DOLAR 32,3008 % -0.03
EURO 35,0677 % 0.35
STERLIN 41,5301 % 0.23
FRANG 36,0418 % -0.26
ALTIN 2.398,40 % -0,69
BITCOIN 67.796,00 0.001
Yayınlanma Tarihi :

“MİLLİ PARKLARI DA SATACAKLAR”

“MİLLİ PARKLARI DA SATACAKLAR”

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, iktidarın gözünü şimdi de Milli Parklara diktiğini iddia ederken, “Sırf para gelsin diye bu kez Milli Parkları satışa çıkarmaya hazırlanıyorlar. Doğaya böylesine bir düşmanlığın dünya medeniyet tarihinde eşi yok” dedi.

CHP Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin’in açıklaması şöyle:

“AKP iktidarının ekonomik krize kaynak bulmada  son durağı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünü kapatmak olarak gözüküyor. 1958’den beri varlığını sürdüren Milli Parklar, bir Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle kapatılmaya ve üç parçaya bölünmeye çalışıyor. Üstelik bu yeni yapılar Orman Genel Müdürlüğü ukdesine bırakılmak isteniyor. İşin özeti ise şu: AKP yönetemediği ekonomiye para bulmak için Milli Parkları satıyor!

“MİLLİ PARKLARDA BİR ÇOK USÜLSÜZ İŞE İMKAN TANIYACAKLAR”

Kazdağlarında kaç ağaç kesildiğine dair en ufak bir fikri olmayan, son zamanlarda çıkan orman yangınları konusunda yetersiz kalan Orman Genel Müdürlüğü’ne yapılması istenen bu devir, kurumları birbirlerinin içerisinde göstererek iş yükünü arttırmaya ve özellikle de Milli Parklar’da yapılması planlanan başta maden arama olmak üzere birçok usulsüz işe imkan tanımaktadır.

Dağlarımızı ve doğal güzelliklerimizi talan eden maden şirketlerinin ülke genelinde Milli Parklar sınırları içerisinde ve mücavir alanında yer alan onlarca arama ruhsatı aldığı ve bu alanlarda arama yapmak için mevzuat değişikliğini bekledikleri iddiaları kamuoyunda dillendirilmişken böylesi bir düzenlememin yapılacak olması, hem doğaya hem topluma karşı işlenmiş suçtur.

“BU DÜZENLEMEDEN BİR AN ÖNCE VAZGEÇİLMELİ”

Ekonomik krizin devlet bütçesine yüklediği zararları vatandaşa yansıtan israf iktidarı, yine aynı düzenlemede Su Yönetimi Genel Müdürlüğü ile Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü Devlet Su İşleri bünyesinde daire başkanlığına dönüştürülmekte ve bu mücadele kamu anlayışından sıyrılıp, olayı ekonomik getirisi olan bir yatırım müdürlüğüne çevirmektedir.

Bu düzenlemeden bir an önce vazgeçilmesi gerekmektedir. Zira bu düzenleme ile devlet politikası ile korunması gereken alanların iktidarın rant ve kaynak yaratma çabasına dönüşmesine sebep olacağını hatırlatıyor ve siyasilerin yalnızca halka değil doğaya karşı da sorumlu olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz.” (balikesir24saat)

Kaynak : balikesir24saat

YORUM YAP