MÜSİAD iş dünyasını geleceğe hazırlayacak « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

22 Kasım 2021 - 11:18

MÜSİAD iş dünyasını geleceğe hazırlayacak

MÜSİAD iş dünyasını geleceğe hazırlayacak
Son Güncelleme :

06 Kasım 2018 - 22:01

Müstakil Sanayici ve İşadamları (MÜSİAD) Derneği Balıkesir Şubesi,  ‘İş Dünyasını geleceğe hazırlamak” başlıklı projenin ilk ayağı olan ‘Sürdürülebilirlik ve Sürdürülebilir Kalkınma” birimini kuracağını açıkladı.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD)  Balıkesir Şubesi Başkanı Tuncay Yıldız, ” Bölgemizin 2023 hedefleri içeriğinde yer aldığı gibi, katma değer yaratma çalışmalarının ölçümlendiği çalışmalar içerisinde olup, bölgemizin rekabet gündemi üzerine çalışmalar yapmak ve yapılmasına öncü olmak istiyoruz. Markalaşma çalışmaları yaparak, üniversite mezunlarının şehrimizi kariyer planları içerisine almalarını sağlamak ve sürdürülebilir işbirlikleri geliştirmek istiyoruz. İstihdamı artırmak adına, ‘’Sürdürülebilir İş Modelleri’  üzerine çalışmalar planlayarak, İnovasyon- Yenilikçilik, Kapasite Artırım, Sanayi 4.0, yeni ödeme şekilleri ile ilgili ( Kripto para birimleri, Blockchain vb.) gerekli eğitimlerin verilmesini sağlayarak şehrimizde Girişimci Eko- Sistemin oluşumuna katkıda bulunmayı amaçlıyoruz” dedi.

Tuncay Yıldız yaptığı açıklamada, şu görüşlere yer verdi:

” Hepimizin bildiği üzere, enflasyon ile top yekun bir mücadele içinde olduğumuz günler yaşamaktayız. Bu mücadelenin kazanılması adına, buna paralel olarak sanayileşme tartışmalarının da yoğun bir şekilde arttığı görülüyor. Bu tartışmaların odak noktada yaşandığı şehirlerin başında da Balıkesir’imiz gelmektedir.Günümüzde yeni sanayileşme arayışlarında klasik sanayileşmeden farklı yaklaşımlar söz konusudur. Bilgi ve yüksek teknoloji yoğunluklu sektörlere dayalı bir sanayi anlayışı hakim olmaya başlamıştır ve ekonomide çıkış yolu olarak üretim yapısının sanayi 4.0 ekseninde yeniden yapılandırılması daha da stratejik hale gelmiştir.Bu yapının ülkemizin her yerinde olduğu gibi, ilimizde de gündemde yerini almış olması bizi yani; Müstakil Sanayici ve İşadamları Balıkesir Şubesi’ni yeni çalışmalar içinde olmaya itmiştir. Gerek ülkemizin içinde olduğu ekonomik mücadele, gerekse dünyanın gittiği yönde sağlam bir yere sahip olabilmemiz ve en başta üyelerimiz olmak üzere, şehrimiz iş dünyasına da katkı sunmasını amaçladığımız ‘İş Dünyasını geleceğe hazırlamak” başlıklı projemizin ilk ayağı olan ‘Sürdürülebilirlik ve Sürdürülebilir Kalkınma” birimini hayata geçiriyoruz”

NEDEN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ve SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA BİRİMİ ?

“Sürdürülebilirlik daimi olma yeteneği olarak adlandırılabilir. Ekoloji bilimindeki anlamıysa, biyolojik sistemlerin çeşitliliğinin ve üretkenliğinin devamlılığının sağlanmasıdır.  Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma Komisyonu’nun 1987 yılı tanımına göre, ‘İnsanlık, gelecek kuşakların gereksinimlerine cevap verme yeteneğini tehlikeye atmadan, günlük ihtiyaçlarını temin ederek, kalkınmayı sürdürülebilir kılma yeteneğine sahiptir’ Bugün, ülkemizin ve ekonomimizin en temel ihtiyacı ve devamlı üzerinde durmamız gereken başlık ‘sürdürülebilirliktir.  Hemen hepimizin hemfikir olduğu bir konu söz konusudur; Sürdürülebilirlik olmazsa her başarı unutulmaya mahkumdur.  Ekonomik hedeflere ulaşılması, zenginleşme, yaşam şartlarının iyileştirilmesi ve gelecek nesillerin gereksinimlerini karşılayacak şekilde bir planlama yapılması gerekmektedir. Sürdürülebilirlik başlıklı bir çalışma birimini hayata geçirmemizin en temel noktası burasıdır. Çünkü, kalkınma sürdürülebilir olmazsa kalkınma olarak anılmamaktadır.

