında, alınan kararların hayata geçirilmesi hayati önem taşımaktadır.
Bölgemizde müsilaj konusunda yapılan araştırmalara öncülük eden Balıkesir İli Odalar ve Borsalar akademik danışmanı Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı’nın belirttiği üzere; Marmara Denizi’ne tek bir litre bile arıtılmadan atık salınmamasını sağlayacak tedbirler acilen alınmalıdır.
Balıkesir Ticaret Odası, Balıkesir Sanayi Odası ve Balıkesir Ticaret Borsası birlikte bütün imkanlarımız ile çalışmalara destek vereceğimizi , Marmara Denizi için büyük tehdit olan müsilaja karşı hazırlanan eylem planına tam destek verdiğimizi ve bu tehdite karşı ortak eylem planının bir parçası olacağımızı ifade etmek isteriz.
Tüm deniz canlılarımızı, ekolojik yaşamı, bugünümüzü ve geleceğimizi tehdit eden, müsilaj problemini ortadan kaldırmak için, ‘Marmara Hepimizin’ diyoruz. ” (balikesir24saat.com)

 

 

YORUM YAP