DOLAR31,0708% 0.17
EURO33,6790% -0.05
STERLIN39,4560% 0.03
FRANG35,2677% 0.06
ALTIN2.032,57% 0,77
BITCOIN1.597.950-0.971

MİLLİ YÜZÜCÜMÜZDEN TARİHİ DAVET

Yayınlanma Tarihi :
MİLLİ YÜZÜCÜMÜZDEN TARİHİ DAVET

Çiğdem ÇİMEN

Sevgili okurlarım, merhaba.

Sizlerin de bildiği gibi önceki yazılarımda; Van’daki Türk varlığının teminatı olan Küresünniler’i, Akdamar Adası’nı ve üzerinde bulunan kilisenin tarihini, kaynaklar doğrultusunda dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım. Ülkemizin kurucusu Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün eseri Nutuk’ta yer alan sözleri ile Ermeni soykırımının bir emperyalist yalan olduğuna işaret ettim.

Van Gölü’nün derinliklerinde yatan kadınlarımızı saygı ve rahmet ile andım. Türk kadının, o dönem Ermeniler’in tecavüzüne maruz kaldığını, o acıyı bir Türk kadını olarak en derin duygularla hissettiğim için belirttim. Seher, Fatma, Güfaz, Fatma, Zahide, Nazo Hatun, Hayriye, Şadiye ve diğerleri sonsuza dek yaşayacak. Onları, unutursam ve unutturursam kalbim kurusun.

Ve tarihi rekorları ve başarılarıyla gurur duyduğumuz milli yüzücümüz Alper Sunaçoğlu ile böylesine önemli ve bir o kadar da hassas olan konuyu bütün dünyaya anlatmak adına daha önceki yıllarda Akdamar Adası’nda gerçekleştirdiği yüzme etkinliği hakkında konuştuk.

Değerli sporcumuz Alper Sunaçoğlu, bu yeni yılda da aynı duygu ve düşüncelerle Van Akdamar Adası’na çok daha doğrusu ‘Tecavüz’ Adasına yüzecek. Her kulacı ile Türk kadının şerefini ve onurunu yaşatacak olan Sunaçoğlu; halkımızı kendisinin de katılacağı, Ermeniler’in tecavüzünden kurtulmak için yüzme bilmedikleri halde Van Gölü’nün buz gibi sularına atlayarak intihar eden kadınlarımızın anılacağı etkinliğe davet ediyor.

Sevgili okurlarım; Alper beyin davetini sizlerle paylaşmadan önce, bu anlamlı etkinliğin herkese ulaşması ve amacına uygun olarak düzenlenmesi için emek veren herkese sizlerin huzurunda teşekkürlerimi iletiyorum. Sağ olun, var olun.

Bu kutsal çalışmalarınız sayesinde; Türk Milleti olarak hepimizi ilgilendiren bu olay, tarihi gerçekler ile gündemde yer alıyor. Hiç kimsenin bu emperyalist yalanı sürdürmesine izin vermiyorsunuz. En önemlisi de Türk kadınına sahip çıkıyorsunuz. Biz Türk kadınlarının; Nene Hatun’dan, Kurtuluş Savaşı’mızda erkeğiyle omuz omuza savaşan kadınlarımızdan aldığımız güçle hep var olacağımızı anlatıyorsunuz. Atatürk’ümüzün kurduğu Cumhuriyet ile elde ettiğimiz haklarımızı canımız pahasına koruyacağımızı belirtiyorsunuz.

İşte Sunaçoğlu’nun tarihi daveti ve açıklaması:

ALPER SUNAÇOĞLU, 19-21 OCAK TARHİNDE TEKRARDAN VAN AKDAMAR KİLİSESİ’NE/ AKDAMAR TECAVÜZ ADASINA YÜZECEK!

‘’Bir defa daha Ermeniler’in tecavüzünden kurtulmak için ocak ayında yüzme bilmedikleri halde buz gibi göle atlayarak intihar eden kadınları, anneleri anma etkinliği yapacağız. Katılmak isteyen herkesi, Van ilimize bekliyoruz.

Van Küresünni Cepni Boyu Derneği ev sahipliğinde, Türk Aydınlar Ocağı ve Azerbaycan Savaş Gazisi Kadınları Birliği Türkiye Temsilciliği katılımı ile düzenlenen ve organize edilen etkinlikte kadın derneklerimizin daha çok katılımını diliyorum.

‘’Kadına yönelik şiddet ve tacizi, en iyi kadın ifade eder.’’ diye düşünen Türk Aydınlar Ocağı Başkanı Vedat Yenerer ile duyarlı kadın sayımızı arttırmaya çalışıyoruz.

Van’da çocuk yaşta tecavüze uğrayan 7 yaşındaki Fatma ve 9 yaşında Güfaz’in ve ölümü seçen kadınlarımızı anmak için orda olacağım.

Bu etkinlikler, Van’da ‘’İffet Anıtı’’ dikilip geleneksel anma kapsamına alınıncaya kadar devam edecek.’’

NOT : Etkinliğe katılmak ve etkinlik hakkında bilgi edinmek isteyenler; Türk Aydınlar Ocağı Başkanı, Gazeteci, Yazar Vedat Yenerer’e ulaşabilir.

Vedat Yenerer İletişim Numarası: 0 532 245 79 89

 

YORUM YAP

EMİNE AYGÖREN HACIHAMDİ0ĞLU10 Ocak 2024 / 12:59Yanıtla

Çalışan gazeteciler günü, gazetecilik mesleğini icra edenleri onurlandırmak için 1961’den beri 10 Ocak günü düzenlenen Türkiye’ye özgü bir kutlama günüdür.
Kalem kılıçtan keskindir, derler. Kalemini satmayan tüm gazeteci arkadaşlarımın günü kutlu olsun!

Emeğine sağlık

Duyarlı dokunuslarin ile Van etkinliğine desteğine teşekkür ederim Çiğdem Çimen ve Balıkesir 24 saat gazetesine teşekkür ederiz

Cigdem Çimen in uyarliligina teşekkür ederiz