Sürdürülebilir kalkınma, ekonomik büyüme ve refah seviyesini yükseltme çabalarını, çevreyi ve yeryüzündeki tüm insanların yaşam kalitesini koruyarak gerçekleştirme yöntemidir. İnsan ve çevre merkezli olmak üzere iki ana başlık altında değerlendirilmektedir. Doğal çevreninin korunması kadar ekonomik ve sosyal kalkınmanın da birbirinden ayrılmaz parçalar olduğunu kabul etmektedir.

Çevresel, ekonomik ve sosyal sürdürülebilirlik sağlandığı takdirde sürdürülebilir gelişme gerçekleşebilmektedir.  Yenilenemeyen enerji kaynakları yerine yenilenebilir enerji kaynaklarının verimli kullanımı ve doğaya karşı sorumlu davranılması çevresel sürdürülebilirliğin gereksinmelerini oluşturmaktadır. Doğal enerjinin verimli kullanımı sonucu ülke ekonomisinde gelişme gözlenir. Ekonomideki kalkınma sürdürülebilir ekonomi kavramını gerçekçi kılmaktadır.  Sürdürülebilir Kalkınma çabalarımızın başarısı, gelecek nesillere olan borcumuza ne kadar sadık olduğumuzu da gösterecektir. Dünya özellikle Avrupa’nın, 2020 strateji hedefi, akıllı, sürdürülebilir ve kapsayıcı bir büyüme şeklini öngörmektedir. Burada,  bilgiye ve inovasyona dayalı, kaynaklarını verimli kullanan, çevreci ve tabii ki rekabetçi, yüksek istihdam sağlayan, sosyal ve bölgesel uyumu destekleyen bir ekonomi şeklinin öne çıkmasından bahsedilmektedir.  İşte tam da burada oluşturduğumuz birimin önemi daha iyi anlaşılacaktır. Sürdürülebilirlik Birimi, kalkınma sürecini yönlendirici bir yolu bölgemize sunmak adına çalışmalar yapacaktır.

Ayrıca, bölgemizde sürdürülebilirlik konusunda yetkin gelecek nesilleri yaratma çalışmalarının başlangıcı olması, sonrasında sürdürülebilirlik başlığının bir maliyet değil bir kazanım olarak görülmesi sonucunu doğuracaktır.

Sonuç olarak, bölgemizde ilk defa böyle bir çalışma, bir iş dünyası çatı örgütü tarafından hayata geçiriliyor. Kalkınma hamlemizin tempolu bir hale gelmesi, bölgemizde sanayileşme adına doğru planlamaların hayata geçirilmesi için biz MÜSİAD Balıkesir Şubesi olarak elimizi, bir kez daha taşın altına sokmaktan geri durmuyoruz” (balikesir24saat.com)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

EN ÇOK KAZANANLAR

 • DITAS27.72 10.00%
 • EDATA11.00 10.00%
 • TETMT230.40 9.98%
 • SANFM31.96 9.98%
 • PENTA206.30 9.97%

EN ÇOK KAYBEDENLER

 • MERCN11.12 -9.96%
 • BJKAS5.64 -5.84%
 • GSRAY4.05 -5.81%
 • GUSGR6.14 -4.81%
 • BASGZ13.33 -4.51%

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

 • THYAO17.48 2.28%
 • SISE11.16 -0.80%
 • GARAN12.07 0.17%
 • KRDMD8.40 2.69%
 • GUSGR6.14 -4.81%

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

DÖVİZ KURU

BIST100 1.755.97 % 1,07
DOLAR 11.1847 % -0,92
EURO 12.6244 % -0,22
BITCOIN 57.387.11 % -3,62
ÇEYREK ALTIN 1.085.09 % -0,69
GRAM ALTIN 662.70 % 0,15