MÜDÜRÜ ALLAH’A HAVALE ETTİ, AÇIĞA ALINDI, DAVAYI KAZANDI « Balıkesir Son Dakika – Balıkesir24SAAT

14 Ekim 2021 - 13:33

MÜDÜRÜ ALLAH’A HAVALE ETTİ, AÇIĞA ALINDI, DAVAYI KAZANDI

MÜDÜRÜ ALLAH’A HAVALE ETTİ, AÇIĞA ALINDI, DAVAYI KAZANDI
Son Güncelleme :

01 Ocak 2021 - 5:48

 

Balıkesir’de korona virüs salgınında İl Sağlık Müdürü Fevzi Yavuzyılmaz’ı esnek çalışma genelgesini uygulamadığı için sosyal medya hesabında eleştirerek, “Ey Balıkesir İl Sağlık Müdürü Fevzi Yavuzyılmaz seni Allah’a havale ediyorum. Benim başıma ya da ailemin başına esnek çalışma yapmadığın için gelen her şey senin de ailenin de başına gelsin” diye yazan ve açılan soruşturma sonucu sözleşmesi iki ay askıya alınan Doktor Fevzi Turgut, İdare Mahkemesi’nde verilen kararı iptal ettirdi.

Altıeylül 19 No’lu Sevim Say Aile Sağlığı Merkezi 45 Nolu Aile Hekimliği biriminde görev yapan,  Aile Hekimleri Derneği Başkanı  Doktor Fevzi Turgut, geçtiğimiz yıl 1 Nisan’da sosyal medya hesabından paylaşım yaparak, korona virüs salgınında esnek çalışma genelgesini uygulamadığını iddia ettiği dönemin  İl Sağlık Müdürü Fevzi Yavuzyılmaz’ı eleştirdi.

Doktor Turgut, sosyal medya hesabında; “Ey Balıkesir İl Sağlık Müdürü Fevzi Yavuzyılmaz seni Allah’a havale ediyorum. Balıkesir ilinde Aile Hekimliği çalışanlarının tüm vebali üzerine olsun. Cumhurbaşkanlığı genelgesini uygulamayarak sana verilen yetkiyi kullanmadığın için benim başıma ya da ailemin başına esnek çalışma yapmadığım için gelen her şey senin de ailenin de başına gelsin” diye yazdı.

Bu paylaşımın ardından İl Sağlık Müdürlüğü tarafından “beddua ettiği” gerekçesiyle başlatılan disiplin soruşturması kapsamında Dr. Fevzi Turgut’un sözleşmesi Valilik tarafından iki ay süreyle askıya alındı.

Kararın ardından, cezasının bitmesine 19 gün kala soruşturmayı yürüten muhakkik tarafından görevine iade edilen Doktor Turgut, verilen cezanın iptali için de Balıkesir İdare Mahkemesine başvurdu. İdare Mahkemesi verdiği kararda, hukuka uygunluk bulunmadığından verilen cezayı iptal etti.

MAHKEME KARARI

Mahkeme kararında “Aile hekimlerinin sadece Aile Hekimliği Ödeme ve Sözleşme Yönetmeliği’nin 13. maddesi (g) ve (h) bentleri kapsamında görevden uzaklaştırılabileceklerinin hükme bağlandığı görülmektedir. Bu sınırlı belirleme sebebiyle aile hekimlerinin ancak bu kapsamdaki fiiller nedeniyle görevden uzaklaştırılabilecekleri açıktır. Davacının, idari makamlar tarafından yapılan bir uygulamayı eleştirmekte olduğu ve davacının gerçekleştirdiği bu eleştiri eyleminin Aile Hekimliği Ödeme ve Sözleşme Yönetmeliği’nin 13. maddesi (g) ve (h) bentleri kapsamında olmadığı anlaşılmıştır.” görüşüne yer verdi.

HİÇ KİMSE KANUNLARDAN ÜSTÜN DEĞİLDİR

Dr. Turgut, “Adalet herkese lazım. Hakaret etmediğim halde haksız yere sözleşmemin 2 ay askıya alınmasına adalet ‘dur’ dedi. Soruşturma bile açmadan yapılan haksızlığın önüne geçti. Hiç kimse devlet ve kanunlardan üstün değildir.” mesajını paylaştı.  Mahmut ACARÖZ (Haberci) 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.